Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Pravilna ishrana...  (Read 9140 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

03 Februar, 2009, 00:57:23
  • Moderator
  • Starac Focho
  • Ocena: +112/-19
  • "Be Yourself no matter what"
Ovako...
Svi znam poslovicu da snaga(zdravlje) na usta ulazi... Ali koliko se mi danas pravilno hranimo...
Pre neki dan sam razgovarao sa jednom prijateljicom koja mi se poverila da je mrzi da kuva, tako da joj se hrana sastoji od brzih obroka ili neshto pechene hrane... Svi kontamo da takav nachin ishrane nije zdrav, a da devojka josh to kazhe...
Elem, koliko je za vas vazhno da imate pravilan obrok?
Postavite sami svoj ruchak (predjelo,glavno jelo, salata, desert) koji su po vama najbolja kombinacija...
Koliko puta u toku nedelje jedete kuvanu hranu?
koliko puta u toku nedelje odete na brzu hranu(junkfood), pizza-u ili roshtilj?
Da li uz svaki obrok treba konzumirati meso?
Dali teba postiti(verski ili samovoljno), i shta mislite o vegetarijancima i frutistima?

"Don't waste time arguing what good man should do, be one, act like one!"
03 Februar, 2009, 11:34:44
Reply #1
  • Deda meraklija
  • Ocena: +32/-3
Elem, koliko je za vas vazhno da imate pravilan obrok?
Veoma važno :)
Dok nisam počela da radim od 9 do 17 (čitaj 18), (j)evropsko radno vreme jel'те tvrdzid, imali smo kući redovne obroke; doručak pre 9, ručak obavezno izmedju 14 - 15, lagana večera oko 19, izmedju užina. Vrlo mi je bitan obrok na vreme, naročito od kada imamo dete. Kada ja nisam kući, suprug je tu da održi red boxing2.

Postavite sami svoj ruchak (predjelo,glavno jelo, salata, desert) koji su po vama najbolja kombinacija...
Skoro svaki dan predjelo nam je supa, glavno jelo - trudimo se da bude raznovrsno, jednom nedeljno riba, ponekad
imamo salatu, ponekad ne; dezert - nadje se poneki kupovni slatkiš, ali i ja povremeno napravim nešto.
Sada ukratko, predjelo - supa,
                   glavno jelo - rolovano meso, dodatak krompir,
                   salata - zelena salata sa mladim lukom,
                   desert - poslastica Grčki sladoled, u Vladičken poznatija kao Lenja žena  sm169

Svaki dan, makar od toga jedino bila supa.

Skoro nikad, osim ako na poslu za užinu kolege kupe pljeskavice, koje inače ne mogu da smislim.  thignorege7

Naravno da ne, nije baš zdravo.

Dali treba postiti(verski ili samovoljno), i shta mislite o vegetarijancima i frutistima?
Treba postiti, post čisti organizam od otrova. Post nije samo u hrani, posti se i duševno i duhovno da bi bio pravi.
Moja majka posti svaki verski post, ja iskreno ne bih mogla da izdržim ceo post. To nije razlog da povremeno nemamo posno jelo na trpezi.
Vegetarijanci i frutisti - ljudi koji se hrane zdravo i svaka im čast na tome
« Last Edit: 03 Februar, 2009, 11:37:00 by Deni »
Cvece je ukras baste, leptir je ukras cveta, a deca puna maste - deca su ukras sveta!
04 Februar, 2009, 17:41:08
Reply #2
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
koliko je za vas vazhno da imate pravilan obrok?

Jako.

Da. Supa ,glavno jelo i salata obavezno,desert uglavnom voce.

Svaki dan,ako ne skuvam ja,moj dragi muz izvrsno kuva.

Niti jednom.

Ne.

Dali treba postiti(verski ili samovoljno), i shta mislite o vegetarijancima i frutistima?

Treba svakako postiti,jer organizam ima potrebu za odmorom.A kako neko spomenu i duhovno se covek jaca.
Sama sam vegetarijanac,vise niz godina,i ne vidim nikakvu smetnju da ne bi mogla jos dugo godina biti.
Naravno treba imati zdravi nacin ishrane i to je to.
10 Mart, 2011, 10:00:18
Reply #3
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +0/-0
Ovako...
Svi znam poslovicu da snaga(zdravlje) na usta ulazi... Ali koliko se mi danas pravilno hranimo...

Dali teba postiti(verski ili samovoljno), i shta mislite o vegetarijancima i frutistima?
Kakva je korist da mi postavljamo dijetu (dijeta je svaki oblik hranjenja a na samo gladovanje) kad za to postoje stručne osobe sa proverenim rezultatima, a forum je najbolje mesto gde se to može preneti širem krugu ljudi. Ovde ću preneti samo citat iz male brošure dr Gifing, a brošuru ću pokušati da stavim kao prilog, verovatno iz tri dela:

Rezultati pokazuju 100% uspeha kod svih koji se potrude da nauče osnovna pravila zdrave ishrane.

Ne podrazumeva ograničavanje kalorija i količine hrane već funkcioniše po principu glikemijskog indeksa i kiselo-baznog režima. Može se jesti i visokokalorična hrana u neograničenim količinama ali se zato ograničenja prave u vremenu unosa i kombinacijama hrane.

Rezultati programa hrono ishrane su stalni i nikada se ne javlja takozvani "jo-jo efekat" - povratak već izgubljene težine a zdravstveni poremećaji se trajno rešavaju.

Svako ko vidi rezultate hrono ishrane, ima obavezu da obuči najmanje još jednog čoveka tome i sigurno je da će zbog toga da se oseća bolje!
18 April, 2011, 22:38:22
Reply #4
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +0/-0
    • My child
Korisno je pratiti piramidu ishrane
1 Osnovu piramide čine proizvodi od žitarica, uključujući pirinač, (smeđi i beli), testeninu i hleb (najbolje crni ili integralni jer je bogat vlaknima). Ovi proizvodi u odličan izvor vitamina B.
Vrlo vredne namirnice su grašak i pasulj (mahunasto povrće).

2. Svakodnevno bi trebalo jesti puno povrća, naročito zelenog lisnatog, kao što su spanać i blitva, i svežeg voća. Te namirnice su bogat izvor vitamina i minerala, kao i biljnih vlakana, a osim toga sadrže i nisku količinu masti.

3.Treću stepenicu piramide čine mlečni proizvodi (jogurt, mleko, svež sir), krto meso, piletina, riba i jaja. Te namirnice su bogate belančevinama koje su osnova za proizvodnju hormona i enzima. Mleko i mlečni proizvodi su glavni izvor kalcijuma, koji utiče na rast i razvoj, povećava čvrstinu kostiju i štiti od osteoporoze u zrelim godinama.

4. Na samom vrhu piramide nalaze se namirnice koje sadrže visok procenat masti, šećer i so, koje bi trebalo uzimati u malim količinama.