Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: OBRATI PAŽNJU !!!  (Read 30400 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

31 Maj, 2009, 14:59:11
  • Deda meraklija
  • Ocena: +97/-26
  • Carpe diem
Ova tema bi trebala da služi za postavljanje vesti i informacija koje su objavljene na nekom zvaničnom mediju (štampa, radio, televizija, sajtovi,...) a za koje smatrate da su važne i da se tiču svih nas !!! 

Meni je zapao za oko komentar Vojkana Ristića  na www.vranjepres.info

( link:   http://vranjepres-specijal.mediadots.net/sh/1/30/21022/?tpl=52  )

i to deo teksta ''Partijske kvote i politika ispred stručnosti''  -  citiram:

''Nema zapošljavanja, osim „ispod žita“. Nema para osim kroz „diskrecione dogovore“. Nema nikakvih nagodbi osim političkih. I svako novo radno mesto (što je razumljivo) je vlasništvo partija, koje ne želeći da se odreknu svojih „prava na kvote“ trpaju ljude i stručne i nestručne samo da bi „zadržali svoje poverenje kod birača“.''
Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
31 Maj, 2009, 16:17:18
Reply #1
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
Pročitao sam tu kolumnu juče i samo konstatovao da je sve tako kao što je Vojkan napisao, ali pitanje je dokle...

Evo da dodam i ja neki citat iz te njegove kolumne:

Solidarnost samo u akcijama davanja krvi. Ovako sebični politički interesi, i nemogućnost da se ispuni obećano ne daju pravo na solidarnu nadu da će preživeti oni koji nisu članovi partija na vlasti. Danas ni partijska knjižica ne garantuje preživljavanje, već stavljanje „na listu čekanja“.

I da se nadovežem sa mojim mišljenjem i iskustvima. Ljudi sa kojima se družim i koje poznajem sa fakulteta uvideli su stvari i u razgovoru pominju i sve više se provlači da bi se preživelo postoje 2 varijante:

1) otići u inostranstvo
2) postati "drug član" odnosno sad "gospodin član"
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
31 Maj, 2009, 20:35:55
Reply #2
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
Poslao: AlexTheGreat
I da se nadovežem sa mojim mišljenjem i iskustvima. Ljudi sa kojima se družim i koje poznajem sa fakulteta uvideli su stvari i u razgovoru pominju i sve više se provlači da bi se preživelo postoje 2 varijante:

1) otići u inostranstvo

Kad ovako nešto pročitam pitam se ma beše li taj 5-ti oktobar il tek treba da bude? sm169
On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....
25 Jun, 2009, 03:43:46
Reply #3
  • Starac Focho
  • Ocena: +112/-19
  • "Be Yourself no matter what"
Poslao: AlexTheGreat

1) otići u inostranstvo

Kad ovako nešto pročitam pitam se ma beše li taj 5-ti oktobar il tek treba da bude? sm169

Izvini Gogo, jel to neka radikalna fora jer je ne razumem... 5 oktobar je doneo promene, ali oni koji su ochekivali med i mleko, mnogo su se razocharali i sada busaju sa svih strana. Jeste da je gadno, ali ja barem sada ne moram da strahujem da cu biti mobilisan i poslan u neku zemlju da ratujem da bi politichareva deca kupovala Bambilend, ili odredjene stranke na vlasti ulokalu chitava naselja od drzhavnih para....
Meni je 5. oktobar doneo boljitak. iako nemam funkcionalan posao drago mi je zbog istog.

"Don't waste time arguing what good man should do, be one, act like one!"
26 Jun, 2009, 23:35:31
Reply #4
  • Deda meraklija
Poslao: Stanislaw
izvini Gogo, jel to neka radikalna fora jer je ne razumem...

suviše si bukvalno shvatio ono što sam napisala.....znaš šta ja ne mogu da razumem....toliko razmišljanje o prošlosti.....i pridavanje važnosti nečemu što ne može da se promeni.....zahvaljujući tom 5 oktobru ljudi su imali nadu.....a sada su apatični...zemlja nam se raspala.....sve rasprodato bud zašto....možda je i meni dobro...ali kad većini nije to je samo trenutano stanje....zato se nadam da će se pravi 5 oktobar tek dogoditi.....kad tad.....

....ajde konkretnije....svida oko nas neke mafije....nedodirljivi klanovi....nema odgovornosti za nikoga....uhvatiše par kriminalaca....Legiju i šta se dogodilo....ništa zamajavanje naroda da ne razmišlja da nema posla.....masa radnika ne radi ...tako je bar kod nas U Hanu....fabrike ne rade...privreda šta to beše....od čega se puni buđzet......kad počne da radi onda mogu da kažem došlo je do promena na bolje...ovako je samo pišanje uz i niz vetar.....slobaodan čovek je samo onaj koji doprinosi...pogledaj malo oko sebe.....a ne samo sebe..... sm169

27 Jun, 2009, 06:15:36
Reply #5
  • Deda meraklija
Poslao: Stanislaw
da ratujem da bi politichareva deca kupovala Bambilend, ili odredjene stranke na vlasti ulokalu chitava naselja od drzhavnih para....

ima jedna velika istina u ovome......ali ima i druga strana medalje.....tad beše jedan Marko Milošević, a sada gi ima ko prs i pleva....al naučili fazon pa nese pojavljujev u javnost....ma opasni su....dok ne proradi motika ništa od naše samosvesti..... :o
30 Jun, 2009, 06:02:20
Reply #6
  • Deda meraklija
  • Ocena: +207/-65
  • .
pre 5og je mafija radila za drzavu,a sad drzava radi za mafiju.
10 Avgust, 2009, 21:53:26
Reply #7
  • Deda meraklija
  • Carpe diem
Evo jedne ''zanimljive''  vesti iz današnjeg Blica:

http://www.blic.rs/temadana.php?id=105558

Moj komentar je da će ove jeseni  (ponovo)  biti hit Bajagina pesma ''Šta to pada, pada ...da''    tvrdzid
Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
11 Avgust, 2009, 17:12:04
Reply #8
  • Deda meraklija
  • Carpe diem
G-din Vojkan Ristić na sajtu Agencije Vranje Press u tekstu ''Aferaški „Viminacijum“ '',  između ostalog piše:

''Zaista imaju čime da se pohvale lokalni socijalisti sa perjanicom Dragomirom Tomićem za vreme svoje neprikosnovene vladavine.

Afera do afere. Kritika do kritike. Prevara, laž obmana, a sve u cilju „viših interesa“. „Ako padnu socijalisti Tomića u Vranju, pašće i Vlada Srbije !“ to je parola kojom se ljudi opsenare u godinama iza nas, ali i u aktuelnoj i više nego logičnoj zbilji nespokoja.

Teško zatečeni ovakvim stanjem demokrate nisu u drugoj situaciji nego da glume „arheologe“ i stalno iskopavaju nepravilnosti. Prvo mahinacije u pozorištu, pa onda sa stanovima u vlasništvu opštine, pa onda sve oko književne zajednice i niz drugih „sitnica“.''

Naš narod bi rekao,.... ''Igra mečka u čičini....'',   

a ja pitam  ''Šta će biti dalje...?''  ...... odgovor potražite u ostatku teksta na

http://vranjepres-specijal.mediadots.net/sh/1/30/21850/?tpl=52

koji se završava rečenicama:

''Na gubitku su obični gradjani Vranja, ma kojoj stranci pripadali. Ili možda nisam u pravu !?''

........ jeste,.... na žalost,.... g-dine Vojkane,... u pravu ste.....
22 Septembar, 2009, 11:44:38
Reply #9
  • Starac Focho
  • Ocena: +75/-5
  • Samo vas gledam....
Obratite paznju na www.b92.net.   
Sta su uradili hakeri... tvrdzid
Bolje da me mrze zbog onoga sto jesam,nego da me vole zbog necega sto nisam!
09 Oktobar, 2009, 23:34:15
Reply #10
  • [Global Moderator]
Ovo je deo teksta iz kolumne koju pise Feđa Dimović u "Politici". Mislim da je ovo odličan tekst i ukazuje na suštinu stvari koja se nije promenila.

Ko hoće da pročita ceo tekst može to uraditi klikom na

Izvor:  Politika

Као прво, сви који су имали моћ након петог октобра нису учинили ништа да се промовишу праве људске и културне вредности. Узор момцима још увек је транзициони криминалац или популарно речено контроверзни бизнисмен. Девојке су наставиле да се угледају на полуписмене естрадне звезде и професионалне удаваче. Споразум који је ДОС направио са Жељком Митровићем омогућио је да се омладини и даље испира мозак најгорим шундом и кичом. Овај модел убрзо су преузели и остали медији како би подигли сопствени рејтинг, прилагођавајући се стварности уместо да је мењају. Разочарани образовани млади људи су наставили да се исељавају из земље, док су медиокритети и опортунисти брже боље попунили редове владајућих странака. Лопови и криминалци који су чинили стуб Милошевићевог режима дочекани су раширених руку, уместо да су заувек нестали са сцене. Лични интерес политичара много је важнији од судбине целог народа, а поготово омладине која је поново гурнута на маргину. У таквим околностима одржало се схватање по коме је бити поштен једнако бити глуп и неспособан, а бити корумпиран у ствари значи бити сналажљив и успешан. Ударне вести су да Чуме купује факултет, а да Карлеуша долеће на прославу познатог часописа у хеликоптеру МУП-а РС! Немојте мислити да клинци у Србији не примећују такве ствари и о томе не маштају. У предугој транзицији створена је оштра подела на жртве и победнике, а основни циљ је успех на било који начин и по било коју цену.

С друге стране, држава није учинила ништа да се створи и афирмише једна нова генерација младих, паметних, али пре свега поштених грађана која ће послужити као узор будућим генерацијама. Таквих је сигурно било, али су неправедно потиснути у страну да би направили место лактарошима. Зашто се сада сви чуде када се клинци радије угледају на силеџије и лопове него на њихове вршњаке који добијају златне медаље из физике и математике? У држави која се штекује за Петницу или Београдску филхармонију, а отвара за Миладина Ковачевића то ништа није чудно. Основна мана нашег друштва јесте недостатак позитивног примера и простора да он дође до изражаја. Ово је праћено константном небригом власти за младе који су, без интересовања и обавеза, препуштени улици док им родитељи спавају испред пропалих фабрика. Велики српских интелектуалац Слободан Јовановић пише у сећањима на свог оца Владимира: „Не само да ме није тукао, него ме није никада ни кажњавао. Владимир је утицао на мене својим примером. Он не само да није имао никаквих саблажњивих порока, него је још пазио да се пред својом децом никада не огреши о пристојност.”

члан групе „Београдски синдикат“

Феђа Димовић
[објављено: 09/10/2009]

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
31 Oktobar, 2009, 12:11:04
Reply #11
  • [Global Moderator]
Na adresi  http://www.politika.rs/rubrike/Kulturni-dodatak/Levicu-ovde-nisu-doneli-tenkovi-Crvene-armije.sr.html  mozete procitati odlican intervju povodom izlozbe Urosa Djurica.

Evo i nekoliko pitanja i odgovora iz tog intervjua:

Шта је суштински проблем у односу елита (политичких, интелектуалних) према улози и месту левице и нашој историји?

Суштински проблем свих елита у Србији једноставан је – оне су корумпиране. Када кажем корумпиране, не мислим на велику игру подмићивања новцем с јасним добитком, већ на игру привилегованог позиционирања у друштву кроз прихватање разноврсних синекура. Овдашње елите су пацификоване прећутним друштвеним договором којим се уколико не таласају превише неће битније угрозити њихов друштвени статус.

Наведите нам неке конкретне примере из ближе историје који илуструју тај однос.

Мора да се шалите. Сви су у томе, без икаквог претеривања. Питање левице је и питање интелектуалног и ако баш хоћете моралног домета, али пре свега односа према идеји савремености као таквој. Зато је запањујуће из визуре садашњег тренутка читати биографије људи као што су Мита Ценић, Филип Филиповић, Сима Марковић, Божидар Аџија, Гојко Николиш, Коча Поповић, Павле Савић или Стеван Дедијер. То су били врхунски математичари, хемичари, нуклеарни физичари, хирурзи, правници, авангардисти, елитни у сваком погледу, али нису припадали тадашњем естаблишменту јер су га сматрали варварским, слично данашњем. Били су спремни да положе свој живот за унапређење стандарда целокупне заједнице, што нико од људи таквог класног и социјалног статуса не би ни у лудилу данас учинио, а да при том треба да жртвује сопствени комфор. У томе је кључна разлика.

Када кажете „левица”, на који спектар идеја мислите?

На идеју о конституисању друштва на начелима равноправности. На формирању друштвеног уређења с високим степеном социјалне и комуналне одговорности, партиципативности и самоуправе, друштва базираног на праведнијој расподели вишка вредности... На бесплатном школовању и здравству за све. На операционализацији друштвених ресурса и јавних добара у функцији општег друштвеног развоја, а не богаћењу појединца. Србија се последњих неколико година претвара у латифундију, што значи да у овом тренутку код нас трају процеси који су се одиграли у деветнаестом веку у Јужној Америци. Земља ће за врло кратко време бити у поседу малог броја људи који сви стају на прсте једне руке.

08 Novembar, 2009, 14:05:30
Reply #12
  • [Global Moderator]
Političar - zanimanje, status ili posebna klasa
Neuspešni se u politici najbolje skrivaju

Odličan tekst u Blicu na adresi Klik

Postaviću ovde samo neke interesantne citate, a ceo tekst pročitajte na adresi koju sam postavio gore.

Njegov dobitak nije samo plata, uspešno ostvaruje čitav niz od sitnih do krupnih privilegija uz koje se jako lepo živi. Kada ga pitaš koji su njegovi rezultati, gomilaće rečenice koje sasvim smisleno zvuče. U suštini, ne ulazi u politiku da bi pomogao društvu u celini, već da bi ostvario interes za sebe. Menja stranke, kako se one pozicioniraju u društvu. Njegova profesija zove se politika.
  U siromašnoj zemlji poput Srbije, u toj profesiji on je uvek na dobitku. To je ovde najprofitabilniji biznis. I čini sve da taj posao i privilegije nikako ne izgubi. Jer, druga profesija za njega ne postoji. Zato u Srbiji na političkoj sceni nema smene. Već deceniju, dve, njom dominiraju ista imena, bilo da je reč o poziciji ili opoziciji.
  Stjepan Gredelj, direktor Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, kaže da i u drugim zemljama ima političara za koje je to profesija, ali retko kome od njih je visoka državna funkcija bila i prvo radno mesto, što je u Srbiji postalo gotovo pravilo.

– Politika je i inače privlačno zanimanje, a izrazito privlačno u siromašnim zemljama poput Srbije. Političari u takvim zemljama drže nadmoćnu snagu ekonomsku i svaku drugu. Oni gospodare nad karijerama drugih – kaže Goati.

Poreklo reči
*(političar (grč. politikos javni, državni) čovek koji se praktično ili teorijski bavi državnim poslovima, veštak i znalac upravljanja državom, državnik; fig. snalažljiv, vešt, okretan, lukav i oprezan čovek).

10 Novembar, 2009, 13:04:46
Reply #13
  • [Global Moderator]
10. 11. 2009
PRESS
KOMENTAR DANA - ĐOKO KESIĆ

Berlinski greh

U svojoj kolumni u Press-u Kesić je dao odličan osvrt na ovaj istorijski događaj. Postaviću ovde neke interesantne delove a celu kolumnu pročitajte na: Pressonline

Pre dvadeset godina pao je Berlinski zid, dosledan simbol podeljenog sveta naslonjenog na oprečne ideologije. Zid u suštini nije srušen, on se urušio sam od sebe, pošto je odradio jednu deonicu ljudskog lutanja i tragičnih nerazumevanja

Istoričari i dokoni analitičari pre dvadeset godina događaje u Berlinu naznačili su kao veliki istorijski događaj ravan Francuskoj revoluciji, kao prekretnicu u istoriji savremene Evrope. Danas isti svet to poriče. Od pada čuvene berlinske pregrade profitirali su samo Nemci i velike svetske korporacije. Za prve i druge to jeste istorijski događaj. Za ostatak sveta u Aziji i istočnoj Evropi to je bio samo početak saznanja da je liberalni kapitalizam u rukama velikih svetskih korporacija jednako okrutan kao i Štazi i slična dobrotvorna društva. To donekle potvrđuje i parče opipljive ljudske drame, čijeg glavnog junaka su svi zaboravili. Reč je o Krisu Guefroju. On je poslednja žrtva pokušaja bekstva na zapad. Poginuo je nekoliko meseci pre 9. novembra 1989.

Jer, velike korporacije mrze komunizam sve do Kine. U Kini ga obožavaju. Tamo razvijaju sve moguće vrste biznisa sve sa raznim centralnim komitetima i Komsomolom. U istočnoj Evropi ideologija liberalnog kapitalizma nije patila zbog ljudskih prava i civilizacijskog napretka u komunističkom bloku. Zanimale su je isključivo ozbiljno tržište i jeftina, ali obrazovana radna snaga. Danas, posle pobede liberalnog kapitalizma, običan svet, bez obzira na to što je postao demokratsko biće, jednako je nezadovoljan, uz ozbiljnu dilemu: Ako socijalistička revolucija nije rešenje - šta da se radi? Večna dilema, nema šta? A liberalni kapitalizam na samrti.

19 Decembar, 2009, 01:16:25
Reply #14
  • [Global Moderator]
Feđa Dimović na sajtu Beogradskog Sindikata napisao je tekst koji prenosim u celosti ovde na ovoj temi, stvari koje su se meni učinile najzanimljivijim sam podebljao, neke uvećao ili podvukao. pročitajte ceo tekst. Ja se od reči do reči slažem sa svime što je Feđa napisao!!!

Vlast narodu!

Monday, 14 December 2009 19:17

Narod u Srbiji nema kontrolu nad sopstvenim životom. Nepravedni sistem u kojem bogati pojedinci imaju sve poluge vlasti u svojim rukama, stavlja malog čoveka u robovski položaj. On nema nikakva prava ni imovinu, zakoni se donose na njegovu štetu, lični i porodični život mu je potpuno razoren jer nema sredstava koja će mu omogućiti nešto više od golog opstanka. Vladajuće strukture su potpuno odvojene od građana koji je biraju na izborima. One ne štite interes svojih birača već krupni kapital i organizovani kriminal koji upravljaju Srbijom. Državni budžet se puni iz džepova sirotinje umesto da se uvedu visoki porezi za one koji poseduju sve u državi. Narodni glas se nigde ne čuje, jer on nema svoje prave predstavnike ni u parlamentu ni u ostalim državnim institucijama. Mediji su u rukama bogatih elita i služe da obmanjuju javnost i ulepšavaju stvarnost, koja nije ružičasta već crna i duboko iščašena.

Srednja pokretačka klasa je skroz uništena. U društvu postoje samo dva staleža – mali postotak nove elite koja je sastavljena od tajkuna, političara i njihovih porodica i velika većina siromašnog naroda koga predstavnici plutokratije često nazivaju građanima drugog reda. Studenti kao nosioci društvenih promena su podjarmljeni prelaskom na bolonjski sistem visokog školstva, naterani da jurcaju bodove za upis umesto da razvijaju svest o pravim životnim vrednostima. «Bolonja» nije ništa drugo do puko sredsvo kojim se mladi ljudi pretvaraju u jeftinu polu-obučenu radnu snagu u funkciji stalnog povećanja profita.

Srbija nije suverena, već naprotiv, marionetska država koja ispunjava naloge velikih sila i udovoljava njihovim imperijalističkim težnjama. Njene finansije i ekonomija su pod kontrolom Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, vojska se sprema da postane pešadija NATO pakta, a politika se prilagođava preporukama od spolja, umesto da prevashodno štiti unutrašnje interese i vodi brigu o sopstvenom narodu. Nacionalna privreda je do temelja upropašćena kako bi napravila mesto multinacionalnim korporacijama i uvozničkom lobiju domaćih tajkuna koji zastupaju interese tih kompanija. Mala i srednja preduzeća se svakodnevno gase pod pritiskom slobodne konkurencije sa kojom ne mogu da se izbore. Poljoprivrednici iz dana u dan sve više propadaju i prinuđeni su da se sele u gradove. Sela ostaju pusta, a sva kvalitetna zemlja koncentriše se u rukama krupnih zemljoposednika. Srbija ima potencijal da postane jedan od najvećih proizvođača prehrambenih proizvoda u Evropi, a ipak ogroman broj ljudi u zemlji gladuje!

Nakon okupacije Kosova i Metohije od strane NATO-a, vlastodršci u Srbiji su stvorili uslove da njena najveća žitnica Vojvodina u narednom periodu postane nezavisna država. Ulice Beograda i drugih gradova u Srbiji nisu bezbedne. One predstavljaju poligon za kriminalce i dilere droge koje sve kontroliše država preko policije i bezbedonosno informativne agencije i koristi za obavljanje prljavih poslova. Ogroman broj, posebno mladih ljudi, je nezaposlen, otuđen i nezainteresovan za sopstvenu sudbinu. Mladi su isključeni iz svih društvenih tokova, gurnuti u kandže droge i sitnog kriminala. Cilj svakog nepravednog sistema je da se ljudi što više podele, izoluju jedni od drugih i umrtve, kako ne bi mogli da se međusobno povezuju i pokreću razne zajedničke inicijative i akcije. U javnosti se stvaraju razne bombastične afere koje služe za odvraćanje pažnje od pravih problema i pogubnih zakona koji se svakodnevno donose. Pitke vesti, rijaliti šouovi i lake note državnih umetnika su tu da ublaže nagomilanu tenziju.

Priča o ulasku u EU koristi se kao neka vrsta nove religije koja obećava ljudima raskošan život po dolasku u obećani raj. Za uzvrat se traži slepa poslušnost i strogo poštovanje vladajuće politike. Sitni pokloni i ustupci, kao i malo bolji položaj u društvu koji se dobija učlanjenjem u neku od političkih partija, pretvaraju ljude u moralne olupine. Oni postaju psi čuvari sistema, krajnje nesvesni svog robovskog položaja. Njihova uloga u društvu najsličnija je poslu zatvorskog poverenika u koncentracionom logoru. U modernom drušvu više ne postoje giljotine i javna vešanja, pa su zato izmišljeni novi okovi koji su mnogo opasniji baš zato što su na prvi pogled nevidljivi. Polazi se od toga da je čovek sam po sebi kvarljiva roba, koja ima svoju cenu zavisno od kretanja tržišta.

Sasvim je jasno da u ovakvom eksploatatorskom i zločinačkom sistemu nema mesta za popravni. Sva nastojanja da se stvarnost koriguje kroz institucije su uzaludna, jer su te institucije i stvorene da bi branile interese vladajuće klase. Mali čovek uvek naiđe na zid kad krene da zatraži pravdu. Periodično popuštanje ventila u vidu ispunjavanja sitnih zahteva građana u predizbornim kampanjama, daleko su od istinske slobode i kvaliteta života koje zahtevamo. Nama nisu potrebne humanitarne akcije, da bogataši stresu mrvice sa svojih trpeza u prljave šake razularene rulje. Nama je potrebna nova podela resursa i bogatstva u čijem smo stvaranju svi učestvovali zajedno sa našim roditeljima i precima. To što je oteto od naroda mora de se vrati po svaku cenu, milom ili silom. Sirotinji nije potrebna milostinja već mogućnost da pristojno živi od sopstvenog rada i da u starosti ne mora da se ponižava.

Nama ne trebaju novi izbori da bi birali stare lopove, nama je potreban novi - pravedniji sistem. Nije bitno da li će se taj sistem zvati demokratija, komunizam, socijalna država ili kako god mu drago. Bitno je da pravda bude zadovoljena, a da šansa važi za svakoga. Imena su nevažna, jer su  u ime demokratije i komunizma činjeni neki od najvećih zločina čovečanstva. Potrebna nam je vlast naroda, a ne vlast nad narodom. Nema više šminkanja akrepa stvarnosti jer nas to samo odvraća od pravog puta. Kuća koja je sagrađena na trulim temeljima se ne popravlja već ruši i gradi ponovo.

Potrebno je ozbiljno povezivanje i organizacija. Priključivati se svakom obliku narodnog protesta. Podržati demonstracije studenata, štrajkove radnika i radničkih sindikata, uključivati se u male građanske inicijative vaših komšija i sugrađana. Nema mirenja sa zlom sudbinom. Pasivnost i apatija su zidovi naših modernih ćelija. Nekada smo znali da se borimo za druge u isceniranim revolucijama, sada je vreme da izađemo na ulice radi sebe i svoje dece. Ne smemo podleći strahu, jer mi više nemamo šta da izgubimo, a možemo mnogo toga da dobijemo, uključujući sopstvenu slobodu. Makar sve trajalo 5 minuta, znaćemo da smo ipak pokušali da se borimo. Još su Platon i Aristotel zaključili da državna vlast mora da bude pravedna i moralna da bi imala svoju legitimnost. Pošto vlast u Srbiji ne poseduje pravdu, moral i slobodu kao ključne elemente legitimnosti, ona gubi pravo da upravlja narodom.

Predstavnici Pariske komune koji su kratko vreme zauzeli ulice Pariza 1871. godine su u svom manifestu napisali: „Proleteri Pariza usled poraza i izdaje vladajućih klasa shvatili su da je kucnuo čas kada oni moraju spasavati situaciju, uzimajući u svoje ruke vođenje javnih poslova... Oni su shvatili da je njihova najviša dužnost, i apsolutno pravo, da sami postanu gospodari svoje sudbine”.

Feđa Dimović
« Last Edit: 19 Decembar, 2009, 02:14:40 by AlexTheGreat »

19 Decembar, 2009, 13:08:53
Reply #15
  • Deda meraklija
  • Ocena: +50/-12
Surova i bolna istina...
Svet nece postati pametniji, morate prihvatiti glupost i uciniti da radi za vas!
19 Decembar, 2009, 18:51:59
Reply #16
  • Starac Focho
  • Ocena: +109/-8
  • Svaki trud se isplati!!!
Ne svidja mi se naslov, ali je tekst dobar. Ima momenata gde se ne slazem, ali je u globalu dobar i predstavlja nasu stvarnost! ( Samo sto svi, koji treba ovo da vide i citaju, zmure i niko nece da poslusa pravednijeg, mozda pametnijeg, od sebe i da promeni svoje misljenje...)   grouphugg
Prava pravda je SAVEST!
27 Decembar, 2009, 23:51:50
Reply #17
  • [Global Moderator]
Fidel Kastro: Obama kao Julije Cezar

"Barak Obama se u Kopenhagenu ponašao kao Julije Cezar tokom jednog od svojih pobedničkih pohoda u Maloj Aziji kada je rekao 'Dođoh, videh, pobedih'."

Ujedinjene nacije su u teškoj situaciji nakon "velikog neuspeha" klimatskog samita u Kopenhagenu, ocenio je danas bivši kubanski lider Fidel Kastro, osudivši sporazum postignut na tom samitu kao "arogantan i antidemokratski".

"UN se sada nalaze u teškoj situaciji. Zahtevati od drugih zemalja da se pridržavaju sporazuma koji je arogantan i antidemokratski bilo bi ponižavajuće za mnogobrojne države", napisao je Fidel Kastro u članku naslovljenom "Pravo čovečanstva na postojanje" koji je objavljen u kubanskoj štampi.

"Čovečanstvo je polagalo velike nade u kopenhaški samit, nakon Protokola iz Kjota koji je stupio na snagu 2005. Veliki neuspeh samita bio je razlog za sramne epizode", dodao je Kastro.

Po njegovoj oceni, konferencija u Kopenhagenu koja je od 7. do 19. decembra okupila delegate iz 193 zemlje i šefove drzava ili vlada 130 zemalja pretvorila se u "pravi haos" i na njoj su se dogodile "neverovatne stvari".

"Šefovi drzava i vlada nisu mogli da iznesu svoje stavove o najvećim problemima, a istovremeno su predsednik SAD Barak Obama i zvaničnici bogatih zemalja 'zauzeli' konferenciju. Organizmi UN gurnuti su u drugi plan, a Barak Obama se ponašao kao Julije Cezar tokom jednog od svojih pobedničkih pohoda u Maloj Aziji kada je rekao 'Dođoh, videh, pobedih'", napisao je Fidel Kastro.

Po njegovoj oceni, jedini način jeste "nastaviti borbu i zahtevati, tokom svih sastanaka a posebno onih u Bonu i Meksiku (predviđenih za 2010), pravo čovečantva da postoji".

Izvor: (Beta)

11 Januar, 2010, 17:50:29
Reply #18
  • [Global Moderator]
ММФ НИЈЕ ДЕДА МРАЗ

Када се све светковине заврше, нама преостаје да спакујемо шарене украсе и закитимо се старим проблемима

Није лако написати критички текст у овој празничној атмосфери. Глава је тешка од утисака из тек завршене године. Поред тога, свестан сам да се мозгови читалаца још увек нису избистрили од силних прослава, да су сви још увек троми од печења и подварка, и да се увелико праве планови за дочек Српске Нове године. Међутим, када се све светковине заврше, Деда Мраз ће окренути санке и вратиће се у Лапонију, а нама ће остати да спакујемо шарене украсе и закитимо се старим добрим проблемима.

У минулој години имали смо један пут са кога није било скретања. Добро је када се државна политика не мења како ветар дуне, али је проблем кад се тим путем иде четвороношке без постављања потребних питања. Нормално је да на сваком путовању питате свог водича за знаменитости које се налазе са ваше леве или десне стране. Уместо одговора, локална туристичка агенција нам је понудила догматизам као коначно решење за нашу радозналост. Медији су били ту да све лепо упакују у украсни папир и чврсто вежу машницу преко свих лајавих губица. Власт у Србији је, без обзира на последице, чврсто пригрлила неолиберализам и глобализацију и промовисала их у државну религију, коју нико не сме да преиспитује а да му се одмах не прилепи да је ретроградан и деструктиван. Осим неких бледих покушаја који се више своде на маркетинг и страх од губитка гласова, није много учињено да се обузда чудовиште које гута економије широм света.

Проблем је што се камен одавно закотрљао низ брдо, па га је тешко зауставити без већих последица. За такав маневар овом народу су потребни прави пастири – а ми такве немамо. Неко ко ће улити нову наду и коначно покренути ову земљу да производи још нешто осим магле. Треба повећати домаћу производњу и извоз, а не чекати испружене руке да нам неко удели милостињу. Стране инвестиције су више него добро дошле, али не као једино решење, и не по сваку цену и без дугорочних планова. Са инвеститорима треба правити партнерства а не склапати зеленашке уговоре. ,,Политика” је лепо писала о несхватљивим потезима власти да Италијанима буквално поклоне ,,зелену енергију” без икаквог учешћа у профиту. Прави пастири би се увек трудили да из свега извуку што већу корист, не за себе, већ за своју земљу. Србија мора да схвати да само сама себи може да помогне, а не да мисли да ће то учинити неко са стране. Не смемо да целу економију предамо на тањиру великим корпорацијама које сутра могу да ставе катанац на фабрику јер им се више не исплати да послују у Србији, а ми се нађемо у мраку са хиљадама незапослених на улицама. ММФ није Деда Мраз па да дели поклоне послушној дечици. Њихови ,,савети” се не смеју слепо слушати. Они су оставили без вечере милионе гладних слушалаца широм Азије, Африке и Јужне Америке. Питање је колико ова власт може још да одржава лажну стабилност узимањем кредита на свим странама. На крају ће се кола сломити на народу који ће морати да враћа коцкарске дугове својих старешина. Народ је већ годинама искључен из сваког облика управљања државом, и сете га се једино пред изборе или кад треба да се деле откази и попуни буџет. Није природно да је један одсто њих лепши и паметнији од осталих 99 процената - ма колико мањина била вешта да надвлада већину на свим пољима. Осим ако не делите аристократске вредности да је ,,народ марва коју треба држати на краткој узици”. Зато је потребно учешће што ширег круга људи који својим поштењем и знањем могу да допринесу заједничким интересима. Држава не сме бити неми посматрач који ће све препустити страним и домаћим алама, већ треба да буде стожер и покретач развојних акција. Та прича да је потребно све препустити своме току одавно не пије воду, и они ретки непослушни у свету су једини остали непогођени овом кризом, јер нису пустили да им други кажу шта је за њих најпаметније. Уосталом и најбогатије земље свим силама штите своје економије, док с друге стране сиромашне терају да спроведу потпуну либерализацију. Наш пут у Европу јесте природан, али тамо не смемо ићи неспремни, пошто ћемо се провести ,,к'о бос по трњу”. Морамо да организујемо наше пољопривреднике да се успешно боре с конкуренцијом, морамо покренути наша предузеће да праве што квалитетније производе. Под појмом ,,наша предузећа” наравно не мислим на монополисте-тајкуне који су камен око врата овом народу и према којима треба спровести одлучну ,,путинизацију”. Колико се само пара покрало и завршило на разним приватним рачунима - било би то довољно да покрене две Србије! Не мора по сваку цену ни све да се приватизује, посебно када је реч о привредним гранама од стратешког значаја, јер је историјски доказано да је држава која не управља својим ресурсима увек била подложна притисцима и уценама. Поготово не треба поклањати фабрике и предузећа великим компанијама, које после могу слободно да отпуштају и експлоатишу раднике, не исплаћују зараде и послују лошије него што је то било пре саме приватизације. Да искоренимо неписменост, криминал, корупцију, наркоманију и неједнакост међу људима не треба нам нико осим нас самих. Треба се борити против неправде коју чине сиромаштво и све веће класне разлике. Нико не сме бити прескочен и остављен на цедилу. То је оно што нам свима желим у 2010. години!

члан групе ,,Београдски синдикат”

Феђа Димовић
[објављено: 08/01/2010]

Izvor: Политика

23 Januar, 2010, 11:38:41
Reply #19
  • [Global Moderator]
Sit gladnom ne veruje.

Blazirani beogradski kevići, koji po fensi restoranima ispijaju produženi espreso od 200 i jedu karpaćo od 1.500 dinara, nikada neće razumeti kako se to danas živi u Kuršumliji, Vladičinom Hanu, Beloj Palanci, Boru, Majdanpeku, Požegi, Valjevu...

Čast izuzecima, ali velika većina tih preplaćenih direktorčića, samoproklamovanih konsultanata i ničim neizazvanih savetnika svoj holivudski stil života imaju da zahvale pljačkaškoj, burazerskoj privatizaciji. Oni su legalni, ozakonjeni otimači, oni su dobitnici tranzicije koji sa prezrenjem gledaju na one koje su prethodno ostavili bez hleba.

Vlast koja je dozvolila lopovsku privatizaciju, vlast koja je šojićevskim biznismenima dopustila da za sitne pare pokupuju firme od kojih zavise celi gradovi u unutrašnjosti Srbije, vlast koja je omogućila da se iz tih firmi opljačka sve što se opljačkati može, danas se pravi luda. Političari koji su 2000. godine na vlast došli jašući na podršci tih istih gladnih radnika, danas za njih neće više ni da čuju. Ni luk jeli, ni luk mirisali. Kažu, to su sada privatne firme i država ne može da se meša u odnose poslodavaca i radnika (?!). I još tvrde da se iza svega krije politika, kažu da su radnici izmanipulisani, da štrajkuju ne zato što su gladni već zato što hoće da sruše režim. E, trt Milojka!

Opet se, dakle, vraćamo na početak priče. Sit gladnom ne veruje. Beogradski debelguzi političari, zaštićeni ko beli medvedi, obezbeđeni masnom državnom platom, kraljevskim privilegijama i deviznim apanažama, nemaju blage veze kako izgleda život u realnoj Srbiji. Oni ne mogu ni da naslute kako je to hraniti troje sitne dece sa 15.000 dinara neredovne plate, oni ne znaju kako je radniku kuršumlijskog „Kopaonika" koji skoro dve godine nije primio ni dinara, oni nemaju predstavu kako je to objasniti detetu da nemaš para ni za najmanju čokoladicu. I ne samo da ne znaju, nego ih baš briga. Puca im ona stvar. Njima je stalo samo do njihovih fotelja, oni misle samo na sebe i samo na svoje buđelare. Oni, bre, iskreno, preziru svoj narod.

I šta sad? Ja stvarno više ne znam. Nemam rešenje. A vi?

Dragan J. Vučićević

Izvor:  PressOnline