Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Ra?un dobrote i humanosti  (Read 1947 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

05 April, 2009, 15:01:31
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
Račun dobrote i humanosti

Humanost porodice Branislava Popovića iz Prekodolca kod Vladičinog Hana, kada je pre 14 godina pružila utočište četvoročlanoj porodici izbeglica iz Perjasnice skupo je koštala.

Dug za utrošenu električnu energiju u kući gde je četvoročlana porodica Bjelić živela pet godina, umesto da plati država, kako je obećala, račun je ostao Popovićima. Kada je Branislav zbog duga bio primoran da se obrati sudu, nakon četvorogodišnjeg procesa, Okružni sud iz Vranja je proglasio nenadležnost za rešavanje spora, Branislavu ostavio dugove, plus sudske troškove i uputio ga na pokretanje upravnog spora. Ipak, Branislav kaže da ne žali, jer je ljudski pomoći onima koji su u nevolji.

- Ovom pričom ne želim nikakav politički ili bilo kakav marketing, već samo da ukažem na to kako neke od institucija funkcionišu. Porodicu Bjelić, koja je u to vreme sa ćerkama bliznakinjama od osam godina stigla sa nešto stvari u plastičnoj kesi, prihvatili smo i smestili u kuću mojih pokojnih roditelja u Prekodolcu. Država je obećala da će izbegla lica, u takvim slučajevima, biti oslobođena plaćanja dažbina. U očekivanju da će država biti dosledna u obećanjima, kuću smo im ustupili, gde su imali sve uslove za život. Tu su proveli pet godina i za to vreme Elektrodistribucija nikada nije očitavala potrošnju, niti su stizali računi. Nakon sedam godina, iz ED stiže nalog za isključenje struje i tada, 2002. godine, račun je iznosio 40.000 dinara - priča Branislav.

U očekivanju da će se rešiti problem, obraćao se opštini Vladičin Han i Komesarijatu za izbeglice, više puta ED i njenom Upravnom odboru, ali uzalud. Onda je presavio tabak i tužio ED. Opštinski sud u Vladičinom Hanu je doneo presudu u njegovu korist, ali je Okružni sud iz Vranja, istu ukinuo i vratio prvostepenom sudu na ponovno rešavanje. I ta presuda je bila pozitivna po Branislava, ali se onda po žalbi ED Okružni sud proglasio nenadležnim za rešavanje spora i tužioca uputio na pokretanje upravnog postupka.

- Ne mogu da shvatim da su sudu bile potrebne pune četiri godine da proglasi nenadležnost i da me uputi na upravni spor. Tada sam digao ruke od svega. Podigao sam kredit da bi platio račun koji je narastao na 150.000 dinara i danas ga otplaćujem. To je, po meni, odnos države i njenih institucija prema njoj samoj, ali i prema svima nama. Plaćam račune svoje dobrote i humanosti, ali pomirio sam se sa tim i kada bih imao priliku verovatno bih isto učinio - kaže vidno ogorčen Branislav Popović.

Porodica Bjelić je u Vladičin Han došla iz Hrvatske, iz mesta Perjasnica. U Prekodolcu, kod Popovića, su proveli nešto više od pet godina, a onda su se preselili negde na zapadu Srbije i više nisu u kontaktu.

Vladičin Han, Novosti, AVP, subota, 4. april 2009.

Izvor: Agencija VranjePress
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
05 April, 2009, 18:39:23
Reply #1
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +6/-12
Kada čujem ovakve stvari (ovo nije usamljeni slučaj), dođem do zaključka da nije ni čudo što nam se dogodilo u predhodnom periodu. Kad nismo u stanju da pomogmeno odnda se iz petih žila trudimo da odmognemo.
O ovakvim dogadjajima treba da se što više priča, da se pokrene i preko kablovske, preko novina, da se izvrši pritisak preko javnosti.

05 April, 2009, 21:26:41
Reply #2
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Strašno! Ispada da nam država ne daje da budemo dobrotvori. Ne razmem kako mogu da godinama ne šalju račun za struju, a onda odjednom ispada kilometarski račun za koji su rekli da se neće naplatiti. Da su ti ljudi imali para za struju, verovatno bi i sami sagradili sebi kuću i živeli po svojim krovom. Sad ih je država doveza u nezgodnu situaciju. Užasno! Trebalo bi da se angažuju mediji i da država vidi koliko je nepravedna bila, ne samo u ovom, nego i u mnogim sličnim slučajevima, kojih je, nažalost, sve više.
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
05 April, 2009, 23:17:02
Reply #3
  • [Administrator]
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Ovo je užasno, ali jako realna situacija koja se jako često dešava, malo sam se raspitao ovde je problem u nadležnostima suda pa se zato ovoliko komplikuje i sad je jedino rešenje ustavni sud. PO sili pravde čovek će dobiti spor, ali mora da se i dalje muči kako bi sve isterao do kraja. Ograđujem se ovo nije pravni savet već samo laičko razmišljanje potkrepljeno iskustvima ljudi koji su isto prošli, a može se pronaći na netu.
05 April, 2009, 23:23:55
Reply #4
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
Pošto su to iskustva drugih onda je verovatno tačno. I čovek će dobiti spor jer će ustavni sud verovatno odlučiti. Ali postavlja se pitanje čemu toliko gubljenje vremena i živaca, a čovek nije ništa kriv, čak šta više učinio je jedno plemenito i humano delo.
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
05 April, 2009, 23:30:41
Reply #5
  • [Administrator]
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
MA najgore je upravo to u celoj priči što sebi trebaš da iskomplikuješ život da uložiš mnogo živaca i energije da bi se izborio za nešto očigledno. Takva nam država na žalost svih nas, a najviše ljudi u dole pomenutom slučaju.
06 April, 2009, 00:58:24
Reply #6
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +6/-12
Što se tiče države, nju sačinjavamo upravo mi. Znači problem je u samim ljudima. Što se tiče pravde ona je spora, ali dostižna. Ovakvi primeri ne treba da nas odvuku u drugu krajnost, nego baš naprotiv, treba što više pričati o njima, o svim tim nelogičnostima koje nam se dešavaju.

Imam utisak da se retko ko odluči za neko humano delo,  upravo zbog opisanog dogadjaja i njemu sličnih, ali dok je sveta biće i dobrog i lošeg. Na svima nama je da se bar malo potrudimo i stalno podsećamo da ovakve dogadjaje.