Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Eutanazija  (Read 7175 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

26 April, 2009, 19:37:05
Reply #40
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Ovde se polako otvaraju i neke druge teme koje su usko povezane sa eutanazijom i uopšte sa svešću samog društva. Ali, činjenica je da svako od nas mora da prihvati i poštuje tuđu volju i način razmišljanja. To što neko podržava eutanaziju ne čini ga automatski grešnikom ili otpadnikom od društva. Bliži smo Evropi samo onda kada shvatimo da svaki pojedinac ima pravo da odlučuje o svom životu i živi ga onako kako želi, bez da ugrožava okolinu.
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
26 April, 2009, 20:48:24
Reply #41
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
inace ne citam dugacke postove, iskreno mrzi me, al ovaj sam delimicno procitao... Dina, zar vasa lokacija nije EU? kako cete vi u EU sa takvim stavom o peder populaciji? ima da vas izbace pre nego sto udjete! tako je. ono sto mi se mnogo vise ne svidja u postu to je E ZNAS KAKO JE BILO PRE, E TAKO BESE, PA ZASTO NE BI I SAD TAKO...! pa zato bree sto su mozda dosla drugacija vremena, NE LI? promenilo se mnogo toga, uznapredovala tehnologija cak, A I KO TI GARANTUJE I DEMANTUJE DA I PRE NIJE BILO EUTANAZIJE???A? EEE

lazni moral je ono sto nas *ebe gooooooodinama...tako da, svestenici, vladike pahomitji su najveci moral ovog drustva, a sta rade kad se ugase svetla,0000  svasta.

ja sam vernik. pricestio sam se prosle  nedelje. ali niko ne moze da mi naredi kako cu ja da verujem u Boga i na koji nacin se veruje. ja cu da verujem onako kako ja ocu. i ko ste vi da mi kazete da sam gresan? koliko ste vi grsni,a ne zna se? ovde stajem, pretera ga sa velicinom posta!
Ha,ha,ha Popovicu ovaj tvoj post me je nasmejao,a tipicno skolski primer ,ovog puta sto znaci pausalno dati replku.
Pa upravo sam u svom postu govorila,da niko nikome ne moze, i nesme odredjivati nista.To se EU lokacijom,vec sam vise od 20 god. u sred srede EU i niko mi nikada nije odredjivao kako cu misliti i sto cu reci,to je demokracija,ali su mi odredjivali kolio cu porez platiti,kojoj bolesnickoj kasi mogu pripasti i to ne direktno nego indirektno,na osnovi bruto dohotka.

To sto je neko gay ili nije mene uopste ne zanima,ja niti ne vidim njihove parade,ali to sto svoj kapital provlace preko opstih dobara tu je problem.

Eutanazije pre nije bilo,barem ne da ja znam,i nikad nisam cula da je postojao neki dokument o tome,da je to bilo legalno. Ako neko ima tako sta mogao bi nam predociti.
                                                                                                                                                                        I koliko god bila druga vremena,porodica kao osnovna socijalna grupa,ne moze zaboraviti svoju funkciju.Duzni smo brinuti se o starijim clanovima porodice, duzni smo i kao covek i kao ljudi pomoci nekome u bolesti.I opet se ogranicavam,nacelno sam protiv eutanazije,ali ne znam kako bi reagirala da sam direktno pogodjena,i shvatam koliko je tesko doneti takve odluke u zivotu,mozda bolesnik i pre i lakse moze doneti odluku ,od onoga koji to treba izvesti.
To što neko podržava eutanaziju ne čini ga automatski grešnikom ili otpadnikom od društva.
Draga Jovana,samo dragi Bog zna koliko je neko gresnik i koliko ne.Postoji toliko mnogo literature i drugih materijala o tome,kad se covek pred ljudima nasao i kao lopov i kao ubojica,a covek cist i prav ko suza.
Netreba nikad imati prema nicemu predrasude,sloboda savesti i misljenja je svakom coveku zagarantirana,pa i to hoce li se odluciti na eutanaziju ili ne.
26 April, 2009, 21:07:02
Reply #42
  • Deda meraklija
  • Ocena: +200/-7
  • Hvala bogu shto sam ateista

Draga Jovana,samo dragi Bog zna koliko je neko gresnik i koliko ne
Polako teta Dina, ako 'ocesh da prichash o veri (a to veoma chesto trpash, chak mozda i kad igrash kaladont) otvori temu pravoslavlje...ovo mozda nekome smeta jer sigurno ima i ateista na forumu (npr. ja, al' meni ne smeta, mozda drugima)...tema se zove eutanazija (moji drugari su imali bend pod tim imenom  wassat ... i dobro svirali)
"Motor je ochigledno seksualni simbol. To se naziva falusni simbol koji se krece. To je produzetak jednog tela, snaga koja se nalazi izmedju nogu"-Dr Bernard Dajmond sa univerziteta za kriminologiju u Kaliforniji
26 April, 2009, 22:38:41
Reply #43
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +4/-0
  • mozes kako hoces ali ne mozes dokle hoces

.Mislim da je nesto sto postoji u coveku pre bilo svake isnstitucije a to se zove SAVEST.Institucije kao sto je miroki odlicno naveo statistiku, same po sebi ne znace nista.Upravo zemlje kao sto je vec spomenu miroki u kojima ima deklaratvno vecinskog stanovnistva vernickog,u njima se najvise desavaju ove ruzne stvari i prednjace i u gay kulturi koja je po meni iskljucivo povezana novcem,pa moze neko reci da su progresivni i ne znam sto ,ali su im duse vec samim tim za egzibicionistickim pokazivanjem svog seksualnog opredeljenja bolesne ,i nema opravdanja.Upravo Holandija i neke druge zemlje u kojima cak vladaju strogi crkveni zakoni su puni zla i nemorala.

konacno da krenemo pravim putem...do sada sam nabacivao stvari koje na prvi pogled nemaju nikakvu vezu sa temom, ali neki su ispravno poceli da spajaju kockice sto mi je bio i osnovni cilj

ne treba zanemariti jos jednu stvar kod navedenih zemalja a to je da su katolicke i protestanske...

pucajte ja i sada drzim cas
26 April, 2009, 22:40:24
Reply #44
  • Deda meraklija

Draga Jovana,samo dragi Bog zna koliko je neko gresnik i koliko ne
Polako teta Dina, ako 'ocesh da prichash o veri (a to veoma chesto trpash, chak mozda i kad igrash kaladont) otvori temu pravoslavlje...ovo mozda nekome smeta jer sigurno ima i ateista na forumu (npr. ja, al' meni ne smeta, mozda drugima)...tema se zove eutanazija (moji drugari su imali bend pod tim imenom  wassat ... i dobro svirali)
Cccc ZZ,ma ni na kraj pameti mi nije,kod mene ti je sloboda,moze neko verovati sto god hoce,njegova privatna stvar.Ali se moramo uciti diskusiji,pa nismo valjda masine,da ne poznamo nista drugo osim onoga sto je tema.Ja volim i postivam harmoniju razlika. Thankyou
ne treba zanemariti jos jednu stvar kod navedenih zemalja a to je da su katolicke i protestanske...
Ah,gde god je coveka tamo je i greha,prema tome miroki nema svetaca na zemlji.
« Last Edit: 26 April, 2009, 22:44:23 by Dina »
26 April, 2009, 23:06:43
Reply #45
  • Mladi meraklija
  • **
...ovo mozda nekome smeta jer sigurno ima i ateista na forumu (npr. ja, al' meni ne smeta, mozda drugima)...

moj rodjeni stric je bio, glavni komunista (ali pravi ne folirant) u jednom gradicu od tridesetak hiljada ljudi
postao je vernik kada je otisao na operaciju srca, poziveo je jos petnaestak godina...
i onaj koji dodje u zadnji cas je dobrodosao...
26 April, 2009, 23:17:28
Reply #46
  • Mladi meraklija
  • **
Tvoji postovi su toliko svedeni da ja zaista ne umem da ti odgovorim.....
Zivelo neznanje , dogme i lazni autoriteti....Prokleti 21 vek i svi ti racunari i naucnici koji u stvari nemaju pojma i samo zele da sjebu covecanstvo.

ti se ponasas kao da se stvari desavaju nekome ko zna gde, zato sam te i pitao sta bi ti uradio u situaciji kada bi morao da odlucujes za sebe ili nekog svog

sto se tice 21.og veka i ostalog misljenja sam da je tehnika brze napredovala nego svest ljudi, a to ne znaci da sam protiv napretka
26 April, 2009, 23:18:14
Reply #47
  • Deda meraklija
  • Ocena: +59/-28
eo ovako.da se odjavim i sa ove teme......

Ja sa "velikim tvorcem" i nisam bas na "TI" ali mi je jako simpaticno i duhovito kada dodje tako neki novokomponiovani vernik i krene da kroz prizmu vere , religije i ostalih gluposti sudi.

Jako je patetican taj nacin razmisljanja , posve glup ,a uistinu neozbiljan....TO je jedan od razloga zbog kojeg ne zelim da sudjelujem vise u ovoj temi.

Ali hajd kad se pokrenula i ta tema....

Kako ja sada da shvatim ozbiljno gospodina medicinskog tehnicara koji donosi zakljucke i vaga ljudsku svest i drustveni moral na osnovu bozjih zakona???!!....

Sto ne bismo vagali po pravdi i nacelima boga zevsa?!!? On je isto bio kul....

Nije adekvatana tema da lupam replike na ovo pitanje ali da bi individua pravilno rezonovala stvari koje je okruzuju religija nije neophodno....stavise istorija svedoci suprotno, te mi ovaj "gorecesh jer greshan si" stav mami osmeh na ovo dokono lice.
26 April, 2009, 23:39:22
Reply #48
  • Mladi meraklija
  • **
nemoj da ides plz
rekao sam da ostavimo religiju totalno po strani
ovo drustvo je po meni izlozeno latentnoj eutanaziji
nekad je bila prozac generacija a sada...
do pre par godina u srbiji je bilo 2 posto racunara, sada preko 20
masa ljudi je kupilo racunare da bi deca igrala igrice...
27 April, 2009, 00:43:36
Reply #49
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Kakve to veze ima sa eutanazijom? To je tema, zar ne? A Miroki je, koliko je meni poznato, upleo i Boga u celu ovu priču. Bog jedini zna ko je grešan, a ko nije, Bog jedini odlučuje o tome kada se okončava nečiji život... A gde je onda Bog kad ja živim u mukama i bolu? Nemojte mi samo reći da Bog zna zašto je to dobro, kako onda odgovoriti ni pitanje zašto je sve više siromašnih, gladnih, bolesnih, ubijenih? Je l se to Bogu toliko sviđa, ili mi stvarno ne možemo da vidimo zašto je to dobro?
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
27 April, 2009, 01:00:18
Reply #50
  • Mladi meraklija
  • **
sam sam kriv

Originalna Hipokratova zakletva sadrži sledeće najvažnije principe:

* zaklinjanje da će se pridržavati ove zakletve,
    * poštovanje i zahvalnost svojim učiteljima,
    * prihvatanje obaveze plaćanja školarine,
    * obaveze da svoj život podredi u korist bolesniku,
    * odbijanje davanja abortivnih sredstava ženama,
    * obaveza na čist i pobožan život,
    * odbija da se bavi onim za šta nije osposobljen,
    * ravnopravnost bolesnika bez obzira na pol i klasu,
    * čuvanje kao tajne sve što se vidi i dozna pri lečenju bolesnika,
    * prihvata nagradu za uspešno ispunjenje ove zakletve i kazne ako postupi suprotno.

Ženevska formulacija Hipokratove zakletve

Zdravstveni radnici najčešće se sreću sa Ženevskom formulacijom Hipokratove zakletve. U njoj su naglašene obaveze koje, prema iskustvima iz prethodna dva svetska rata, nisu poštovana. Te obaveze se odnose na:

* obavezu da se pruži stručna pomoć bez obzira na verska opredeljenja, nacionalnu pripadnost, rasnu i klasnu pripadnost i politička uverenja;
    * obavezu da se stručno znanje ne sme koristiti suprotno zakonima humanosti;
    * Ženevsku deklaraciju / prerađena Hipokratova zakletva / usvojilo je Svetsko udruženje lekara u Ženevi 1948. godine. Tekst te formulacije Hipokratove zakletve glasi:
      "U času kada stupam među članove lekarske profesije, svečano obećavam da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvaću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoj poziv ću obavljati savesno i dostojanstveno. Najvažnija briga će mi biti zdravlje mog bolesnika. Poštovaću tajnu onoga ko mi se poveri. Održavaću svim svojim silama čiste i plemenite tradicije lekarskog zvanja. Moje kolege biće mi braća. U vršenju dužnost prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri: vera, nacionalnost, politička ili klasna pripadnost, apsolutno ću poštovati ljudski život od samog početka. Ni pod pretnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećavam svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."

evo ti jedan od odgovora

27 April, 2009, 01:42:24
Reply #51
  • Mladi meraklija
  • **
Zašto je igla koju upotrebljavaju za eutanaziju sterilna?

http://www.idn.org.rs/download/pomeramo-granice.pdf
27 April, 2009, 21:01:48
Reply #52
  • Starac Focho
  • Ocena: +112/-19
  • "Be Yourself no matter what"
sam sam kriv

Originalna Hipokratova zakletva sadrži sledeće najvažnije principe:

* zaklinjanje da će se pridržavati ove zakletve,
    * poštovanje i zahvalnost svojim učiteljima,
    * prihvatanje obaveze plaćanja školarine,
    * obaveze da svoj život podredi u korist bolesniku,
    * odbijanje davanja abortivnih sredstava ženama,
    * obaveza na čist i pobožan život,
    * odbija da se bavi onim za šta nije osposobljen,
    * ravnopravnost bolesnika bez obzira na pol i klasu,
    * čuvanje kao tajne sve što se vidi i dozna pri lečenju bolesnika,
    * prihvata nagradu za uspešno ispunjenje ove zakletve i kazne ako postupi suprotno.

Ženevska formulacija Hipokratove zakletve

Zdravstveni radnici najčešće se sreću sa Ženevskom formulacijom Hipokratove zakletve. U njoj su naglašene obaveze koje, prema iskustvima iz prethodna dva svetska rata, nisu poštovana. Te obaveze se odnose na:

* obavezu da se pruži stručna pomoć bez obzira na verska opredeljenja, nacionalnu pripadnost, rasnu i klasnu pripadnost i politička uverenja;
    * obavezu da se stručno znanje ne sme koristiti suprotno zakonima humanosti;
    * Ženevsku deklaraciju / prerađena Hipokratova zakletva / usvojilo je Svetsko udruženje lekara u Ženevi 1948. godine. Tekst te formulacije Hipokratove zakletve glasi:
      "U času kada stupam među članove lekarske profesije, svečano obećavam da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvaću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoj poziv ću obavljati savesno i dostojanstveno. Najvažnija briga će mi biti zdravlje mog bolesnika. Poštovaću tajnu onoga ko mi se poveri. Održavaću svim svojim silama čiste i plemenite tradicije lekarskog zvanja. Moje kolege biće mi braća. U vršenju dužnost prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri: vera, nacionalnost, politička ili klasna pripadnost, apsolutno ću poštovati ljudski život od samog početka. Ni pod pretnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećavam svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."

evo ti jedan od odgovora

Dakle ovo je najvishi stupanj licemerja koji sam video do sada u postovima. Ja sam mislio da dina drzhi svoj barjak visoko, ali si ti , dragi moj prijatelju, mnogo ispred nje. Ti si se kao medecinski tehnichar zakleo nad ovom zakletvom, tj. da treba da pomognesh ljudima kojima je tvoja pomoc neophodna, pa opet, vidim odbijash da nekome uskratish muke. Drugo, ja znam odlichno, jer sam jedan dobar deo svog zhivota proveo po bolnicama koliko se poshtuje Hipokratova zakletva, kojom mashesh. Svi znamo kakvo je bolnichko osoblje, nemoj da nas razuveravash... Takodje, najvishi stupanj bezobrazluka potiche od njih. Ne kazhem da si ti takav. Ali primetio sam tvoje postove. bacash "HATE" na sve strane kao i Dina. Shta je tvoj problem. Da li mislish da cesh nekome promeniti rutinu zhivota, ponashajuci se tako agresivno? Ili si toliko ugrozhen na poslu, da nesmesh da kazhesh ni rech, a ovde glumish sherifa?
Ja imam 30 godina. Za to vreme sam radio sve i svashta. Nekih se stvari ne ponosim. Ali ne pokushavam da utichem na druge. Ja sam gledao kako mi techa kopni 3 meseca. Rak debelog creva. Odsekli su skoro metar, i prebacili mu otvor na stomak. A znash kakav je to chovek bio?!? Bivshi VB, proshao Libiju i Somaliju, ratovao u Iraku, autoritet. Osoba za poshtovanje. A onda se sprzhio kao chvarak. Izgubio je 30% svoje tezhine u prvih mesec dana. Nosio sam ga sa kreveta na krevet, u pelenama za starije osobe. Znash kako to lomi choveka? I mene i njega. Nisam mogao u ochi da ga pogledam. Nedelju dana pre nego shto ce da umre, pozvao je advokata i sveshtenika. A onda je pozvao tetku i mene na razgovor. Trazhio je malo dostojanstva. Trazhio je da odem, da ne budem tu kada bude umro. Uslishio sam njegovu zhelju. Tetka mi je nekoliko dana kasnije javila da je umro. Imao je osmeh na licu kako mije ona rekla.
Napominjem: Ja sam protiv nanoshenja bola ili smrti drugom ljudskom bicu. Nisam vernik, tradicionalista sam. Postim, zhivim po Bozhjim nachelima. Smatram da svako ima svoj put. Ne verujem u sudbinu ali verujem u svrhu postojanja.
I josh neshto, odrastao sam bez oca. Najblizhe figure ocu koje sam imao su bili moj pokojni deda i taj techa. Voleo sam ga kao oca. Da li mi verujesh da sam molio Boga da ga uzme, da se ne muchi....
Ponekada je eutanazija izlaz koji je jedini moguc.

PS. Shta znachi poshtovati ljudski zhivot?!?

"Don't waste time arguing what good man should do, be one, act like one!"
27 April, 2009, 23:39:20
Reply #53
  • Deda meraklija
Dakle ovo je najvishi stupanj licemerja koji sam video do sada u postovima. Ja sam mislio da dina drzhi svoj barjak visoko, ali si ti , dragi moj prijatelju, mnogo ispred nje. Ti si se kao medecinski tehnichar zakleo nad ovom zakletvom, tj. da treba da pomognesh ljudima kojima je tvoja pomoc neophodna, pa opet, vidim odbijash da nekome uskratish muke. Drugo, ja znam odlichno, jer sam jedan dobar deo svog zhivota proveo po bolnicama koliko se poshtuje Hipokratova zakletva, kojom mashesh. Svi znamo kakvo je bolnichko osoblje, nemoj da nas razuveravash... Takodje, najvishi stupanj bezobrazluka potiche od njih. Ne kazhem da si ti takav. Ali primetio sam tvoje postove. bacash "HATE" na sve strane kao i Dina. Shta je tvoj problem. Da li mislish da cesh nekome promeniti rutinu zhivota, ponashajuci se tako agresivno? Ili si toliko ugrozhen na poslu, da nesmesh da kazhesh ni rech, a ovde glumish sherifa?
Ja imam 30 godina. Za to vreme sam radio sve i svashta. Nekih se stvari ne ponosim. Ali ne pokushavam da utichem na druge. Ja sam gledao kako mi techa kopni 3 meseca. Rak debelog creva. Odsekli su skoro metar, i prebacili mu otvor na stomak. A znash kakav je to chovek bio?!? Bivshi VB, proshao Libiju i Somaliju, ratovao u Iraku, autoritet. Osoba za poshtovanje. A onda se sprzhio kao chvarak. Izgubio je 30% svoje tezhine u prvih mesec dana. Nosio sam ga sa kreveta na krevet, u pelenama za starije osobe. Znash kako to lomi choveka? I mene i njega. Nisam mogao u ochi da ga pogledam. Nedelju dana pre nego shto ce da umre, pozvao je advokata i sveshtenika. A onda je pozvao tetku i mene na razgovor. Trazhio je malo dostojanstva. Trazhio je da odem, da ne budem tu kada bude umro. Uslishio sam njegovu zhelju. Tetka mi je nekoliko dana kasnije javila da je umro. Imao je osmeh na licu kako mije ona rekla.
Napominjem: Ja sam protiv nanoshenja bola ili smrti drugom ljudskom bicu. Nisam vernik, tradicionalista sam. Postim, zhivim po Bozhjim nachelima. Smatram da svako ima svoj put. Ne verujem u sudbinu ali verujem u svrhu postojanja.
I josh neshto, odrastao sam bez oca. Najblizhe figure ocu koje sam imao su bili moj pokojni deda i taj techa. Voleo sam ga kao oca. Da li mi verujesh da sam molio Boga da ga uzme, da se ne muchi....
Ponekada je eutanazija izlaz koji je jedini moguc.

PS. Shta znachi poshtovati ljudski zhivot?!?

E dragi moj Stanislave,sve dok nisam procitala ove zadnje recenice,mislila sam,kako moze covek koji tvrdi da je vernik  ovako replicirati,ali pred kraj tvog upisa... sve mi je postalo jasno,i ne zelim niti reci reci.
Samo svu svoju skepsu prema drugim ljudima,usmeri prema sebi,bit ce ti tvoj onaj duhovni deo zivota mnogo bolji i mirniji.

Ne zelim te povrediti nicim,pa cu ovde stati.
28 April, 2009, 01:11:40
Reply #54
  • Starac Focho
  • Ocena: +112/-19
  • "Be Yourself no matter what"
Draga gospodjo, da ste prochitali post do kraja, pre nego shto iznosite paushalne stavke i nebuloze, doshli bi do dela gde sam rekao da nisam vernik. Molim da obratite pazhnju na moj post u celini. Hvala na odvojenom vremenu.

"Don't waste time arguing what good man should do, be one, act like one!"
28 April, 2009, 02:16:59
Reply #55
28 April, 2009, 11:31:31
Reply #56
  • Deda meraklija
28 April, 2009, 11:53:18
Reply #57
  • Mladi meraklija
  • **
 Ne verujem u sudbinu ali verujem u svrhu postojanja.

sto se tice zdravstvenog osoblja ne mogu da komentarisem nista osim da svako odgovara za svoje postupke
sto se mene tice radim konkretno na psihijatriji, zato sam i naglasio ranije da radim sa najtezom kategorijom bolesnika koji ne mogu da se izlece (u vecini slucajeva) volim svoj posao a da je drugacije ne bih ga radio nikad za 38000 mesecno
tema je jako provokativna, ali dao sam i zakonsku i (mislim) moralnu argumentaciju da je to za ovu populaciju neprihvatljivo
to je moj stav, zao mi je sto se malo ljudi ukljucilo, i kako rekoh postujem samo borbu (argumentovanu) misljenja