Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Jesu li Hancani``seljaci``?  (Read 10646 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

06 Decembar, 2008, 00:00:46
  • Starac Focho
  • Ocena: +251/-27
Cesto nas ovako nazivaju velegradjani kao i ljudi sa drugacijeg govornog podrucja u okviru Srbije, a u zadnje vreme, cak i oni sto su ``do juce``bili gradjani Vladicinog Hana.

Bilo bi zanimljivo cuti vase misljenje o tome. 
                                                             Jesmo ili nismo???
glavni, pomocni i kondicioni trener ST.K. Morava Vladicin Han
06 Decembar, 2008, 00:03:11
Reply #1
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +37/-35
pa i da jesmo,sto ... ?  dontunderstand
06 Decembar, 2008, 00:27:39
Reply #2
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
, a u zadnje vreme, cak i oni sto su ``do juce``bili gradjani Vladicinog Hana.

Subjektivno! ;)

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
06 Decembar, 2008, 00:41:23
Reply #3
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +59/-10
  • Reload
Nije nauchno dokazano, vrlo je moguce... Harkonikaš

a u zadnje vreme, cak i oni sto su ``do juce``bili gradjani Vladicinog Hana.

Ti su provereno seljaci i to najveci!
The people pray for strenght and guidence, they shall prey for the mercy of the swift death. AND THE HEAVENS SHALL TREMBLE.
06 Decembar, 2008, 04:53:45
Reply #4
  • Deda meraklija
  • Ocena: +200/-7
  • Hvala bogu shto sam ateista
Zavisi ko? Meni keva zivi u Kraljevo, i ja kad odem kod nju uvek si pricham "po nashki"(a kraljevchani prichaju SKORO pa najpravilnije, to je tachno), imam tamo drushtvo koje ne gleda ko-je-kakav po jezik, nego kao chovek, a i u Kos. Mitrovicu (gde uchim shkolu) uvek ovako pricham, i imam  DRUSHTVO-KOJE-NEMA-PREDRASUDE po tom pitanju. NIJE bitno kako prichash, bitno je kakav si chovek.  drinking2
"Motor je ochigledno seksualni simbol. To se naziva falusni simbol koji se krece. To je produzetak jednog tela, snaga koja se nalazi izmedju nogu"-Dr Bernard Dajmond sa univerziteta za kriminologiju u Kaliforniji
06 Decembar, 2008, 11:53:54
Reply #5
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT
Ima toga, ima toga.........
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
06 Decembar, 2008, 12:34:43
Reply #6
  • Deda meraklija
  • Ocena: +207/-65
  • .
Zavisi ko? Meni keva zivi u Kraljevo, i ja kad odem kod nju uvek si pricham "po nashki"(a kraljevchani prichaju SKORO pa najpravilnije, to je tachno), imam tamo drushtvo koje ne gleda ko-je-kakav po jezik, nego kao chovek, a i u Kos. Mitrovicu (gde uchim shkolu) uvek ovako pricham, i imam  DRUSHTVO-KOJE-NEMA-PREDRASUDE po tom pitanju. NIJE bitno kako prichash, bitno je kakav si chovek.  drinking2

Lepo od tebe sto si tako hrabar pa promovises nase govorno podrucje..ali ja u beograd stvarno ne mogu da pricam po nashki.. jer niko ne prica tako. imam kolegu iz kraljevo i on bas prica juznjacki! ali bash! akcenat mu je isti, samo pogadja padezi,tako da ti nije nikakav problem da pricash juznjacki.

dobro, tebe te poznajem, ti bi i u bg pricao tako. ali nisu svi isti. ali daleko od toga da mislim da su hanchani seljaci zato sto pricaju drugacije. ziveo sam i u nis i u beograd i vidjao sam mnogo poveci seljoberi od hancani. ima i u han seljaci, ko sto ima i u ostala mesta, al to uopste ne zavisi od toga odokle si, nego kakav si chovek.

Beograd je jedno najgolemo selo. Al s najvecu perspektivu.

Jedna stvar, seljaci u ovu temu nisu ljudi sa sela!!! nego seljaci u dushu.
06 Decembar, 2008, 12:38:05
Reply #7
  • Starac Focho

Cekao sam da sami primetite. Bravo popovicu...
06 Decembar, 2008, 13:12:32
Reply #8
 Evo npr ja sam poreklom iz Kunovo i sa tim se ponosim i seljak sam dobro. I što sad?
06 Decembar, 2008, 13:25:38
Reply #9
  • Starac Focho
Evo npr ja sam poreklom iz Kunovo i sa tim se ponosim i seljak sam dobro. I što sad?

Harkonikaš``Selo moje lepse od Pariza``   Svi znamo da se ti ponosis s Kunovo.. slamkauusta  Ok je to.

Ali drzi se teme, decace!!!  lol

p.s. popovic je sve lepo objasnio....
06 Decembar, 2008, 13:45:25
Reply #10
  • Deda meraklija
  • Ocena: +123/-22
  • Reci NE drogama!!

Pa nije sve ovde lepo objašnjeno. Ogromna većina nas ima poreklo sa sela, roditelji su nam sa sela i tamo često idemo. Ja seljake zamišljam kao ljude koji žive na selu i prevashodno se bave poljoprivredom i stočarstvom. Mada je u našim hanskim selima veliki broj ljudi zapošljeno u fabrikama, pa tako izdžavaju svoje porodice. Aj sad, neka mi neko lepo objasni šta to znači: ''biti seljak u duši''. Posle ću da nastavim komentarisanje. Moram da se držim teme što kaže bata Manča. Pa nisu svi ljudi isti, nigde na svetu, tako da žitelje jednog grada ili sela ne možeš svrstati u bilo koji jedinstveni psihološki profil. Neki od nas JESU, neki NISU...A što se tiče vašeg govora, pa mogu slobodno reči da je ''beogradski'' govor isto toliko iskvaren kao naš ''hanski'', ali o tome bi trebalo pitati nekog stručnjaka za jezike..
« Last Edit: 06 Decembar, 2008, 13:52:39 by police »
Zbog jedne reci coveka cesto smatraju mudrim, a zbog jedne reci cesto ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo
06 Decembar, 2008, 13:48:53
Reply #11
  • Starac Focho
  • Ocena: +75/-5
  • Samo vas gledam....
Seljaci su mnogo bolji ljudi od gradjani,ali pravi seljaci,ne seljaci u dusu Harkonikaš
Bolje da me mrze zbog onoga sto jesam,nego da me vole zbog necega sto nisam!
06 Decembar, 2008, 13:54:13
Reply #12
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +70/-2
Ja bi to kako vi kazete "seljak u dusi" nazvala pre seljacinom ili seljoberom, a ovo "seljak" mi je uvredljivo za ljude sa sela. Seljaci su ljudi radni,vredni,posteni koji obradjuju njive i cuvaju stoku na selu, nema smisla da ih istim imenom zovemo!
"Kako se gde sastanemo,drugima kape krojimo i svakome manu nalazimo,a sami smo sebi cisti i neporocni kao da smo danas od majke rodjeni"
06 Decembar, 2008, 14:27:54
Reply #13
Ja bi to kako vi kazete "seljak u dusi" nazvala pre seljacinom ili seljoberom, a ovo "seljak" mi je uvredljivo za ljude sa sela. Seljaci su ljudi radni,vredni,posteni koji obradjuju njive i cuvaju stoku na selu, nema smisla da ih istim imenom zovemo!

Seljak po poreklu i seljak po ponašanju(ili kao karakterna osobina). Da ovi drugi ne bi bili uvredljivi za ove prve, mogu se nazivati ,,Bidžama,, ili ,,seljoberima,, kako god.
A da li smo mi Hančani seljaci? Pa gde god da sam otišo nisam stekao utisak da smo nešto posebno bolji od ostalih a ni nešto posebno gori. Sigurno je to da smo kao ljudi mnogo bolji od okruženja (Leskovac, Vranje, Surdulica), ali primetno je da ih kako vreme prolazi sustižemo u tom negativnom kontekstu. Zato je na mladima da se ne daju utapanju u okolinu.
06 Decembar, 2008, 14:33:49
Reply #14
  • Deda meraklija
  • Ocena: +50/-12
Jedno je sigurno, postoje dve kategorije: "seljaci" - ljudi sa sela, uglavnom dobri ljudi, vredni, pošteni, najčešće zemljoradnici, poljoprivrednici, stočari...i "seljačine" - znate već njihove osobine...
Govor i akcenat u svemu tome samo označavaju iz kog dela zemlje dolazimo jer je "beogradski" mnogo gori od našeg "južnjačkog" sa onim "jebo te, ovo, ono, mislim brate ono...znaš, ribe, zezanje...kuliraj...). Možda u šumadiji govore najispravnije mada i tamo ima odvala.
« Last Edit: 06 Decembar, 2008, 14:36:57 by charli »
Svet nece postati pametniji, morate prihvatiti glupost i uciniti da radi za vas!
06 Decembar, 2008, 15:06:30
Reply #15
  • Starac Focho
  • Ocena: +148/-32
  • TJM!
Ја сам сељак весељак и у души тугу скривам шта ћу јадан крај мораве кад незнам да пливам  lol

Доњо Јабуково рулз  hessam
Eisai sto myalo, kati magiko.. Opou pas esy tha mai panta egw na sou tragoudw.. Thryle ole ole, thryle ole ole.!!!!!
06 Decembar, 2008, 16:10:01
Reply #16
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +8/-2
Mislim da pojedinci nisu shvatili dovoljno jasno Mancino pitanje pa govore o selu kao selu, a ne o onome sto je u stvari odgovor na njegovo pitanje, a to je najkrade receno upravo ponasanje i reagovanje u pojedinim situacijama u drustvu.
Generalno se ne slazem sa tom konstatacijom jer, u svakom delu ove nase lepe zemlje ima takvih, ne bih da napisem tu rec u znak postovanja pravih ljudi koji posteno zaradjuju svoj hleb, a i hrane nas istim. Sretao sam se sa mnogima iz svih krajeva Srbije, jeste to na glasu generalno za juznjake, medjutim kada nas upoznaju i vide o kakvim se postenim i ne ''pokvarenim'' ljudima radi svrstavaju nas u najuzi krug svojih prijatelja. Bar ja imam takav utisak, a to ne zavisi odakle sam (smo) nego kako smo vaspitani i kakve pozitivne ili negativne osobine nosimo.
A kada govorimo o dijalektu, nista bolje nije ni u ostalim krajevima, cak je to bogatsvo koje imamo, a koga nismo svesni. Samo da podsetim da smo oduvek osvajali nagrade na takmicenjima u srpskom jeziku i recitovanju, tako da nema osnova da se kudi nas nacin govora, cak ni u jednom kraju nisam naisao na zdraviji humor na racun jezika nego kod nas, tako da nije bitno odakle si, nego ko si.
To je moje misljenje, a nije izvedeno na osnovu komentara drugih, vec iz svog iskustva.
06 Decembar, 2008, 17:09:01
Reply #17
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Ja jako dobro znam zasto je manca postavio ovu temu..... ;)
... Interesantna je ipak  ;D!
Ali, ne vezano za to, u nacelu, smatram da je manca mislio na ljude koje su ne emancipovani, prosti...i sl.
Nije mislio na uzrecicu "seljak"  :), a ni na ljude koje zive na selu.

Ne pisano je pravilo, da kada zamaknemo par km prema Nisu, promenimo govor.
To je pre svega zbog toga da bi smo bili prihvaceni u drustvu!

Inace, u Hanu ima jako kulturnih i finih ljudi kao i u drugim mestima.
I ne mislim da su Hancani seljaci u globalu.
Sto se za neke izuzetke ne bi moglo reci........

« Last Edit: 06 Decembar, 2008, 17:12:49 by Maja S. »

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
06 Decembar, 2008, 17:56:19
Reply #18
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +70/-2
Ja jako dobro znam zasto je manca postavio ovu temu..... ;)
... Interesantna je ipak  ;D!
Ali, ne vezano za to, u nacelu, smatram da je manca mislio na ljude koje su ne emancipovani, prosti...i sl.
Nije mislio na uzrecicu "seljak"  :), a ni na ljude koje zive na selu.

Ne pisano je pravilo, da kada zamaknemo par km prema Nisu, promenimo govor.
To je pre svega zbog toga da bi smo bili prihvaceni u drustvu!

Inace, u Hanu ima jako kulturnih i finih ljudi kao i u drugim mestima.
I ne mislim da su Hancani seljaci u globalu.
Sto se za neke izuzetke ne bi moglo reci........

Slozila bih se sa ovim ,samo je moja reakcija bila onakva jer skoro svi koristimo rec "seljaci" za ljude koji zaprovo ne zasluzuju takav naziv. A seljobera ima svuda,to sto mi nemamo sve padeze ne znaci da smo, mnogo je vise takvih koji ispravno govore.
 Mi smo ustvari "poliglote" znamo dva jezika (naravno sala) slamkauusta,za razliku od ovih koji koriste 7 padeza, oni nas ne mogu bas sve da razumeju,a nama cak i nikakav problem nije da pricamo kao oni.
Najvise sam se smejala kad sam cula pricu kako je decko iz Beograda koji je trebao da dodje u Han pitao jednog Hancanina da li cemo mi dole njaga da razumemo kako on prica. To zapravo govori kako pojedinci gledaju na nas,ali to su samo predrasude dok nas ne upoznaju.
"Kako se gde sastanemo,drugima kape krojimo i svakome manu nalazimo,a sami smo sebi cisti i neporocni kao da smo danas od majke rodjeni"
07 Decembar, 2008, 17:57:27
Reply #19
  • Starac Focho

Ево још једног паметног!
Било би веома добро да нам кажеш пошто си толико јаван и транспарентан исто као и твоја странка колика ти јеплата из буџета општине Владичин Хан за оно што "радиш" у спортској хали.
Али обавезно израчунај и топлу воду што утрошиш, јер ти се изгледами кући нити купаш нити умиваш!
Слушај бре дечко све се зна и немо да идем даље, па да ти на крају откријем идентитет а после ти преостаје само селидба, боље ти је Манчо да не чачкаш Мецу по  ljubdupe

U ovoj temi je bilo dosta  nesuglasica sta su ``seljaci`` po definiciji. Evo jednog ocitog primera, tako da nemojte da se bunite vise oko toga. Profil je savrsen...

A sto se tice ovog prozivanja, nemam ja tebi bako, sta da se pravdam. Ali, ajd, ako si zapela. Ja radim kao ``koordinator sportske hale`` i radim posteno ono za sta sam placen i kolko sam placen. To je i jedan od razloga zasto smem da stavim sliku na avataru i da budem javan i transparentan.

A sto se kupanja tice, izgleda da nisi primetila na avataru (ali to ti odbijam na godine) ja sam trener i aktivni igrac u STK Morava, pa kao takav i koristim tuseve u sportskoj hali, koji zato tamo i sluze.

Sto se tice pretnji:
  Uopste se ne plasim od babe(ili dede) koje su otkrile internet, previse kasno, pa sad misle da ce to da nadoknade, razlicitim pretnjama, svima i svakome.

Tesko da ces ti mene da ``iselis`` ko god da si. Ako tolko mislis da ce  me uplasi tvoja ``ogromna licnost``, posalji mi tvoj ID na PM, pa da se malo upoznamo i porazgovaramo o ovim pretnjama...Voleo bi to.. Nemoj samo da mi posaljes dedu slamkauusta da me bije, ne bi bilo sportski.. 25r30wi

P.S. Ako ti zafali topla voda, dovedi tvog dedu, pa ce vi pustim u halu da se i vi umijete i sredite. Mozda ce ti se deda``zaraduje``...kao nekad davno...
« Last Edit: 07 Decembar, 2008, 18:00:09 by manca »