Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Lov i lova?ko oružje  (Read 45327 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

26 Mart, 2009, 20:09:34
Reply #20
  • Moderator
  • Deda meraklija
  • Ocena: +123/-22
  • Reci NE drogama!!
Pošto vidim da dosta vas gostiju čita ovu temu da vam napomenem i obevestim vas da je u Nišu u hali Čair, za period od 01.04 do 05.04.2009. godine predviđeno organizovanje ''Sajma lova i ribolova''......Obavezno dodjite....
Zbog jedne reci coveka cesto smatraju mudrim, a zbog jedne reci cesto ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo
27 Mart, 2009, 16:55:16
Reply #21
  • Starac Focho
  • Ocena: +101/-19
  • Revolucija
danas sam imao kolokvijum iz lovstvo sve uradi malo su bili zajebani latinski nazivi i tragovi al ce polozim valjda

iam seminarski 'odabir i priprema oruzja za lov'...

Nekad sam bio neodlucan, a mozda i nisam
09 Oktobar, 2009, 02:53:59
Reply #22
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +2/-0
Upravo se prijavih da diskutujemo o lovu,lovackom oruzju,psima itd.Zovem se Aleksa,moja 5 glavna sezona uskoro pocinje,a lovim od 18 godina.Imam pusku IZH-MP 153 i zadovoljan sam svime osim masom i zavrsnom obradom puske.Doduse za te pare(385 eura) te 2005. verovatno nisam mogao bolju kupiti.Posto imam ogromnu zelju da nabavim laksu,elegantniju,zgodniju pusku,a mislim da je to neka u kalibru 20,zeleo bih da otvorim temu o takvom oruzju.Jos da kazem da lovim iskljucivo u granicama zakona,a divljac koju odstrelimo cale i ja se sprema u kuhinji.Bacanje ili kuvanje psu ne dolazi u obzir!Sta vi mislite o kalibru 20?Jeste li spremni za 18.?
09 Oktobar, 2009, 17:48:53
Reply #23
  • Moderator
  • Deda meraklija
  • Reci NE drogama!!
Zdravo Aleksa!!! Puška koju ti imaš je jako dobar ruski poluautomat i on pokriva skoro sve segmente lova na našem području-neki su je nazvali ''Savršenstvo jednostavnosti'' Čitaj ovde. Ne znam samo da li se radi o kalibri 12/70, 12/76 ili je reč o Magnum varijanti 12/89. Sve u svemu, jedna od najboljih lovačkih pušaka za taj novac koji si spomenuo. Što se tiče pušaka u kalibru 20, koji mogu biti 20/20 i 20/76, želim da ti kažem da, kada je reč o izboru oružja postoje nekoliko uslova koja ta puška treba ispuniti jednom lovcu-korisniku. Prvo je namena puške, odnosno vrsta divljači koja se lovi. Kalibar 20 je kalibar sa manjim punjenjem, odnosno količina sačme koja stane u jedan metak kalibra 20/76 jednaka je otprilike količini koja staje u metak kalibra 12/70. Takođe, jedinačna zrna (tzv ''kugle'' ili ''idealci'') su manji-uži zbog konstrukcije samog metka kal.20. Što ne znači da su manje precizni ili da su manje ubojiti. Moraš znati da po balistici, ista zrna po obliku a manja po težini, ostavljalju ''manje štete'' na divljač koja je pogođena, ali da zrno-sačma ispaljena iz puške kal.20 postiže domet kao i zrno ispaljeno iz bilo koje druge pušle.Tako da se puške u kalibru 20 koriste više za lov manje divljači-lisica, zečeva, poljski lov manjih ptica i td. Druga stvar je konstrukcija puške, odnosno da li više voliš puške tipa ''bokerica'' ili ''položara'', ili kao što već poseduješ-poluautomat, ili recimo kip lauf (jednometna puška na preklapanje). Takođe, kod pušaka ''pumparica'' znaš koji ti je prvi metak-u kom kalibru, ali ne možeš iz te puše ispaliti odmah onaj drugi ili treći. Kod pušaka dvocevki to možeš da biraš. I najbrže ispaljeni drugi hitac je još uvek iz lovačke dvocevke-bam,bam!!! Tačna je konstatacija da su puške u kalibru 20 elegantnije i izgedaju možda lepše od pušaka većih kalibara jer su im cevi tanje, puška je uskija, možda prijatnija za držanje. Ali to je ipak stvar ukusa i navike svakog lovca, zar ne? Još jedna stvar se tu pominje kao bitna. S obzirom da u pomenute patrone kal.20 staje manja količina sačme, stoga i lovac mora biti precizniji, sa dovoljnim iskustvom. I ima tu još po neka sitnica, koja je više lične odluke i želje lovaca nego što je u pitanju konstrukcija oružja. Ne mora biti tačna konstatacija da su puške kal. 20 laške od drugih pušaka. To takođe zavisi od materijala od kojeg je izrađena i od debljine cevi i drugih delova. Ja sam lično ljubitelj manjih kalibara i lova sitnije divljači (lično lovim puškom položarom kal.16/70), i što se tiče lovačkih pušaka i što se tiče karabina. Nikada na primer ne bih kupio neki veći kalibar od 12/70 niti od kal.30-06 za lov divljači koja je zastupljena na našem području. Takođe, nekako iz ranijeg iskustva i mog interesovanja o oružju oupšte, stekao sam utisak da je lov kalibrom 20 nekako viteškiji, da su tim kalibrom lovili najbolji i najprecizniji lovci, prinčevi i kraljevi. Pa i drug Tito je imao dosta oružja u tom kalibru-a on je imao samo najbolje. I na kraju evo ti mog saveta: pošto ti već imaš jedno moćnije oružje sa kojim ideš u lov, svakako možeš uzeti i još jednu u kalibru 20/76, kaja takođe može biti ruske proizvodnje. Širok ti je dijapazon lovačkih pušaka koji se danas izrađuju u tom kalibru, jer se zaboravljeni i nepravedno izbegavani kalibar 20 polako i sigurno vraća na mesto koje mu pripada!!! Imaš mnogo sajtova koji raspravljaju o lovačkom oružju, pa se učlani u neki i razmeni iskustva i mišljenja sa drugima...dobar pogled!!!
Zbog jedne reci coveka cesto smatraju mudrim, a zbog jedne reci cesto ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo
09 Oktobar, 2009, 22:01:43
Reply #24
  • Novajlija
  • *
Moja puska je kalibra 12/76.Bavim se iskljucivo lovom sitne divljaci(prepelica,patka,fazan,zec,eventualno sljuka i golub grivnas),a od krupnijih lisica i sakal koji se skoro pojavio.Mislim da je kalibar koji sam pomenuo potpuno nepotreban za vrstu lova kojim se bavim.Magnum metak sam pucao samo jednom i to drugarov.Lovom krupnije divljaci se ne bavim jer mi je viteskije pucanje na divljac u pokretu,a i ljubitelj sam pusaka sacmarica.Ne kazem da u jednom trenutku necu nabaviti oruzje sa ozljebljenom cevi.Od juna 2006.redovno kupujem Kalibar,nekoliko casopisa Upoznajte lov i posecujem razne sajtove pa sam dosta toga naucio i izdefinisao kako zelim da lovim i kakvim oruzjem.Kalibar 20/70 ili 20/76 mi predstavlja izazov i mislim da bih imao dovoljan uspeh koji bi zadovoljio moje ne tako visoke apetite.Interesuje me dvocevka,posto poluautomat vec imam,a veoma bitan kriterijum je lezanje puske u ramenu.Gledao sam ruske modele IZH-43 i IZH-27 u kalibru 20/76,mase pusaka su manje od 3 kg kod cevi od 67,5 cm.Medjutim polozara mi mnogo bolje lezi iako mislim da je bokerica slicnija poluautomatu.Cena je 33780 din.,sto mi odgovara jer nisam finansijski mocan jer studiram.A,pronasao sam i polovne Zabala Hermanos 20/70, 550 eura i Beretta 20/70, 620 eura ,obe polozare.Ne znam da li je pametnije nabaviti polovnu pusku poznatijeg proizvodjaca ili novu pouzdanog proizvodjaca kao sto je IZH?!Cije proizvodnje je vasa puska,sta najvise lovite,kojeg psa imate?Pitanje se odnosi na sve zainteresovane za razmenu znanja i iskustava.
09 Oktobar, 2009, 23:45:00
Reply #25
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14
Ovu temu dosad nisam primetio i nemam za sad mnogo vremena da  pišem o mojim iskustvima u lovu, imam ih dosta i o njima ću kasnije. Police, pozdravljam te i veoma cenim to što si odvojio vreme da otvoriš ovakvu temu i staviš ove korisne podatke na uvid. Ja nosim rusku (magnum) petometku, kao i moji sinovi i veoma sam sa njom zadovoljan. ;)
10 Oktobar, 2009, 19:45:15
Reply #26
  • Moderator
  • Deda meraklija
  • Reci NE drogama!!
Nadovezaću se na Aleksin odgovor i konstatacije. Pa i sam si odgovorio na dosta pitanja koja si sam postavio. Drago mi je da si ukapirao da su veliki kalibri za ''male'' lovce i lovce željne dokazivanja i hvalisanja jakim kalibrom. Puške ruske proizvodenje koje si spomenuo su na ovim prostorima nešto najisplatljivije i najizdržljivije (ja govorim o onim uslovima na jugu srbije odakle sam i ja). Vidim da ti je bitno ''ležanje'' puške u ramenu, što je jako važno i svim drugim lovcima, naravno. Ali to ćeš najbolje osetiti tek kad pušku uzmeš u ruke, pa pokušaš da je staviš u zgib ramena. Bitno je da prilikom kupovine budeš obučen slično onoj garderobi sa kojom obično ideš u lov (lovački džemper, jakna, itd). Ne bi bilo pametno da u majici kratkih rukava probaš pušku, zar ne? I pošto vidim da loviš sitniju, odnosno brzu divljač, za koju je jako bitno baš to vreme potezanja oružja, odnosno dovođenje u zgib ramena i prvi metak, ipak je najbitniji taj lični odabir i proba oružja pre kupovine. Takođe, možeš pozajmiti pušku koju planiraš da kupiš od nekog kolege, pa da stekneš kompletnu sliku o tom oružju. Sad, kao što i sam znaš, ona poslovica ''Koliko para toliko muzike'' govori i o odnosu cene pušaka i njihovog kvaliteta. Pitanje: da li je bolje kupiti polovnu pušku poznatijeg proizvođača ili novu jeftiniji je uvek stvar debate. Da li je ta polovna puška dobra, koliko je ispravna, koliko je iz nje metaka ispaljeno, da li je neki deo zamenjem, da li si dovoljno stručan da to oceniš sam itd, itd...nova puška je ipak nova, niko iz nje nije pucao pre tebe, imaš neku garanciju od proizvođača i distributera i td. Može se pak desiti da i ta nova ima neku grešku u materijalu ili izradi, a da ona polovna služi još 15-20 godina bez zastoja. (Naravno, pravilno održavanje i jedne i druge se podrazumeva). što se tiče ležanja puške u zglob ramena, kod ovih novijih modela,  može se popraviti izmenom amortizera trzaja i drugih dodatnih delova koji se ubacuju u kundak (ako čitaš Kalibar, pronaći ćeš jednu takvu petometku marke ''Browning''). A jesi li razmišljao o izradi kundaka kod nekog majstora puškara na osnovu dužine ruku?. Pa je tu i izbor pištoljskog rukohvata i td...
Ja lovim puškom marke ''Zastava'' kal.16/70 i jako je dobro očuvana, precizna, laka, dobro mi leži i ne bih je menjao ni za jednu drugu-čini mi se...
11 Oktobar, 2009, 16:47:03
Reply #27
  • Novajlija
  • *
  Upravo iz finansijskih razloga i dobrog iskustva do sada sa ruskom petometkom cu najverovatnije nabaviti i njihovu polozaru dvadeseticu.Razmisljao sam i da joj kasnije ugradim engleski kundak,posto joj je fabricki ugradjen nemacki bez obrazine jer smatram da je polozara sa engleskim kundakom najlepse lovacko oruzje.Naravno da ukus lovca odlucuje o vrsti kundaka ali sam cuo i dva konkretna obrazlozenja funkcije takvog kundaka.To su lakse klizanje sake do drugog obaraca i to da je poceo da se ugradjuje na engleskim puskama jer se u toj zemlji puca na letecu divljac pod velikim uglom na preletu pa takav kundak obezbedjuje lakse nisanjenje.Zastavina polozara starije proizvodnje je dobro oruzje,znam po lovcima koji su je koristili u grupi gde lovi moj otac,a sada i ja.Jedino su nastradale one ciji su vlasnici pojacavali dozu punjenja baruta i sacme kod punjenih patrona.Koju municiju koristite,granulaciju i precnik sacme?Ja tu mozda i preterujem u kombinacijama ali imam dosta uspeha,odstrel je efikasan,nema mnogo ranjavanja a ni razbijanja divljaci i to zelim jos da unapredim jer ne volim da divljac umire u mukama!
14 Jul, 2010, 18:44:41
Reply #28
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Da li mi neko moze dati pravu informaciju u vezi lova  na divlje svinje na jugu ove godine?
Cula sam dve varijante:

1. Da ce poceti posle 01. avgusta
2. Da ce sada za vikend na sastanku doneti tacna odluka u vezi sa tim jer je predvidjeno da pocne pre 01. avgusta 2010 e.

Ili da li postoji kontakt telefon i lice kod koga se mogu interesovati oko dobijanje dozvola.

Informacija mi je istinski neophodna.

Hvala unapred,

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
09 Oktobar, 2011, 23:16:07
Reply #29
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +0/-0
Ovu temu dosad nisam primetio i nemam za sad mnogo vremena da  pišem o mojim iskustvima u lovu, imam ih dosta i o njima ću kasnije. Police, pozdravljam te i veoma cenim to što si odvojio vreme da otvoriš ovakvu temu i staviš ove korisne podatke na uvid. Ja nosim rusku (magnum) petometku, kao i moji sinovi i veoma sam sa njom zadovoljan. ;)

Vidis, ovako tvoj sin koristi petometku magnum...    okkoral
Hoces da te svi mrze?

Reci svakome KO JE KO !!!
10 Oktobar, 2011, 19:22:28
Reply #30
  • Deda meraklija
  • Ocena: +200/-7
  • Hvala bogu shto sam ateista
Lele deca, kako ve neje stra da se igrate s oružlje  sm169
"Motor je ochigledno seksualni simbol. To se naziva falusni simbol koji se krece. To je produzetak jednog tela, snaga koja se nalazi izmedju nogu"-Dr Bernard Dajmond sa univerziteta za kriminologiju u Kaliforniji
10 Oktobar, 2011, 20:47:40
Reply #31
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14

Vidis, ovako tvoj sin koristi petometku magnum...    okkoral

Ma da juce nismo izasli u lov, za lovacko vece umesto divljeg mesa bila bi supa  gladnaa coffee drinking2