Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Na?elnici šest okruga tvrde da glad i beda prete jugu Srbije  (Read 1546 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

09 Maj, 2009, 13:02:41
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
Načelnici šest okruga tvrde da glad i beda prete jugu Srbije

Predstavnici Pčinjskog, Jablaničkog, Pirotskog, Niškog, Topličkog i Zaječarskog okruga traže bolju saradnju sa Beogradom i ističu da se Srbija ne završava na periferiji prestonice.

Višegodišnji maćehinski odnos države prema jugoistoku Srbije doprineo je da je zaostao do te mere da je postao jedan od najsiromašnijih delova zemlje. Desetine ljudi svakodnevno ostaju bez posla, a glad i beda kucaju na vrata mnogih porodica. Radi ublažavanja i prevazilaženja teškog stanja u kojima se nalaze opštine na jugu Srbije, neophodna je njihova bolja saradnja, koordinacija i veće angažovanje Beograda, jer Srbija se ne završava kod Bubanj potoka.

Ovo je jedinstven stav i zaključak načelnika Pčinjskog, Jablaničkog, Pirotskog, Niškog, Topličkog i Zaječarskog upravnog okruga, sa sastanka održanog u Vranju. Načelnici šest okruga ocenili su da je privreda ovog dela zemlje na kolenima, da su pojedina preduzeća već duže vreme u totalnom kolapsu, da je privatizacija omča oko vrata skoro svih okruga, a da broj uspešno privatizovanih preduzeća može stati na prstima jedne ruke.

Upućeno je i pismo Milanu Markoviću, ministru za upravu i lokalnu samoupravu, u kome traže hitan sastanak s njim i predstavnicima drugih ministarstava kako bi se napravio plan i program za iskorištavanje svih potencijala i resursa sa ovog područja. Posebno se to odnosi na brojna prirodna bogatstva Stare planine, jezera, reka, ali i izgradnjom Koridora 10, gde je moguće upošljavanje postojeće građevinske operative. Naravno, tu je poljoprivredna proizvodnja koja je nekada s plasmanom proizvoda na inostranom tržištu bila značajan izvoznik.

Budimir Mihajlović, načelnik Pčinjskog upravnog okruga, istakao je da je u ovom okrugu stanje izuzetno teško jer je do sada bez posla ostalo više od 600 radnika. On je podsetio da je od 12 milijardi dinara, koje su iz Vranja otišle za Beograd, vraćeno osam odsto i to ne u celosti.
Načelnik Niškog okruga dr Aleksandar Cvetković podseća da Pčinjski, Jablanički, Niški, Pirotski, Toplički i Zaječarski okrug čine trećinu Srbije, a da su u republičkom parlamentu zastupljeni sa svega 22 poslanika i bez jednog ministra u vladi.

Dušan Ivanić, načelnik Zaječarskog okruga, upozorio je na drastičan pad investicija, tako da su, za poslednjih nekoliko godina, investicije 21,5 puta manje u ovom okrugu. Slično su govorili Srđan Jordačijević, načelnik Topličkog i dr Vladan Marinković, načelnik Pčinjskog upravnog okruga.

Budimir Mihajlović, načelnik Pčinjskog upravnog okruga, rekao da su prekinuti svi kontakti, ne zna iz kojih razloga, sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja oko rešavanja problema u „Zamberu“ i „Jumku“.

- Mi smo uradili ono što je od nas traženo. Imamo najavu iz Beograda da će uskoro doći do konkretnih kontakata sa Ministarstvom i da će problem tekstilaca „Zambera“ i „Jumka“ u paketu biti rešen - kaže Mihajlović.

Vranje, Glas Javnosti, AVP, subota, 9. maj 2009.

Izvor: Agencija VranjePress
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
09 Maj, 2009, 14:03:44
Reply #1
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Ovo je jako važno da se udruženim snagama borimo za svoja prava na rad i pristojan život. Nadam se da će se istrajati u ovome jer smo sistematski uništavani pa smo i mi sami postali skloni samodestrukciji jer nismo dobijali nikakve podsticaje "odozgo".
Nego mi smo tvrdi orasi, preokrenuće se sve i verujem da možemo mnogo da dobijemo, ali i da pružamo. Daće dragi Bog zdravlja.
09 Maj, 2009, 15:37:26
Reply #2
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
Ovo je jako važno da se udruženim snagama borimo za svoja prava na rad i pristojan život. Nadam se da će se istrajati u ovome jer smo sistematski uništavani pa smo i mi sami postali skloni samodestrukciji jer nismo dobijali nikakve podsticaje "odozgo".
Nego mi smo tvrdi orasi, preokrenuće se sve i verujem da možemo mnogo da dobijemo, ali i da pružamo. Daće dragi Bog zdravlja.

Čisto sumnjam da će Beograd mnogo da se obazire na vapaje Juga Srbije. U njihovim glavama stalno provejava "što južnije to tužnije".... Pa pogledajte samo kako je urađena privatizacija. Prodavala nas agencija koja nije ozbiljno shvatila srž problema. Cilj je bio samo prodati, a kome i kako nebitno....nek se posle sami snalaze....Nije urađena nikakva analiza, nema podataka nigde koliko je uspešnih privtizacija u Srbiji....Ne samo koliko je radnika ostalo, nego koliko rade u tim privatizacijama.

Ne radi FOPA, SLOGA u stečaju, Delišes isto , Hamplast, Erozija..... Zanima me kako ti ljudi koji su ostali bez posla i nigde nisu uspeli da se zaposle žive... Kako dolaze do para... kako plaćaju struju, vodu, kako se hrane, kako plaćaju telefone, deci ekskurzije, letovanja.....

Posebno sam bila zapanjena činjenicom da asvaltiranje puta do Jabukova nije ekonomski isplativo....Zašto nije? 60 duša nije malo za sredinu kao što je Han...Pa ti ljudi tamo žive, pa zar i oni treba da sidju u Han i predstavljaju socijalu....verovatno bi se neko i vratio u to selo da ima put.. i kako tako preživljavo od svog rada....
On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....
13 Jun, 2009, 22:50:03
Reply #3
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
Načelnici šest okruga tvrde da glad i beda prete jugu Srbije...
polsao: Admin
...Ovo je jako važno da se udruženim snagama borimo za svoja prava na rad i pristojan život. Nadam se da će se istrajati u ovome jer smo sistematski uništavani pa smo i mi sami postali skloni samodestrukciji jer nismo dobijali nikakve podsticaje "odozgo".

Nisam znala gde da stavim ovu vest pa mi se učinilo da je ovo nekako najpogodnije.....B92 od Fonda za razvoj dobio kredit od 42 miliona, sa kamatom od 1% godišnje....ja koliko znam taj kredit po uslovima od 1% godišnje je za nerazvijena područja....

Ovo je izazvalo takav bes da mi došlo da vrištim....ej bre....šta radite bre....Kalanovićki nije ispalativ put za Gornje ili Donje jabukovo, al vu je isplativ B92.....pa što bre daviv sas onej reklame u trajanju od pola sata.....eto gde idu naše pare.....na ispiranje mozgova....što je mnogo, mnogo je.....

ako samo neka tako nastave i malo su im dali, trebali su mnogo puta više....valjda će gi isplati na ovija visoki političari...pa idev izbori....a ovamo nas zamajavaju sa regionalni razvoj....a mi sve progutamoi ako je i ne sažvakano....jednostavno ne mogu da verujem...

......zaustavite Zemlju silazim.....  tvrdzid tvrdzid tvrdzid tvrdzid tvrdzid tvrdzid tvrdzid tvrdzid tvrdzid
On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....