Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Besplatan ADSL internet u svim školama  (Read 2109 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

28 Mart, 2009, 13:15:02
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
 bookworm
27. 03. 2009. | 15:25
Do septembra sve škole u Srbiji imaće brzi ADSL internet - za opremanje računarskih radionica potrebno 24.000 kompjutera
U Srbiji će do septembra sve osnovne i srednje škole imati brzi ADSL internet, a potrebno je još 24.000 kompjutera da bi sve škole imale računarske učionice, saopšteno je 27. marta 2009. godine. Na donatorskom skupu za opremanje škola ...
http://www.ekapija.com/website/sr/category.php?doctype=1
« Last Edit: 28 Mart, 2009, 13:20:49 by Dina »
28 Mart, 2009, 22:09:16
Reply #1
  • Deda meraklija
  • Ocena: +97/-26
  • Carpe diem
bookworm
27. 03. 2009. | 15:25
Do septembra sve škole u Srbiji imaće brzi ADSL internet - za opremanje računarskih radionica potrebno 24.000 kompjutera
U Srbiji će do septembra sve osnovne i srednje škole imati brzi ADSL internet, a potrebno je još 24.000 kompjutera da bi sve škole imale računarske učionice, saopšteno je 27. marta 2009. godine. Na donatorskom skupu za opremanje škola ...
http://www.ekapija.com/website/sr/category.php?doctype=1

A da li se neko seća tendera od prošle godine,... za nabavku 30000 računara,...????

Ja sam profesor Informatike i računarstva, predajem u dve - tri škole (kako koje godine - zbog popune norme),... i niko ne bi trebalo da bude srećniji od mene, zbog ove vesti,... jer ''bez alata nema zanata''

ali drugo nešto hoću da kažem,.... poenta je u ''velikim plavim'' slovima !

Kabinet informatike u PŠŠ ''Josif Pančić'' u  Surdulici - u kojoj radim već 6 godina,  početkom 2008 opremljen je sa 20 računara ( i ostalom bižuterijom - 3 laserska štampača, 2 projektora, 2 laptopa, whiteboard....) ukupna vrednost 20000 EUR !
Izvor sredstava: Program VET SERBIA ( Fond EU preko ministarstva prosvete, ... popuniš projektni obrazac,... pošalješ i to je to )

Dakle, računare školama treba da obezbeđuju same škole uz pomoć onih koji imaju para i volje da pomognu (''donatori'') a Ministarstvo prosvete odnosno država bi trebala prvo da napravi sanitarne čvorove u skoro polovini škola u kojima isti nedostaju !!!
Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
28 Mart, 2009, 23:26:16
Reply #2
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Quote from: Hawk
Dakle, računare školama treba da obezbeđuju same škole uz pomoć onih koji imaju para i volje da pomognu (''donatori'') a Ministarstvo prosvete odnosno država bi trebala prvo da napravi sanitarne čvorove u skoro polovini škola u kojima isti nedostaju !!!
Apsolutno se slažem samo ne znam da li ovde da pišemo, ali ipak ćemo.
Svi su videli prilog juče na TV-u o školi koja nema toalet, jadna deca koja imaju muku da istrpe da dođu kući da bi vršila nuždu i kako možemo od njih da očekujemo da će pažljivo pratiti nastavu kad menjaju boju kao pas Pluton u Diznijevom crtaću. (Food round the corner). To što neka državna firma želi da pokaže da je  društveno odgovorna na takav način je druga priča, ali postavljanje prioriteta ove države počinje da bude zabrinjavajuće. Sve bi bilo u redu da je cela akcija prošla sa manje pompe, ako si društveno odgovoran publicitet u vezi toga ti nije potreban. Organizuje se akcija opremanja škola internetom (svakako potrebno između ostalog) kao čin pomoći napretku i edukaciji učenika , a drže se govori koji "veličaju" napore jedne kompanije koja se odlučila na ulaganje u modernu infrastrukturu zbog S.E. krize i priča se kako je bio teško da se to postigne, a nigde govora o samim učenicima zbog kojih se sve navodno i radi. Možda ja samo prezirem licemerje Telekoma pa zato i tako sve razumem, ispravite me da ne grešim dušu.
29 Mart, 2009, 04:51:10
Reply #3
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Lepo je to što su se oni setili da uvedu brži pristup internetu u svim školama, a li šta ćemo sa onim gde nema nijednog računara ili gde su u jadnom stanju? I zar ne bi trebali da počnu sa nekim manjim i, donekle, osnovnijim stvarima, popravkom toaleta i nabavkom novih klupa, na primer?
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
29 Mart, 2009, 11:37:06
Reply #4
  • Deda meraklija
  • Carpe diem
.... Možda ja samo prezirem licemerje Telekoma pa zato i tako sve razumem, ispravite me da ne grešim dušu....

Ne grešiš dušu Admine,  već si potpuno u pravu !!! Čista reklama !!!
Ali, ako malo razmislimo,.... ko se ustvari reklamira ??
Ili bolje, ... na šta ''običnog prosečnog građanina'' zemlje Srbije asociraju Telekom, EPS, ŽTP, ... na državu bato,... dakle, licemerje ne može da se odnosi samo na Telekom.

Uostalom, na temi ''Sređivanje sportskog centra'' (http://www.vladicinhan.com/forum/index.php?topic=1816.msg26725#msg26725 )  sam već pisao o tome da je osnovna razlika  između sponzorstva i filantropije u  nivou očekivanog publiciteta.

Telekomu u ulozi filantropa ne bi smeo da glavni motivišući faktor bude publicitet odnosno reklama, a pošto to njima jeste izgleda najvažnije, ispada da pomažu u svoju korist,... i još po nečiju,... a to jeste licemerje,... i postizborna kampanja,....

Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
29 Mart, 2009, 13:11:35
Reply #5
  • Moderator
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
Uglavnom se slazem sa svime sto se napisali,ali jednu stvar ne razumem.
Mozda sam starija generacija,kad smo imali drugacije zivotne vrednosti.Ali ne treba pevati jadikovke za svoje stanje,nego krenuti u akcije.Secam se kad smo mi djaci Surdulicke skole OS J.J.Zmaj donosili za vreme fizickog kamenje iz Vrle i Romanovske reke,poslozili i za kratko vreme je bilo betonirano dvoriste.
Imali smo dane radnih akcija,cistili smo park i obavezno u prolece skolsko dvoriste i to opet pod nastavom fizickog.Zao mi je dece bez WC u 21 veku.a sto treba li od Telekoma ocekivati da napravi WC ?Gde su roditelji te dece, gde su nastavnici te dece?Nije u pitanju toliko siromastvo,nego vise nemar.
Dragi kolega kompjutersaka oprema za 20.000E, pa vi ste za te novce mogli napraviti TV studio!
Ne zelim kritikovati nikoga,ali ako si covek ne pomogne sam,ne ce mu pomoci niko.

A gledajte,sto imaju skole nasih krajeva kao prezentacije u cyber svetu?
Ne radi se sve niti za novac,covek mora imati i entuzijazma, volonterstvo je takodje jedan pojam koji cini coveka srecnim.

Evo samo mali primer, rada nekoga koji za to sigurno nije bio za sve placen.
Основна школа ,, Жарко Зрењанин".
Налази се у највећем насељу Кикинде, чудног имена, Микро насеље.Читаво насеље чине станбене зграде.Одвија се кабинетска настава.Иначе, то је била моја Основна школа.
www.oszarkoki.edu.yu/

Основна школа ,,Ђура Јакшић"
Налази се близу центра Кикинде.
www.djurajaksic.edu.yu/

Основна школа ,,Свети Сава"
Некадашњи назив, Моша Пијаде.Кабинетска настава.
www.svetisava.edu.yu/

Занимљив је свакако сајт, једне сеоске школе, Банатска Топола. Директор школе уређује сајт.Погледајте.
www.banatskatopola.edu.yu/
Ovo je seit,koga je jedna ucenica napravila sa svojih 15 god.
http://www.oskosta.org/
Opština Mladenovac je jedne od sedamnaest gradskih opština u gradu Beogradu, nalazi se u severnom delu niske Šumadije ...
http://surdulica.forumieren.info/skole-u-surdulici-f10/zanimljive-su-i-druge-skole-pogledajte-t19.htm

Pokusavam neke svoje rodjake,kojima roditelji placaju privatno casove informatike ukljuciti na forum nemaju nikakve interese,a evo devojcica s 15 god. napravila seit svoje skole.
U cemu je problem?
Ne moze niko od bilo koga filantropa ocekivati da bilo sto za njega uradi.
A nas narod ima uzrecicu...Use i u svoje kljuse.
Verujem da ovim mojim upisom nisam nikoga povredila.Mnoge stvari mozemo u svojoj okolini napraviti sami,mi ne mozemo sebi dopustiti biti samo dobri konzumeri drustva,bez obzira na gradske vlasti,i mi imamo svoje odgovornosti u drutvu.
Apaticno stanje je najgore.
30 Mart, 2009, 23:53:31
Reply #6
  • Deda meraklija
  • Carpe diem
Dragi kolega kompjuterska oprema za 20.000E, pa vi ste za te novce mogli napraviti TV studio!
Ne zelim kritikovati nikoga,ali ako si covek ne pomogne sam,ne ce mu pomoci niko.

Poštovanje, g-đice/g-đo Dina,

I ja se uglavnom slažem sa onim što ste Vi napisali, pa sam zato iz Vašeg posta izdvojio samo dva reda koja se očigledno odnose na mene a koja ja baš ne razumem,...

Prvo, poljoprivredno-šumarskoj školi nije potreban TV studio.
Drugo, ja ( tj. škola) nisam popunjavao projektni obrazac i konkurisao da bismo dobili novac, niti smo dobili novac. Sve stručne škole u Srbiji su mogle da konkurišu, mnoge su konkurisale, neke su dobile opremu a neke nisu. O tome je odlučivao donator, tj.  Evropska unija preko svojih institucuija u Srbiji u saradnji sa ministarstvom prosvete po kriterijumima koje je sama definisala. Sve odabrane škole (njih osamdesetak iz cele Srbije) su dobile istu opremu u istoj vrednosti ( oko 20000 EUR).  Dakle, dobili smo opremu, a ne novac. Škole nisu mogle da utiču, niti su uticale na definisanje vrednosti opreme, konkretan odabir opreme ili bilo šta u vezi toga. I o tome je odlučivao donator u saradnji sa ministarstvom. A stvar je jasna,... da škola nije konkurisala - ne bi dobila opremu. Upravo kako Vi kažete ''ako si covek (u ovom slučaju škola) ne pomogne sam,nece mu pomoci niko'' ::)

PS: Vezano za ''prezentacije skola iz nasih krajeva u cyber svetu'' pogledajte
http://www.gimnazija-surdulica.edu.rs
  I ovu prezentaciju su (većim delom) uradili učenici uz pomoć mog mladog kolege iz gimnazije upravo na gore pomenutim računarima, jer su obe škole ( poljoprivredno-šumarska i gimnazija) smeštene u istoj zgradi i učenici i profesori obe škole  koriste isti kabinet.

Pozdrav iz Surdulice.
31 Mart, 2009, 03:07:34
Reply #7
  • Moderator
  • Deda meraklija
Hvala dragi kolega,sad su stvari mnogo jasnije.Pozdrav, i zelim jos mnogo seitova svim skolama iz regiona.Cyber svet je nezaobilazan,barem za ove mladje generacije,moramo ih u tome podrzati do maksimuma. bookworm
Pozdrav iz EU mojoj dragoj Surdulici i dragim Surdulicanima.
« Last Edit: 31 Mart, 2009, 03:37:01 by Dina »
12 April, 2009, 16:09:40
Reply #8
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +5/-1
dobro je ovo mora se usavrse sve skole...
kod nas u tehnicku ima internet, samo sto mi u taj kabinet za informatiku ne idemo, jer direktor ne daje... a u ovaj nov kabinet sto je za tehnicku, tamo ide samo 3 i 4 godina, posto isto ne daje direktor... mi cepamo u kabinet od P.N.E. praistorijski kompjuteri, pentium II sa 128MB RAM...
13 April, 2009, 01:24:26
Reply #9
  • Moderator
  • Deda meraklija
dobro je ovo mora se usavrse sve skole...
kod nas u tehnicku ima internet, samo sto mi u taj kabinet za informatiku ne idemo, jer direktor ne daje... a u ovaj nov kabinet sto je za tehnicku, tamo ide samo 3 i 4 godina, posto isto ne daje direktor... mi cepamo u kabinet od P.N.E. praistorijski kompjuteri, pentium II sa 128MB RAM...
Hvala ti puno na ovoj informaciji.Nego budi dobar i pozdravi nam direktora,da je u EU informatika svakog 10 god.obaveza, a sto bi vi morali zaostajati iza te EU dece?Pozdravi nam nekako direktora mozda diskretno,nek otvori pod hitno svima od I-IV razreda kabinet,ili smesta pisem najnoviji post na www.pedagog.rs     Direktor...taj i taj,pa citiram tvoj post.
I napravit cemo usporedbu s ostalim skolama.
Iz koje zemlje pise ova prof.pitat cemo tvoga direktora.
Moram da se pohvalim, da radim u skoli koja je od pre nekoliko meseci dobila oko 40 racunara. Zazivela je informaticka sekcija, odnosno, velik broj petaka odlucio se za izborni predmet informatika. Gotovo svaki jedan od oko 115 zaposlenih zna osnovne stvari da radi na racunaru. Svakog meseca po jedan cas multimedijalni se odrzi. Klinci takode, ovde mogu da ispolje svoje sklonosti, sto svakako utice na ocene. Sjajno je jedan sedmak uradio cas o Jasenjinu, moram i svoje dete da pohvalim, uradio je prezentaciju Kanade za geografiju.
Inace, radim u jednoj od najvecih skola u Srbiji OS,,Aleksa Santic,, u Kaluderici kod Beograda.         http://surdulica.forumieren.info/skole-u-surdulici-f10/do-septembra-sve-skole-u-srbiji-imae-brzi-adsl-internet-t297.htm#1318
I da se ne ljutim u ovo rano jutro vise na direktora,sto kao riznicar cuva svoje kabinete,zamolite ga pod hitno od mene,nek OTVRA VRATA KABINETA ili jao,jao. lol lol lol
Budite slobodni vi srednjoskolci i recite sve sto vam nije po volji na ovom PDF,pokusat cemo vam makar dijalogom pomoci.
Verujem da cemo uskoro videti i seit tehnicke skole.
« Last Edit: 13 April, 2009, 01:31:49 by Dina »
13 April, 2009, 14:10:00
Reply #10
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +5/-1
ja sam reko razrednoj ona zena kaze: "pa sta da radim kad ne daje direktor..." i mi nista nismo mogli... a direktora da pitam ima da mi odbrusi nesto i na "zub da me uzme" :)
13 April, 2009, 14:18:48
Reply #11
  • Moderator
  • Deda meraklija
ja sam reko razrednoj ona zena kaze: "pa sta da radim kad ne daje direktor..." i mi nista nismo mogli... a direktora da pitam ima da mi odbrusi nesto i na "zub da me uzme" :)
E zao mi je da niste uspeli.E ,sacekat cemo jos neki dan,mozda direktora pozdravi neko drugi a ti se cuvaj sine.Pa ako nas i tad ne cuje,idemo u akciju.
Kolega direktore otvaraj Kabinet!Moramo deci omoguciti znanje.Net je izlaz u svet.