Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: SELO MRTVICA  (Read 13196 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

12 Mart, 2009, 23:41:21
Reply #20
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +24/-1
Nedaleko od ulaznog dela manastira, nalazi se kameni okvir prozora. Naime, kada su vršena neka ispitivanja, među kamenom od koga je bila sazidana baza zvonare, nađeni su 1 ceo i  delovi  još jednog prozorskog okvira. Identičan prozorski okvir nalazi se na dozidanom paraklisu, pa se može govoriti da je pronađeni kameni okvir prozora nastao u vreme Trendafilove obnove 1837 – 1843. godine. (ubaciti sliku)

Na ulazu u manastir nalaze se niska vrata, iznad njih na zidu je oslikana Marija Deva sa Bogomladencom u naručju. U bilo kom pravcu da se pomerite, njene osi uvek gledaju pravo u vaše. Ulazna vrata su prvobitno bila dvokrilna. Tokom obnove 1837 – 1843. godine dvokrilna vrata su pretvorena u jednokrilna. Vrata su izrađena od hrastovine.

PANTA REI....
12 Mart, 2009, 23:45:27
Reply #21
  • Stariji meraklija
Kada zakoračite u unutrašnjost manastira, zapahne vas hladan vazduh i svežina prostorije.
U istočnom traveju naosa, ispred oltara, nalaze se dva simetrično postavljena, osmostrana kamena svećnjaka čiji vrhovi se završavaju krstom.   
Unutrašnjost manastira se odlikuje sačuvanim freskama. Ovo fresko slikarstvo je do sada u literaturi ostalo sasvim nezapaženo.
“Zidne slike potiču iz 2 različita perioda. U priprati je najvećim delom sačuvano staro slikarstvo nastalo u doba Turske vladavine. Na pilastrima u naosu ispisana su imena priloženika i vreme oslikavanja crkve(april 1866). Nesumnjivo je da je ista grupa majstora, koja je uradila zidne slike u naosu, preslikala istočni zid priprate i izvršila manje intervencije na oštećenim površinama starijeg slikarstva…… Stilske odlike mrtvičkog slikarstva, lako sagledljive zahvaljujući visokom stepenu očuvanosti fresaka, omogućavaju ne samo njegovo uže vremensko određenje već i bliže vezivanje za jedan umetnički krug prepoznatljivih srodnih obeležja. Slikari priprate crkve u Mrtvici služili su se ograničenim sredstvima, ali su pokazali znatan stepen likovne kulture u odnosu na uobičajene domete umetnosti toga doba.”

Detaljnije o arhitekturi i slikarstvu manastira može se pročitati u pomenutim Saopštenjima.

PANTA REI....
12 Mart, 2009, 23:48:50
Reply #22
  • Stariji meraklija
Manastirsko zvono je posebna priča.
Nekadašnje zvono koje je krasilo zvonik bilo je od bronze. Bilo je ukrašeno reljefnom predstavom Bogorodice na tronu sa malim Hristom na krilu. Nasuprot reljefu se nalazio sledeći natpis: građani crkvene op(š)tine crkve Uspenija svete Bogorodice u selu Mrtvici (p)oklanjaju ovo zvono koje je kupljeno dobr(o)voljnim prilogom a trudom gospodina Jovana Đ. Petrovića šefa džepske željezničke stanice 1892.   
Pri dnu zvona je tekst: sališe me Đorđa pl.Bote sinovi u Vršcu. br.1005, a na ramenu je urezana njegova težina (103 kg). Prsten sa listastim ornamentom nalazio se pri vrhu zvona. 
To zvono je zazvonilo 1892.godine. Meštani tvrde da se čulo u sva okolna sela. Tada bi svi znali po zvuku zvona(zavisno od toga da li je zvonilo “na tugu” ili “radost”) šta se desilo u Mrtvici, da li se neko dete rodilo, neko oženio, ili je neko umro. Nažalost, pre 15-ak godina, nakon jedne grmljavine, stradao je drveni zvonik i zvono je palo i naprslo. Odneseno je, naime, da se popravi. Donešeno je jedno malo zvono, čija zvonjava jedva dopire do kuća u blizini manastira. O tome šta se zapravo desilo sa polomljenim  zvonom nakon što je odnešeno da se popravi ovom prilikom neću komentarisati.

PANTA REI....
12 Mart, 2009, 23:52:24
Reply #23
  • Stariji meraklija
Za mnoge je velika zagonetka tačno vreme izgradnje manastira kojim su se Mrtvičani oduvek ponosili. Evo šta o tome misli arh.Blagota Pešić:
“ Da bi se stilski i vremenski odredilo vreme nastanka ove složene graditeljske celine,  treba se posebno osvrnuti na sam njen oblik trikonhosa. Nepostojanje traveja između oltara i bočnih pevnica, kao i potkovičast oblik oltarske apside, karakterističan za vizantijske građevine VI veka, čine ovu crkvu gotovo jedinstevnom na našem području. Sa sigurnošću se može reći da osnova crkve u Mrtvici nema nijedan elemenat koji karakteriše građevine moravske stilske grupe, te njeno poreklo treba tražiti u starijim trikonhalnim građevinama. Određene analogije najstarija graditeljska faza u Mrtvici svakako ima sa nedovoljno poznatom i nesigurno datovanom zanjevačkom crkvom. Daleko više sličnosti se nalazi između mrtvičke crkve i trikonhosa iz Pliske u Bugarskoj koji je datovan u  X vek. Slične osnove, mada sa sve tri iste konhe, nalazimo i u Grčkoj i Siciliji, čak u vidu male trobrodne bazilike sa trikonhalnom apsidom, datovane u VI – VII vek. Čini se da bi najbližu analogiju po obliku osnove predstavljala jedinstvena “bazilika Kruzo” iz Hersonesa, datovana u kraj V vek. Očigledno je da je poreklo ovog oblika osnove s istoka i da se u našim krajevima koristio samo izuzetno. Na osnovu ovoga, prvobitna kultna građevina u Mrtvici mogla bi se okvirno datovati u kraj V i početak VI veka.  Ne može se sa sigurnošću reći kada je stradala prvobitna kultna građevina nastala krajem V ili početkom VI veka. Takođe se ne zna kada je i da li je uopšte obnavljana i živela u srednjem veku, jer za to za sada nema nikakvih podataka.”
PANTA REI....
12 Mart, 2009, 23:55:12
Reply #24
  • Stariji meraklija
U manastiru Bogorodičnog Usepnja mnogi mladi parovi su se venčali, mnoga deca su krštena. Danas je to ređa pojava, mada ne treba isključiti mogućnost da se to može promeniti u nekom narednom periodu, ukoliko se ozbiljnije poradi na prezentaciji manastira.

Danas manastir ima konak i pomoćne zgradice. O njemu brine mati Makrina. Moram istaći njen značaj za manastir. Naime, od njenog dolaska mnogo toga se promenilo nabolje. Manastir je oziveo. Postavljen je krst metalne konstrukcije visok 7 m, koji je osvetljen kao i sam manastir, tako da se uveče vidi sa autoputa i deluje jako atraktivno i privlači mnoge ljude koji ga nisu posetili da jednom navrate i zapale sveću i pomole se za sebe i svoje bližnje. Manastir obeležava svoju slavu Veliku Gospojinu 28. avgusta. Svake godine se bira domaćin i kolačar, organizuje se zakuska, proslava, dolaze ljudi sa svih strana ( iz Vranja, Leskovca, Hana, i okolnih sela ). Ovom prilikom pozivam sve one koji nisu nikada bili u manastiru u Mrtvici da dođu jer zaista ima šta da vide.

Takođe bih apelovala na lokalnu vlast da razmisli o turističkom značaju ovog manastira i da preduzme nešto po pitanju asfaltiranja puta koji vodi do manastira. Put je jako loš, iskopan, i teško se prilazi manastiru. Asfaltni put bi svakako doprineo većoj posećenosti manastira.

PANTA REI....
13 Mart, 2009, 00:03:25
Reply #25
  • Stariji meraklija

Iskreno se nadam da sam svoje selo prezentovala na najbolji mogući način. Volela bih da moj trud nije uzaludan i nadam se da će mnogi koji ovo budu čitali poželeti da posete Mrtvicu i vide manastir.
Još jednom se zahvaljujem administratoru što je pokrenuo jednu ovakvu inicijativu.

Pozdrav iz Mrtvice.

P.S. Ovom prilikom se zahvaljujem svima koji su mi pomogli u prikupljanju informacija. Posebno se zahvaljujem prijatelju Aleksandru Anđelkoviću koji me je nagovorio da objavim ove podatke.

PANTA REI....
13 Mart, 2009, 00:18:36
Reply #26
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Hvala Suzyq na trudu ja ću se koliko mogu potruditi da što više ljudi vidi prezentaciju i uveri u lepotu i potencijal Mrtvice.
13 Mart, 2009, 22:09:40
Reply #27
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14

Iskreno se nadam da sam svoje selo prezentovala na najbolji mogući način. Volela bih da moj trud nije uzaludan i nadam se da će mnogi koji ovo budu čitali poželeti da posete Mrtvicu i vide manastir.
Još jednom se zahvaljujem administratoru što je pokrenuo jednu ovakvu inicijativu.

Pozdrav iz Mrtvice.

P.S. Ovom prilikom se zahvaljujem svima koji su mi pomogli u prikupljanju informacija. Posebno se zahvaljujem prijatelju Aleksandru Anđelkoviću koji me je nagovorio da objavim ove podatke.

U svakom slučaju pohvale ! Sve što si Suzo ovde iznela je lepo, ali mislim da su rukovodstva vašeg sela u smislu stvaranja boljih uslova za život učinila veoma malo. Smatram da će doći neko bolje vreme , u vašem selu ima dosta obrazovanih kadrova( pogotovo u Dolači) koji mogu da potegnu,još ako se samo ima i volja. I sama vidiš koliko si vremena i živaca potrošila da prezentiraš ove podatke, a meni je žao što ćemo od naših susednih sela, podatke dobiti još iz Jastrepca i tu će se stati ( voleo bih da nisam u pravu ).

Pozdravljam te Suzo, a i taj Anđelković mi je nešto poznat! drinking2 Harkonikaš
13 Mart, 2009, 22:48:42
Reply #28
  • Stariji meraklija

Pozdrav iz Mrtvice.

U svakom slučaju pohvale ! Sve što si Suzo ovde iznela je lepo, ali mislim da su rukovodstva vašeg sela u smislu stvaranja boljih uslova za život učinila veoma malo. Smatram da će doći neko bolje vreme , u vašem selu ima dosta obrazovanih kadrova( pogotovo u Dolači) koji mogu da potegnu,još ako se samo ima i volja. I sama vidiš koliko si vremena i živaca potrošila da prezentiraš ove podatke, a meni je žao što ćemo od naših susednih sela, podatke dobiti još iz Jastrepca i tu će se stati ( voleo bih da nisam u pravu ).

Pozdravljam te Suzo, a i taj Anđelković mi je nešto poznat! drinking2 Harkonikaš

Hvala čika Zoki na pohvalama.

Sve što kažeš si u pravu, znam ja odlično šta je problem. Još uvek se Mrtvičani ne usuđuju da nešto promene. Iskreno, mislim da je kasno da se bilo šta uradi po pitanju opstanka sela(mislim na sva sela).

Ja imam kopiju knjige(pomenula sam to na početku teme) koja ima dosta podataka o svim selima sa leve i desne strane Južne Morave. Knjiga se jako teško nalazi, pa što se mene tiče izaćiću svakome u susret ko bi hteo da sazna nešto o svom selu. Ovih dana objaviću spisak sela koja je Jovan Trifunoski obradio u njoj.

Prijateljski pozdrav Tegovištu iz Mrtvice.

P.S. Moram da priznam da je ovaj naš Anđelković "povukao" na strica iz Tegovišta(a i koreni su mu iz Tegovišta, pa ta činjenica dovoljno govori o njemu).  drinking2
PANTA REI....
14 Mart, 2009, 12:26:42
Reply #29
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT

Moj skromni doprinos ovoj temi sa nekoliko fotografija

stenovito uzvišenje na kome se nalazi manastir

zvono manastira

unutrašnjost manastira

stepenice od kamena ka stenovitom uzvišenju gde se nalazi manastir

izgled manastira u okruženju

put ka manastiru

stari hrast u blizini manastira

I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
14 Mart, 2009, 16:18:04
Reply #30
  • Stariji meraklija

Zahvaljujem mrki72 na slikama manastira i ne slažem se da je tvoj doprinos skroman. Svako ko učestvuje u prezentaciji Mrtvice i manastira (na bilo koji način) pomaže puno.

Pozdrav.
PANTA REI....
14 Mart, 2009, 20:09:09
Reply #31
  • Stariji meraklija
Evo i spiska sela koji sam obećala.

SPISAK SELA KOJE JE JOVAN F. TRIFUNOSKI OBRADIO(A KOJA SE NALAZE POD OPŠTINOM VLADIČIN HAN) U KNJIZI GRDELIČKA KLISURA – ANTROPOGEOGRAFSKA RASPRAVA – (SA KARTOM, SKICAMA I FOTOGRAFIJAMA), LESKOVAC 1964. GODINA   

1.   RDOVO                           
2.   ZEBINCE
3.   JASTREBAC
4.   LETOVIŠTE
5.   URVIČ
6.   TEGOVIŠTE
7.   D.BALINOVCE
8.   REPIŠTE
9.   KRŽINCE
10.   MANAJLE
11.   DUPLJANE
12.   RUŽIĆ
13.   KOZNICA
14.   MANJAK
15.   DŽEP
16.   KOPITARCE
17.   GARINJE
18.   LJUTEŽ

Ukoliko neko želi da piše o svom selu i budu mu potrebni podaci, može me kontaktirati u vezi knjige.
PANTA REI....
09 April, 2009, 00:00:59
Reply #32
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +1/-0
Svaka cast za prezentaciju.Pozdrav iz NS triprsta2
09 April, 2009, 13:41:29
Reply #33
  • Stariji meraklija
Svaka cast za prezentaciju.Pozdrav iz NS triprsta2

Hvala puno na pohvalama. Trudila sam se. Pozzz Thankyou
PANTA REI....
13 Jun, 2009, 20:45:57
Reply #34
  • Stariji meraklija
Evo još par slika iz Mrtvice.
Jedna je slika manastira noću (koju nisam mogla da odolim a da je ne postavim), a druga je slika krsta, tj. dela krsta gde se vidi ko su donatori koji su pomogli izgradnju krsta čelične konstrukcije.
PANTA REI....
20 Mart, 2010, 21:16:26
Reply #35
  • Stariji meraklija
MRTVICA DOBILA NOVOG PREDSEDNIKA  greenstar

Pre sat vremena izabran je novi predsednik mesne zajednice, mladi Miloš Stojanović, diplomirani pravnik, inače radnik Opštinske uprave Opštine Vladičin Han.

Iskreno se nadamo da će Miloš biti uspešniji od svojih prethodnika.
PANTA REI....
21 Mart, 2010, 20:43:15
Reply #36
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14
MRTVICA DOBILA NOVOG PREDSEDNIKA  greenstar

Pre sat vremena izabran je novi predsednik mesne zajednice, mladi Miloš Stojanović, diplomirani pravnik, inače radnik Opštinske uprave Opštine Vladičin Han.

Iskreno se nadamo da će Miloš biti uspešniji od svojih prethodnika.

Iskreno se radujem. U nekom postu sam baš savetovao da se pokrenete. Svaka čast Mišo, samo napred bez obzira na tešku situaciju. Pozdrav izt Tegovišta..... drinking2 Harkonikaš drinking3
03 Maj, 2011, 23:14:14
Reply #37
  • Stariji meraklija
Manastir Bogoridičnog uspenja u Mrtvici konačno dobio zvonik. Sagrađen je na mestu gde je bio i prethodni zvonik koji je pre nekoliko godina stradao od udara groma. I ovaj zvonik je od drvene građe i ima 2 zvona. Evo i nekoliko slika.

Zvonik slika 1
« Last Edit: 03 Maj, 2011, 23:18:16 by Suzyq »
PANTA REI....
03 Maj, 2011, 23:15:42
Reply #38
  • Stariji meraklija
Zvonik slika 2
PANTA REI....
03 Maj, 2011, 23:16:40
Reply #39
  • Stariji meraklija