Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Legenda o Mominom kamenu  (Read 23416 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

05 Januar, 2009, 09:51:24
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Momin kamen, prirodna tvorevina u klisuri.
Legenda kaže da su devojke iz Dupljana pošle na Moravu da peru rublje. Jedna od njih se duže zadržala na reci od ostalih, pa je zabrinuta majka pošla da je traži. Našla je ćerku kako razgovara sa turskim vojnicima. Požurivala je ćerku da ide kući, ali je ova nije slušala. Kad je majci dosadilo, ona ćerku prokune: "Dabogda se u kamen pretvorila " i to se odmah obistinilo.
Po toj prirodnoj tvorevini na granitnoj steni koja liči na devojku s korpom rublja na glavi, piše Kanic, narod je ovaj tesnac prozvao Momina klisura. Ime Momin kamen kod naroda ovoga kraja raširilo pod uticajem bugarske okupacije.

Ovaj tekst je napisala Sanja Gostović kao komentar na fotografiju iz naše galerije.
Hvala Sanji.
05 Januar, 2009, 14:59:05
Reply #1
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
Znala sam ovu legendu jos od malena.Neko je bio fotograf iz moje famlije,i imali smo fotografiju kamena,koji je izgledao kao zenska figura,sa koritom na glavi,fotografija je bila negde iz 1925 god.a moj stric je ucio zanat kod tog starog fotografa.
Ali bi molila, mozda ako neko zna legendu o imenu Dzepe nam ispricati ili Grdelice.
22 Februar, 2009, 23:30:30
Reply #2
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14
Ali bi molila, mozda ako neko zna legendu o imenu Dzepe nam ispricati ili Grdelice.
Kad budem imao vremena slikaću Turčin kamen i staviću ga ovde , jedino je šteta što je deo stene koji je izgledao kao cigara otpao pre dve-tri godine.
03 April, 2009, 08:53:35
Reply #3
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14

Sa malim zakašnjenjem!  turčin kamen

Samo da znate, ovako se vidi iz jednog profila, lično sam više puta bio na toj steni , ali se tamo ništa nemože uočiti, a deo stene koji se video kao cigareta je otpao.
03 April, 2009, 10:33:55
Reply #4
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT

Stvarno je šteta što je taj deo stene otpao, baš je bio upečatljiv, ako se ne varam do pre 3-4 godine je bio na mestu. Mada i ovako ovaj deo Mominog Kamena izgleda fantastično.....
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....