Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Efikasnost naših vatrogasaca???  (Read 2017 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

18 Januar, 2009, 23:55:32
  • Deda meraklija
  • Ocena: +50/-12
Pre par dana sam prisustvovao jednom nesvakidašnjem događaju koji je na mene ostavio jak utisak i naveo me na razmišljanje o isplativosti postojanja vatrogasne službe u Hanu.
Naime, pre par dana je ispod nadvožnjaka kod autobuske stanice došlo do požara na automobilu. Bio sam blizu i video kako se ispod haube Lade nešto dimi i varniči. Vlasnik vozila je pozvao vatrogasce i posle desetak minuta je izašla ekipa na teren sa putničkim vozilom i dva mala PP aparata (ona koja se koriste u kolima). Prvi su nekako aktivirali i ispraznili ga na zatvorenu haubu vozila (dim je dolazio iz motorskog prostora tj. ispod haube).
Drugi su malo teže startovali ali su ga na isti način ispraznili. Onda su počeli da okreću telefone dok su ljudi u neverici gledali kako auto gori sve više i više i brže i brže i komentarisali da li auto ima uređaj za TNG ili ne i da li može da eksplodira.
Posle nekog vremena došao je i vatrogasni kamion - cisterna ali je sasvim slučajno bila bez vode??? Ili je voda u crevima zaledila???
S obzirom da i to nije uspelo počele su opklade za koliko auto može da izgori skroz.
Nikome od naših vatrogasaca nije palo na pamet da ode bar do benzinske pumpe koja je na 50 metara odatle da dovuče onaj veliki PP aparat u kolicima, otvori haubu dok je još to moglo da se uradi i opravda platu koju prima i zanimanje koje nosi.

Ja se sada pitam sledeće: Ako naši vatrogasci nisu uspeli da ugase auto na sred ulice, gde nije bilo žrtava, auto dostupan sa svih strana, jenostavno čist posao, šta bi se desilo da je došlo do požara u nekoj zgradi?
Šta bi bilo da je požar zahvatio neku višespratnicu pa da treba evakuisati celu zgradu, decu, stare i nepokretne ljude? Nesmem ni da zamislim.
Krajnji rezultat akcije naših vatrogasaca se još uvek nalazi na istom mestu pa ga zainteresovani mogu videti.
Bez namere da bilo koga prozivam zbog svega navedenog mislim da društvo mora da traži odgovornost za ovakvo (ne)delovanje.
Koja je svrha postojanja vatrogasne brigade u Hanu?
Svet nece postati pametniji, morate prihvatiti glupost i uciniti da radi za vas!
20 Januar, 2009, 18:42:26
Reply #1
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Svrha postojanja vatrogasne službe svakako postoji, mislim da si ti mislio na pitanje koja je svrha postojanja ovakve vatrogase brigade u V. Hanu?
Ne znam kako su se pokazali kad su bili oni silni požar i po šumama u okolini Hana, Surdulice, Vranja i Vlasine tad su išli na ispomoć, mislim da su se tad baš trudili, ali ovakvo "delovanje" je neozbiljno i sramotno i ide njima na čast, možda nisu dobro opremljeni, možda imaju organizacione probleme, nedostatak ljudstva (sumnjam), ali svakako bi trebali da ispričaju svoju priču.
Oni su koliko znam pripadnici MUP-a i nisam siguran ko je zadužen za njihovo finansiranje i opremanje, da li je to lokalna samouprava ili MUP?
20 Januar, 2009, 19:10:35
Reply #2
  • Deda meraklija
  • Ocena: +123/-22
  • Reci NE drogama!!
Koliko ja znam Vatrogasne jedinice su takođe sastavni deo MUP-a i finansiraju se iz budžeta. Opremu koju ima vatrogasna jedinica u Vladičinom Hanu je stara, neuoprebljiva, pokvarena....a mislim da im ljudstvo ne hvali. Koliko su obučeni za taj posao možete se sami uveriti. A što se tiče onoga što je pitao Čarli-šta bi bilo kad bi bilo, videlo se na primeru kada je pre izvesni broj godina gorela zgrada opštine u Vlad.Hanu. Ta oprema koja se tada koristila, koristi se i danas. Mada mislim da su dobili još jedan kamion sa ''vodenim topovima''. Da li su oni osposobljeni da isti koriste, da li je on ispravan ili ne-to ne znam i ne bi da komentarišem. Ali oni bi morali bar 3 puta godišnje da posećuju razne seminare, raznu doobuku za posao kojim se bave. U Vladičinom Hanu i okolini nije se zadesio neki požar većih razmera, tako da i nismo bili u situaciji da vidimo efikasnost, ali ne daj Bože, da se to desi i da se na takvim primerima moramo uveravati u njihovu efikasnost.
Vatrogasne službe, pa i ona u Hanu, morale bi biti dobro opremljene, sa dobro obučenim kadrom, mobilne, sa ispravnim vozilima, za dobrim garažama za čuvanje vozila, sa dobro raspoređenom mrežom izvora vode, aparatima, radio stanicama, adekvatnom opremom o posebnih materijala, pod dobro obučenom komandom iskusnijih vatrogasaca, u stalnom sadejstvu sa policijom i vojskom i td i td...
Vladičin Han to nema iz milion ekonomskih, političkih, kadrovskih i mnogih drugih razloga....zato pažljivo rukujte vatrom-ona je dobar sluga i loš gospodar....
Zbog jedne reci coveka cesto smatraju mudrim, a zbog jedne reci cesto ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo
20 Januar, 2009, 19:57:55
Reply #3
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT

Kao prvo vatrogasna vozila su šarkirana napolju tako da kad dobiju poziv za požara vatrogasci prvo moraju nha hidrant da napune vodu da bi mogli da gase požar, kao drugo vozila onako stara nikakva, nisu prikačena na centralni kompresor kao u svim normalnim gradovima, tako da moraju da "nadrukaju vazduh" u vozila a to je rad u mestu od jedno 10-tak minuta.
O njihovoj stručnosti i efikasnosti nisam merodavan da govorim samo znam da je jedan pripadnik hanske vatrogasne jedinice, koji je došao iz Beograda da radi u hanu prošle godine proglašen za najboljeg vatrogasca države Srbije.
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
20 Januar, 2009, 20:22:16
Reply #4
  • Deda meraklija
  • Ocena: +32/-3
Nisam kompetentna da kažem da li su ili nisu savesno obavili svoju dužnost. Verujem samo u njihovu hrabrost i verujem da bi mnogo bolje odreagovali kada bi imali bolje uslove i opremu za rad. Mislim da su ljudi - vatrogasci sasvim uredu, ali da nešto ne štima "u državi Danskoj".

Off topic
Negde sam pročitala da je u SAD izuzetno cenjeno zanimanje vatrogasac i da se tretiraju kao heroji
Cvece je ukras baste, leptir je ukras cveta, a deca puna maste - deca su ukras sveta!
21 Januar, 2009, 00:54:48
Reply #5
  • Deda meraklija
  • Ocena: +50/-12
Definitivno ovde treba poboljšati stanje opreme, vozila, omogućiti vatrogasnoj brigadi sve što je potrebno za efikasno delovanje i ulagati koliko je potrebno jer kao što reče police ne daj bože da vidimo šta bi bilo prilikom ozbiljnijeg požara. Ali u trenutcima kao što je bio ovaj mislim da im je falila dovitljivost i snalažljivost i da su mogli da spreče dalje širenje požara, auto sigurno ne bi izgoreo ovoliko da su na vreme otvorili haubu...
Svet nece postati pametniji, morate prihvatiti glupost i uciniti da radi za vas!