Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Poll

Sto mislite,imate li dobre odnose kao roditelj sa svojom decom,i deca sa svojim roditeljima?

Da
0 (0%)
da,jako dobre odnose imam
3 (37.5%)
Malo da,malo ne
5 (62.5%)
Ne
0 (0%)
Nemoguce je imati medjusobno dobre odnose
0 (0%)

Total Members Voted: 8

Glasanje se završava: 07 Februar, 2106, 08:28:15

Author Topic: Odnosi roditelja i dece i obrnuto  (Read 3698 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

04 April, 2009, 12:25:39
  • Moderator
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
Roditelji su odgovorni za svoju decu do punoletnosti.Da li misite kao roditelji ,da ste   dobro      ispunili duznosti prema detetu?Osim sto ste zadovoljili njegove bioloske potrebe,duzni ste ga lepo vaspitati i nauciti  biti korisno  dustvu u kome se nalazi.Gde ste napravili propuste u vasem odnosu prema detetu?
Kao dete,sto mislite sto su roditelji propustili u vaspitanju?I je ste li zadovoljni onim sto ste dobili od svojih roditelja,i imate li ideje kako nadoknaditi propusteno u svom zvotu? Sto jos mozete uraditi u svom samovaspitanju?
Kakve ste radne navike kao roditelj stvarali svom detetu,a kao dete koliko ste stekli samostalnost i radne navike?
« Last Edit: 04 April, 2009, 12:33:30 by Dina »
04 April, 2009, 14:34:28
Reply #1
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Roditelji deci mogu pružiti odlično vaspitanje i idealne uslove za život, međutim, samo to nije dovoljno. Dete se ne može zadovoljiti najskupljim parom patika ili najmodernijim mobilnim telefonom, već razumevanjem i tolerancijom od strane roditelja, naravno, u granicama normale. Između roditelja i deteta pre svega treba postojati prijateljski odnos. Ako dete svoje roditelje posmatra kao prijatelj, lakše će im prići i poveriti se, a postizanje tog odnosa ne zavisi samo od detete već i od njihovih roditelja, to jest od toga koliko će oni dozvoliti da im se dete približi.
Nažalost, mnogi roditelji često kažu "Ja sam roditelj i moraš mene da slušaš, biće kako ja kažem". U takvim stvarima, trebaju se čuti obe strane, mišljenje deteta i roditelja. Ponekad, roditelji trebaju da se vrate u svoje detinjstvo, jer sigurno nisu isto razmišljali sa 15 i sa 35 godina. Naravno, razumevanje mora postojati sa obe strane.
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
04 April, 2009, 15:07:06
Reply #2
  • Deda meraklija
  • Ocena: +48/-8
  • Everything I'm not made me everything I am!
Slazem da obe strane grade odnos. Ja sa svojim roditeljima imam izuzetan odnos, mislim da su me lepo vaspitali, zahvalna sam im na svemu sto su mi dali, i na onome sto mi nisu dali. Tu je pre svega podrska, razumevanje, ljubav, pa tek onda materijalna sredstva. Upravo zbog toga se trudim da im na neki nacin vratim sve to, da ispunim njihova ocekivanja. Ponekad pomislim da sam previse opterecena time da budem ono sta oni zele od mene. Kakogod..volim ih i postujem i oni su mi podrska u svako doba dana i noci...
***What goes around, goes around, goes around comes all the way back around***
10 April, 2009, 13:14:58
Reply #3
  • Moderator
  • Deda meraklija
Hvala vam devojke,svidjaju mi se vasi realni odgovori.Ne znam da li se muski boje reci nesto o svojim odnosima s roditeljima.Secam se jedne situacije iz rada,kad sam pokusala majki objasniti,koliko je mnogo vrednije,detetu dati prijateljstvo,poverenje,sebe samoga od materijalnog,ona me je ubedjivala,da je jako bitno i deci koje marke garderobe imaju,i da netreba zaboraviti,prvo to a onda lako cemo s prijateljstvom deteta,ona podrazumeva to samo po sebi.
Najbolje je kad je to uskladjeno,a sad mi recite,posto se ne javlja niti jedan roditelj,kako i koliko roditelji imaju autoriteta u vasim ocima,da li to mogu nekim materijalnim dobrom steci?
10 April, 2009, 21:45:29
Reply #4
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Definitivno ne! Nema svrhe da mi kupuju markiranu garderobu, ako nemaju razumevanja za moje postupke, želje i odluke. Autoritet se time stiče, nikako materijalnim stvarima. Kućno vaspitaje je danas najvažnije, a odnos između dece i roditelja to vaspitanje poboljšava. Dete koje sa roditeljima ima prijateljski odnos, lakše će proći kroz život, jer će uvek imati podršku i nekog da mu čuva leđa. Najgore je imati strah od roditelja ili se doveka kriti pod majčinom suknjom. Deca, pogotovo u pubertetu, sklona su buntovništvu i tu im roditelji moraju pružiti maksimalnu toleranciju i setiti se da su i oni nekad bili na njihovom mestu. Kazne ne pomažu, jer se deca još više uzjogune i idu u inat roditeljima. Razgovor je u takvim situacijama najbolje rešenje.
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
11 April, 2009, 00:11:38
Reply #5
  • Deda meraklija
  • Ocena: +97/-26
  • Carpe diem
Ne znam da li se muski boje reci nesto o svojim odnosima s roditeljima....

Pozdrav, koleginice Dina,
pozdrav i mladim damama koje su uzele učešće na ovoj temi,... ja ću u ime ''jače'' polovine ljudske populacije pokušati da se uključim u temu,... i kao dete, i kao roditelj dva tinejdžera (sin 13 i ćerka 14 g.), i kao pedagog obzirom da radim u obrazovanju,...

Prvo da kažem da je sadržaj svih prethodnih poruka afirmativan u smislu da upućuje na to kakav odnos između roditelja i dece treba da bude i ja se slažem sa tim što je navedeno u potpunosti.

Ali, stanje na žalost u stvarnosti nije takvo u većini slučajeva,... pa je možda uputno temu usmeriti u pravcu pronalaženja uzroka zašto je to tako i pronalaženja načina da se situacija poboljša,....

Dakle,
zašto su danas odnosi između roditelja i dece generalno loši ? (ili možda ja grešim ?)
ako sam u pravu, šta je uzrok tome ?
koja je uloga škole, odnosno obrazovnih institucija ?
da li lepo vaspitan čovek može biti loš roditelj i obrnuto ?
nije li stanje društva takvo da možda deca treba da vaspitavaju roditelje !?!?!?!?!

I za kraj, moram da naglasim, imam svoj stav u vezi svakog pitanja (naročito ovog poslednjeg) ali mi tokom vikedna internet neće biti dostupan,.... dakle,  nastavljamo u ponedeljak.

Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
11 April, 2009, 01:03:22
Reply #6
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Ponekad pomislim da sam previse opterecena time da budem ono sta oni zele od mene.

Jeco, ja verujem da tvoji roditelji od tebe najvise zele da budes dobro dete, sto ti i jesi.  cvetpoklon
A ti odlucujes o svojim zeljama, sta ces studirati, cime ces se baviti, kako ces se udati...
Sve ostalo je relativno.
Na forumu je vise generacija, ljudi razlicitog obrazovanja, vaspitanja...tako da se nacin vaspitavanja dece nekada i sada znatno razlikuje.
Ja nisam roditelj, i moram odmah da se ogranicim od nacina vaspitavanja dece i o tome ne bih htela da polemisem, jer je od onoga sto sam citala u praksi definitivno drugacije.
Ono sto mogu da primetim danas je to da su deca sve smelija. I agresivnija.
Strucnjaci tvrde da je razlog tome tzv. "brz zivot", "borba roditelja za opstanak", "Kompjuter i internet", "americki filmovi"....
Sto se tice prosvete, u poslednih nekoliko godina i ne mozemo narocito da se dicimo njihovim radom, verujem da se slazu sa mnom i Dina i Hawk. Iz kog razloga je tako, to je nesto interno,  predpostavljam, u sta ne bih da ulazimo, jer to ipak nije tema. Ali ja prosto osecam da nesto ne f-se kako valja.
Takodje je velika razlika izmedju dece po mestima zivljenja.
Jednu prostu uporedbu bi napravila izmedju dece koja zive ovde u Vojvodini,sa kojom sam svakodnevno okruzena i izmedju dece na jugu Srbije, koju srecem na par dana godisnje, u nekoliko navrata.
U Vojvodini su deca zaokupljena raznim vanrednim aktivnostima tipa: ples, dzudo, klavir, strani jezici...Deca takodje koriste i dopunske casove gotovo za sve skolske predmete (koje extra placaju) sto je meni bilo neverovatno. Roditelji dosta paznje posvecuju deci (ne svi, naravno), i uglavnom ih teraju da oni sami odaberu koju aktivnost bi zeleli da pohadjaju.
I razgovaraju sa decom, jako puno razgovaraju.....
S druge strane,  koliko sam primetila (a to se nadam da gresim) je da vecina roditelja u Srbiji ne razgovara sa svojim detetom, vec svakodnevno cujem: Cuti, dosta, bezi...i sl. I dete se onda zatvara u sebe sto uopste nije dobro.
Takodje, slabo se bave dopunskim nastavama koje sam navela gore (sad, ne znam da li aktivnosti tog tipa uopste i postoje u Vladicinom Hanu, ili roditelji finansijki ne mogu da izadju decjim zeljama sto je najcesci faktor).
Bilo kako bilo, smatram da se u danasnje vreme svakako detetu treba posvetiti najvise paznje dok je u pelenama, preko puberteta....pa dok ne postane svoj covek....
I dalje ce to dete biti do zivota dete svom roditelju, ali ce biti odraslo i formirano "dete", lakse za komunicirati sa njim....
I da! Ne slazem se sa izrekom koja se cesto provlaci kroz usta svakom roditelju:
"Malo dete, mala briga, veliko dete, velika briga".
Jer "veliko dete" ne moze biti briga, ako se od malena pravilno usmerava i vaspitava.

« Last Edit: 11 April, 2009, 01:17:14 by Maja S. »

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
16 Maj, 2009, 14:39:09
Reply #7
  • Moderator
  • Deda meraklija
Malo dete, mala briga, veliko dete, velika briga".
Jer "veliko dete" ne moze biti briga, ako se od malena pravilno usmerava i vaspitava.
Ovde je kljuc odgovora,a dete se pocne vaspitavati jos u domu bake i prabake.
16 Maj, 2009, 16:42:39
Reply #8
  • Starac Focho
  • Ocena: +81/-8
  Izmedju roditelja i deteta treba postojati prijateljski odnos! Naravno za neke stvari se mora znati ko je stariji,tj ko je roditelj a ko dete. Ali dete mora biti sigurno da u roditelju ima podrsku i razumevanje. Potpuno se slazem sa Jovanom,i sa svima ostalima koji su rekli da materijalne stvari nisu na prvom mestu. Dzabe skupe patike, markirana odeca, ako roditelj ne razume i ne podrzava svoje dete. Postoje mnogobrojne porodice,u kojima roditelj sve odlucuje umesto deteta. Kao na primer,koju ce skolu ili fakultet upisati... To je vrlo ruzna stvar,koju roditelj moze uraditi za svoje dete,moze uciniti samo to,da dete izgubi volju za sve... Treba dozvoliti detetu da upise ono sto ono voli,ma koliko se to roditelju ne bude svidelo,i treba ga podrzati u tome! Mnogobrojne zabrane, tipa ako  ne polozis odlicno nema ti izlazak celog leta,ili mnogobrojne druge imaju samo suprotan efekat. Istina je da su deca sada mnogo drugacija nego ranije,da cene mnogo vise neke druge stvari od onih koje bi trebalo,da su smelija ,da znaju da naredjuju roditelju tipa,hocu haljinu za maturu od 50 000 dinara ( to je samo uticaj okoline, drustva i tv-a).... Ali da ne bi doslo do toga,potrebno je jos od malih nogu ostvariti otvoren tj, prijateljski, odnos sa detetom,pricati mu,uciti ga pravim vrednostima u zivotu...
  Ja sam dete razvedenih roditelja,imala sam svega godinu dana,oca ne znam (niti zelim),i jedini roditelj mi je bila moja mama. Sa njom imam jedan lep i prijateljski odnos,i jako mi je drago zbog toga. Mozda mi nije pruzila mnogo markirane odece, i mnoga putovanja,ali ja sam presrecna sto imam takvu majku kao sto je ona! Mnogo mi je bitnije to sto mi je pruzila razumevanje za sve,sto je uvek uz mene,sto mi pruza bezuslovnu ljubav i podrsku! Pravila sam mnoge ludosti,al nikad mi nije zbog toga nesto zabranila. Uvek bi sela pored mene,i smirenim glasom pricala sa mnom,pruzala mi podrsku,i gurala me napred .  Prvu godinu na visoj sam malo posustala,i kad su drugi mislili da necu to zavrsiti,ona se uvek borila,pricala,verovala u mene,i pruzala podrsku. I eto sad mi ostalo jos osam ispita do kraja... Pa dacu ih,samo da sam ziva i zdrava! Naucila me je da cenim prave vrednosti u zivotu,da je zdravlje,ljubav,podrska i razumevanje mnogo bitnije od skupe odece i automobila... Da su mnogo bitnije one stvari koje se ne mogu kupiti! Ona je moj najbolji prijatelj, njoj sve pricam... Zahvalna sam joj za sve,i ne znam da li cu joj se ikada oduziti za sve to sto mi je pruzila! I kada ja budem imala decu,volela bih da imam isti takav odnos kao sto moja majka ima samnom....
"LJUBAV KOJA NE ZNA ZA USLOVE...VERA SKOJOM ZASPIS I BUDIS SE... NADA KOJA POSLEDNJA UMIRE.... STO NE ZELIS SEBI,NE POZELI NIKOME!..."
17 Maj, 2009, 12:12:30
Reply #9
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
Uglavnom se slažem sa predhodnim mišljenjima......Evo ja sam majka 17 deteta (za mene je dete), suprug je umro kada je ona imala 9 godina, i od tada sam se vratila kod roditelja upravo zbog nje, jer zbog prirode posla ona bi morala da ostaje sama......

Ne znam koliko sam uspela da svom detetu budem dobar i odgovoran roditelj, jer treba biti i otac i majka, zna se da svako od njih ima svoju ulogu u vaspitanju....U suštini dosta smo bliske, razgovaramo dosta otvoreno, družimo se......

A bilo je raznih situacija.....period ulaska u pubertet.....pa sam pubreret....i sad ne znam kako smo kroz sve to prošle....ona je vrlo radoznala, hrabra, želela je sve da vidi....pomalo je snob, ali nekako sam uspela da je usmerim da kažem na pravi put, i još uvek to radim....ali sada je malo lakše....

Uticaj mojih roditelja na nju..... velika razlika u godinama.. sukob generacija....nedostatak oca....moj posao.....ipak najviše je pomoglo što dosta pričamo, razgovaramo o svemu...ona voli da zajedno izlazimo, i njene drugarice pričaju i druže se samnom.....Mnogo strpljenja, i razumevanja.....

Savet: družite se sa svojom decom, što više, jer dok se okreneš oni odrastu.....

On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....