Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Zeljanik  (Read 17922 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

28 Mart, 2009, 13:40:05
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9

Koji zeljanik najvise volite,imate li recept a ako je moguce i youtube za zeljanik?
« Last Edit: 28 Mart, 2009, 13:41:44 by Dina »
28 Mart, 2009, 13:46:04
Reply #1
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Odlična ideja možete snimati svoji majku ili babu ili ženu kako mese zeljanče pa da stavimo ovde da se mlade gospođice nauče kako se pravi, i da mi više ne željujemo za tim vrhunskim obrokom. njam
28 Mart, 2009, 14:31:08
Reply #2
  • Deda meraklija
Hm,te mlade gospodjice,ce morati svakako nauciti zeljanik u ovim kriznim vremenima.
A uostalom,sto bi bilo krompiruse na youtube a ne i naseg zeljanika!?!
http://www.youtube.com/watch?v=2KgjlqX5xdA
29 Mart, 2009, 13:19:38
Reply #3
  • Deda meraklija
  • Ocena: +32/-3
Bravo za temu, obožavam zeljanče  triprsta2
Sada ću opisati kako ja pravim zeljanče:

Količina za 2 pleha
1 kg brašna,
kašičica soli
400 ml tople vode

Zamesiti i ostaviti da odstoji 20-ak minuta, promešati testo nekoliko puta i svaki put ostavljati da miruje 20 minuta. Od testa napraviti 10 loptica, po pet za dva pleha. Oklagijom razvući koru, pa premazati mašću ili margarinom, svaku koru osim poslednje pramazivati i stavljati preko prethodne. Onda to treba da odstoji  10 minuta, a za to vreme napraviti fil (može praziluk, listovi od mladog crnog luka, blitva, spanać, kopriva, zelje...) to sitno iseckati, malo posoliti, dodati 4 jaja, ja dodajem i malkice sira i na vrh noža praška za pecivo. Svako testo podeliti na pola, razvući oklagijom da bude veličine pleha u kome će se peći, pa staviti u podmazan pleh, staviti ravnomerno fil, a preko staviti drugu razvučenu koru i lepo spojiti ivice. I od drugog dela testa napraviti isto. Ja to pečem u šporetu na drva, u jako zagrejanoj rerni 30-ak minuta. Kada je pečeno, moja pokojna baka me naučila, treba zeljanče naprskati vrućom vodom, onako po malo, da omekne, mnjam...

Nadam se da nisam komplikovano objasnila, veoma je lako za spremanje, a prvom prilikom ću probati da postupak uslikam da bude jednostavnije  :)
Cvece je ukras baste, leptir je ukras cveta, a deca puna maste - deca su ukras sveta!
29 Mart, 2009, 21:39:19
Reply #4
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Juce sam ubrala koprive.  :)
I spremila koprivnjak.
Morala sam da se pohvalim.  ::)
Ova tema mi je bila najadekvatnija za to.. :-[

A spremila sam ga na sledeci nacin:

Udinstala sam malo prazi i crveni luk. I u to dodala predhodno dobro oprane koprive. I zacinila biberom i malo vegetom.
I na kraju dodala malo kajmaka, pljevaljskog sira i kackavalja.
Kore nisam mesila, iskoristila sam gotove.  :-[

Koprivnjak je bio super! Bio, jer ga nema vise....smazali smo ga... :laugh:

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
29 Mart, 2009, 22:27:03
Reply #5
  • Deda meraklija
  • Ocena: +195/-115
Obožavam zeljanik i pravim ga sa spanaćem,blitvom,zeljem,koprivama,slatkim kupusom...Sama pravim kore i baš uživam u tome,jer sa kupljenim  nije to to,nije pravi ukus.Testo pravim od brašna,vode i soli,od prilike ništa ne merim.Testo premažem zejtinom i pustim da malo odstoji.Podelim ga na dva dela(jer pravim dve kore).Razvučem koru,premažem je rastopljenim maslom,zarežem je na nekoliko mesta od kraja prema sredini i dobijene korice slažem jednu na drugu na dobijeni krug u sredini.Razvučem koru i ponovim isto i sa drugim delom testa.Donju koru razvučem malo veću.Nadev recimo od spanaća:spanać,prazi luk,sir i jaje,sve to izmešam,dam na koru i prekrijem drugom korom.Višak od donje kore(oko 2 cm)presavijem na gornju koru i lepo oblikujem rub.Kad je pečen poprskam malo vodom,pokrijem krpom i pustim da malo omekša.

To je to nadam se da sam uspela da vam objasnim,mada mi je bez slike dosta teže
31 Mart, 2009, 00:04:02
Reply #6
  • Guest
More ništa bolje od zeljanik sa praz, pravi onaj seljački... Pa kad se napucaš, svi oko tebe da znajev što si jea.

Ja volim zeljanče, onako sa jajca i praz, a može i s koprive, ali od sve mesenije najbolje volim banicu, ali od razvučene kore, domaće mesene i pravene a ne onej kupovne.

« Last Edit: 31 Mart, 2009, 00:05:49 by EricTheViking »
31 Mart, 2009, 02:19:25
Reply #7
  • Deda meraklija
  • Ocena: +207/-65
  • .
E može jedan zeljanik za beogradski studenti da pošaljete po Miću kad bude donosio torbu Harkonikaš
05 April, 2009, 08:58:57
Reply #8
  • Deda meraklija
E može jedan zeljanik za beogradski studenti da pošaljete po Miću kad bude donosio torbu Harkonikaš
Popovicu i ja cekam,ali evo nista. dontunderstand
05 April, 2009, 14:18:18
Reply #9
  • Deda meraklija
  • .
ma neka, nema veze, ni to sto mi je sporet u kvaru pa se jedva snalazim, ni to sto postim, ljudi ne mogu da me prepoznaju na ulicu, ko chchkalica sam  25r30wi pa sve me pitaju, ma shalju li tebi ovi hanski forumashi neshto da jedesh  funnysm
11 April, 2009, 02:12:19
Reply #10
  • Deda meraklija
E Popovicu,nista nema,mozda su mlade dame krive, jer neznaju praviti zeljance,istina...nisam niti ja neki majstor,ali ako za ovaj vikend ne dodje youtube,hm,sve razmisljam mozda bi se isplatilo pokusati.
Mislila sam, sad kad navali youtube,te iz Vranja,te iz Surdulice,te iz Hana a ono.....Popovicu dontunderstand dontunderstand
11 April, 2009, 22:15:53
Reply #11
  • Deda meraklija
  • .
nek je na chast forumashicama  rastaman2 ban3 cvetpoklon
11 April, 2009, 22:47:35
Reply #12
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +7/-0
  • dal valja ovo a?
lele zeljance si mu je majka...sad mi se prijede...idem do pekaru da uzmem alternativu za zeljanik-pitu od zelja,onako tanacku i nikakvu...al kad nema kisa dobar je i grad
imam samo jedan grad,porodicu,jedan hram i silno se trudim da ih mnogo ne brukam
11 April, 2009, 22:54:11
Reply #13
  • Starac Focho
lele zeljance si mu je majka...sad mi se prijede...idem do pekaru da uzmem alternativu za zeljanik-pitu od zelja,onako tanacku i nikakvu...al kad nema kisa dobar je i grad

Jes vala Bolicu! Prijede se i meni! Moracu sutra da spremim. I da se smilujem pa da posaljem malo na ove studente jadne i gladne......Da ne jedev vise budjav lebac, budjav lebac.....  25r30wi
P.s. Dina, ti si bre daleko....mnogo....tebi cu donesem uskoro.  ::) :)
Poz  whiteflag

11 April, 2009, 23:13:15
Reply #14
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +65/-1
mislim nemoj da se ljutite ali zeljance zavolelo vek na toj sam odrasja eve sad citam zeljance a ljige otidose do kolena a ti mako kad poneses dini pa ostavi jednu cetvrtku i za cicu da se poseti na srpsku hranu posalji u pismo.
11 April, 2009, 23:36:17
Reply #15
  • Starac Focho
mislim nemoj da se ljutite ali zeljance zavolelo vek na toj sam odrasja eve sad citam zeljance a ljige otidose do kolena a ti mako kad poneses dini pa ostavi jednu cetvrtku i za cicu da se poseti na srpsku hranu posalji u pismo.

Ce bude cica i za tebe, ne se sekiraj. A cetvrtina ne li ce ti bude malo mnogo?Da se ne prejedes..;)
Necu da se falim, ali ne da sam se ispraksirala, opasno ga spremam.  47b20s0
Ali zeljance bez jogurt ne ide, ne li?
I jogurt ce ti ponesem. Jes da su nam Nemci dali tehnologiju za jogurt, ali dzaba im kad ne umeju da ga naprave.
slamkauusta

12 April, 2009, 00:54:23
Reply #16
  • Stariji meraklija
  • dal valja ovo a?
maja javi samo po koj autobus ce saljes da cekam na stanicu...da strpnem korku malo ako ostane nesto...
imam samo jedan grad,porodicu,jedan hram i silno se trudim da ih mnogo ne brukam
12 April, 2009, 19:34:04
Reply #17
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT
   Eap ovako to radi moja baka Rada iz Kunova koja ima ravno 80 godina, za ukus ne pitajte prste da poližeš....

spanać

zelje

« Last Edit: 12 April, 2009, 19:42:28 by mrka72 »
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
13 April, 2009, 13:09:25
Reply #18
  • Stariji meraklija
  • dal valja ovo a?
e ovo sad stvarno nema smisla...nisi morao mrko da kacis ove slike od zeljanci-ziv se izdrci...
nema sto,ce mora babu mi milunku da dovukujem u beograd da razvukuje kore i mesi zeljanci svaki dan...
13 April, 2009, 14:06:15
Reply #19
  • Deda meraklija
Mrko,jedan ljub za babu Radu uf,sto je dobar na tanjir vidi se stari majstor.Vidim i ja dobro Mrka,ima ovde i propec na tanjuru!!!!!I da ima ovaj virtualni svet miris garant bi mirisao na vruce i spanac.
P.s. Dina, ti si bre daleko....mnogo....tebi cu donesem uskoro.
Majo S.
Covek se veze za rec,ja cekam.    naravno i za cicu jedan,ma kakvi mnogo 1/4                                                                                                       Iako vam moram ispricati nesto iz mog detinjstva.Kako smo bili jako siromasni,mama nam je svaki dan od neceg drugog pravila zeljanik,i kad je htela mene uciti,ja jednostavno nisam htela,tako da bas i nisam neki majstor,ali za zeljicu znam napraviti,pa eto mislila sam jedan youtube nije na odmet,za ovakve neznalice ko ja.Erick,pa gde si ti sad kod zeljance?Daj molim te youtub.
« Last Edit: 13 April, 2009, 14:21:25 by Dina »