Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Zašto Han?ani ne poštuju crkvu i crkvene obi?aje?  (Read 3301 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

11 Januar, 2009, 11:49:18
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT
Bilo je dosta reči o ovoj temi, pogotovu sad posle donatorske večere i badnjeg dana, ajde da nađemo uzroke, posledice već vidimo.....
« Last Edit: 12 Januar, 2009, 23:23:19 by admin »
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
11 Januar, 2009, 12:01:38
Reply #1
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
Evo, citiram sebe sa teme o Božiću

Nisam bio u hram, ali sam čuo da je Vladika Pahomije održao "lep" govor. Pričao je kako se vera pretvorila u jelo i piće itd. I sve bi to bilo uredu da je to rekao neko ko ide peške, na magarcu ili konju i živi za tu veru. Ali je brale licemerno da to priča neko ko ide na dvestotinak konja GRAND CHEEROKEE-ja. Naravno ne treba ni on da ide peške u 21. veku ni na magare, ali ne mora baš ni da se ruga tom narodu kome je pričao o jelu i piću i veri na takav način, u stilu "mnogo se pojede i popije a toj što se ja vozim u GRAND CHEEROKEE nema veze".

Što se mene tiče ja poštujem, ali me nerviraju ovakve stvari iz citata. Dakle komercijalizacija svega i svačega u SPC je poprimila maha i zahuktava se žestoko. Za razliku od katoličke crkve koja je preduzeće bila oduvek, pravoslavna crkva je u svojim najtežim vremenima možda bila ono što treba da bude. A sada se nažalost i ona počinje da liči na jednu kompaniju čiji se menadžeri voze u najboljim automobilima. Postoje časni izuzeci, ali je dosta i ovih drugih.

Ovo je moj opšti pogled na crkvu. Dakle, crkvu poštujem, ali neću da se moje mišljenje o pojedinim njenim menadžerima shvati kao moj odnos prema instituciji
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
11 Januar, 2009, 12:11:14
Reply #2

Ma Alex apsolutno si u pravu, ali je takođe Vladika bio u pravu kad je reko da 15 000 hančana može da izdvoji po 100 dinara mesečno za hram. To bi bila cifra od oko 1 500 000 dinara, i eto završetka hrama vrlo brzo.
takođe i ti si pisao nešto, zašto je Hančanima bolje da se okupe kod Fipku na mufte grejanu rakiju nego da odu da proslave ovaj veliki praznik kako i dolikuje u ovaj naš prelepi hram? Zašto je to tako, jesu li krivi sveštenici, vladika, crkva, ili mi? Zašto smo se toliko udaljili od crkve a kad nam je najteže onda se svi molimo Bogu?
11 Januar, 2009, 16:11:35
Reply #3
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +30/-8

Ma Alex apsolutno si u pravu, ali je takođe Vladika bio u pravu kad je reko da 15 000 hančana može da izdvoji po 100 dinara mesečno za hram. To bi bila cifra od oko 1 500 000 dinara, i eto završetka hrama vrlo brzo.
takođe i ti si pisao nešto, zašto je Hančanima bolje da se okupe kod Fipku na mufte grejanu rakiju nego da odu da proslave ovaj veliki praznik kako i dolikuje u ovaj naš prelepi hram? Zašto je to tako, jesu li krivi sveštenici, vladika, crkva, ili mi? Zašto smo se toliko udaljili od crkve a kad nam je najteže onda se svi molimo Bogu?

vladika ne moze da bude u pravu, vladika treba da je u ZATVORU. bilo mi je odvratno kada sam ga gledao na kopernikusu. zasto je predsednik opstine bio u istoj prostoriji sa njim na donatorskoj vecere, i ne samo on, vec svi ostali? mora neko demonstrativno da reaguje. taj covek je pedofil koga je kostunicin ministar pravde spasio zatvora, tako sto je neki placeni sudija ostavio predmet da zastari. i posle neko treba da ode u crkvu gde liturgiju sluzi on, covek koji je pocinio najmonstruozniji zlocin?

mislim da je to veliki problem. mozda zbog toga ljudi nece da idu u crkvu? ja sam siguran da bi bilo mnogo drugacije kada bi neko drugi bio vladika.
« Last Edit: 11 Januar, 2009, 16:33:26 by kojot »
11 Januar, 2009, 16:32:26
Reply #4
  • Starac Focho
  • Ocena: +251/-27
Ma ja si nesto mislim...ajd ako nema pare za nastavak radova, koji su pri kraju, tolko li nema sredstva( ili nije imalo dok su radovi bili u toku), da se okreci bar ceo hram? Jesu li 20 kante polikolor bas tolko skupe? Moglo je (a moze i sad) da se uradi nesto da bar estetski. Smeju nam se ljudi kad od autoput vide do pola okrecenu crkvu. Bruka i sramota

glavni, pomocni i kondicioni trener ST.K. Morava Vladicin Han
11 Januar, 2009, 17:25:46
Reply #5
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +33/-9
Zašto je to tako, jesu li krivi sveštenici, vladika, crkva, ili mi?

Iskreno,mislim da je glavni problem u nama,na svu žalost,nije to slučaj samo sa Hančanima,to je slučaj sa svim pravoslavima u Srbiji!Čitala sam negde da su pravila ponašanja u crkvi,otišla u zaborav,kao i to da je tvrdnja u to da smo daleko od iskrene vere,realna!Crkva jeste nezavisna od države ali to ne znači da je odbačena iliti odvojena!Ako poštujete sebe,poštujte i svoju veru,jer je ona najbitnija karakteristika jednog naroda!Dakle,na neki način zbog našeg opstanka potrudimo se da povratimo poverenje u našu crkvu!
11 Januar, 2009, 19:41:23
Reply #6
  • Deda meraklija
  • Ocena: +207/-65
  • .
zato sto ne postoji kucno vaspitanje.
11 Januar, 2009, 20:57:30
Reply #7
Ma ja si nesto mislim...ajd ako nema pare za nastavak radova, koji su pri kraju, tolko li nema sredstva( ili nije imalo dok su radovi bili u toku), da se okreci bar ceo hram? Jesu li 20 kante polikolor bas tolko skupe? Moglo je (a moze i sad) da se uradi nesto da bar estetski. Smeju nam se ljudi kad od autoput vide do pola okrecenu crkvu. Bruka i sramota

Mančo crkva nije soba pa da se kreči, spoljna fasada crkve je tkzv "pikovana fasada" koja košta oko 40 eura metar kvadratni. A napisao sam u nekom od prethodnih postova da za potpuni završetak radova na hramu (pez ikonopisa) treba još oko 40 miliona dinara.
11 Januar, 2009, 21:44:13
Reply #8
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +12/-19
Mančo crkva nije soba pa da se kreči, spoljna fasada crkve je tkzv "pikovana fasada" koja košta oko 40 eura metar kvadratni. A napisao sam u nekom od prethodnih postova da za potpuni završetak radova na hramu (pez ikonopisa) treba još oko 40 miliona dinara.

Preracunaj se opet ?
11 Januar, 2009, 22:15:25
Reply #9
    Preracunaj se opet ?

Za potpuni završetak svih građevinskih radova na hramu (osim ikonopisa) potrebno je oko 40 miliona dinara......
11 Januar, 2009, 22:16:12
Reply #10
  • Starac Focho
  • Ocena: +251/-27
Ma, z...bite racunicu. Ja bi ipak vikao Dejana Kucku da okreci donji i srednji deo hrama, kolko da se beli izdaleka ;D Lepse bi izgledalo, a ne bi bilo stetno nista. A posle kad stignev tej pikove dame, ovaj fasade...otom-potom
glavni, pomocni i kondicioni trener ST.K. Morava Vladicin Han
11 Januar, 2009, 22:18:04
Reply #11
Ma, z...bite racunicu. Ja bi ipak vikao Dejana Kucku da okreci donji i srednji deo hrama, kolko da se beli izdaleka ;D Lepse bi izgledalo, a ne bi bilo stetno nista. A posle kad stignev tej pikove dame, ovaj fasade...otom-potom

Eeeee što se nisu setili ranije tebe da pitav......
12 Januar, 2009, 00:09:29
Reply #12
  • Guest
Eeepa vi ga preteraste... Vrnite se na temu, nemoj da bude
12 Januar, 2009, 10:18:44
Reply #13
Ono što jes da se malo udaljimo, ajd da vidimo zašto je skoro isti broj ljudi na badnji dan bilo u hramu i kod Fipku na centar na mufte grejanu rakiju? Ko zna odgovor?
12 Januar, 2009, 18:50:01
Reply #14
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
  Na pamet mi ne bi palo da idem zbog takoj nešto bilo gde, ali što jes jes, imalo gi je onija "otrebeni" koji su samo zbog džabe alkohol išli. I kod krst je na kraj bilo interesantni slučajevi. Ali mislim da sledeće godine treba apelovati na svaki način da se svi okupe na jedno mesto a to je hram. Mada jednom stečene navike za okupljanja na više mesta teško će se prevazići, ali jedna dobra kampanja na radio, tv i ovde bi bila uspešna ako bi bilo bar 50% više ljudi u hram nego ove godine.
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
12 Januar, 2009, 20:33:39
Reply #15
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +336/-74
Hancani su tako nauceni da ne postuju crkvu. Takvo vaspitanje krece iz kucu. U druga mesta, na primer u Vojvodinu je to totalno drugacije reseno. Nedelja je dan za crkvu prepodne, i za odmaranje.
Sem toga, manje prvoslavaca ima tamo, ali im je ponasanje u crkvu za medalju.
13 Januar, 2009, 10:34:20
Reply #16
Alex potpuno se slažem sa tobom, nekima je bitno samo da je mufte pa šta god. Osim crkvene opštine po mom mišljenju ovde bi trebalo da se uključi i lokalna samouoprava i skupština i da jednostavno donese proglas da je osvećenje i nalaganje badnjaka  kod hrama i nigde više, naravno uz svesrdnu pomoć lokalnih medija.
13 Januar, 2009, 10:47:30
Reply #17
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Moje misljenje je da lokalna samouprava ne treba da se mesa u crkvu.
Mediji mozda da.
Meni nikako nije jasno sta su ljudi radili u parku. Jel to oduvek bio obicaj da se odlazi kod krsta za Badnji dan?
Red nalaze da se verski praznici obelezavaju ispred svoje Bogomolje, a ne tamo po nekim parkovima.
Mozda ja i gresim, jer vidim da se mnogo sto sta promenilo, pa mozda su i ti parametri malo povuceni u drugom pravcu
.

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
13 Januar, 2009, 11:08:15
Reply #18
Pa to u parku to je Čerčina crkva (on je valjda bio donator onog krsta), a "crkva" u centar Fipkina i Slavetova ona je bez krsta ima samo jednu ikonu grejanu rakiju........

Ne poštujemo više nikakve vrednoszti, sigurno smo zato najnerazvijanija opština u Evropi, verovatno je to i razlog što smo jedini grad u Srbiji koji nema hram, i razlog što njegova gradnja traje ovoliko dugo a kraj radovimna se i ne nazire.......