Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Vladika Pajsije zaslužuje spomenik u centru Hana  (Read 29294 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

19 Avgust, 2009, 05:14:03
  • Deda meraklija
  • Ocena: +27/-1
  • dobro jutro dzezeri
Tema: Sta bi ste prvo promenili u Hanu?  (Pročitano 5934 puta)

« Odgovor #60 poslato: 18 Jun, 2007, 04:33:18 »

ljudi cuo sam da nijedan projekat za izgradnju kod pokojnog poleta nije prihvacen i da je konkurs i dalje otvoren tako da mozemo da predlozimo nesto.
Izgleda da se ruse sve one zgradice:"brica",bivsi video klub "bobo", sve preko puta "soul"....
moj predlog je sledeci:
da se naprave stepenice u krug u precniku od 7-8 metra, na mestu gde je bio Polet a na vr da se podigne spomenik Vladiki Pajsiju.
Da se poploca ceo taj deo do mostica na gore,da se zasadi poneki Hrast,da se stave klupice i ono osvetljenje s oni reflektori koji biju odozdo a onda da se posalje mail i pismo na Vladu Divca i Sinisu Mihajlovica, lepo da ga srocimo i na kraj ce napisemo, pomagajte!

« Odgovor #61 poslato: 18 Jun, 2007, 15:52:36 »

komsi predlog je vrh..... da gledamo malo iz soooul zelenilo a ne onuj mesaru Cheesy......
i da miki dobije dozvolu za otvaranje baste preko puta

« Odgovor #61 poslato: 18 Jun, 2007, 15:52:36 »

dugonjivac
« Odgovor #62 poslato: 18 Jun, 2007, 17:55:34 »

epa miki, svaka ti se dala!!!!
eve ja predlazem simeona da napravi projekat za njegov diplomski taman!!!

ne mogu sve da citam jos uvek sam na dial up ali ovo je neka vrsta poraza gradjanske inicijative , obratitite paznju na datume a ako ih nema tu potrazite ih na temu rusenja " Poleta "(mada se tako nezove  funnysm) , Ljudi mi i dalje nemamo spomenik Vladike Pajsija nigde u Hanu!!!!!!!!!!!!! whiteflag drinking2
« Last Edit: 19 Avgust, 2009, 10:57:23 by admin »
pioniri maleni na??ega reona nas ima tacno pola bataljona
19 Avgust, 2009, 05:41:21
Reply #1
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Svaka umetnost je u ovom gradu vec unapred osudjena na propast ali ako neko moze da nas cuje to su upravo umetnici :

We can be Heroes
                                          We can be Heroes
                                          We can be Heroes
                                           Just for one day
                                          We can be Heroes

samo jedan spomenik!!!
                                                           drinking2
20 Avgust, 2009, 05:57:20
Reply #2
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
ja sam debil!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sta ce nama spomenik Vladike Pajsija u Han !!!!!!!!!!!

ja sam ...... debilsko  ........ iz septicku jamu ,

i meni nije mesto medju tako intelektualno zrelim i pametnim  ljudima
                                                        ja sam debil

Creep
When you were here before,
couldn't look you in the eye.
You're just like an angel,
your skin makes me cry.
You float like a feather,
in a beautiful world
I wish I was special,
you're so fucking special.

But I'm a creep, I'm a weirdo.
What the hell am I doing here?
I don't belong here.

I don't care if it hurts,
I want to have control.
I want a perfect body,
I want a perfect soul.
I want you to notice,
when I'm not around.
You're so fucking special,
I wish I was special.

But I'm a creep, I'm a weirdo.
What the hell am I doing here?.
I don't belong here

She's running out the door,
she's running,
she run, run, run, run, run.

Whatever makes you happy,
whatever you want.
You're so fucking special,
I wish I was special,

but I'm a creep, I'm a weirdo.
What the hell am I doing here?
I don't belong here,
I don't belong here.

drinking2

debil
« Last Edit: 20 Avgust, 2009, 14:18:32 by EricTheViking »
20 Avgust, 2009, 12:11:06
Reply #3
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
U pravu si Miki Han nema niti jedno obeležje svoje istorije. Nemamo sačuvani han nemamo ni spomenik vladike Pajsija niti bilo kakvu očuvanu zgradu koja bi asocirala na vreme nastajanja Hana. Za vreme komunizma ljudima se više svidelo da stavljaju dimnjake i most na grbove i zastave nego da spomenu išta vezano za SPC vidiš da i dalje živimo bez crkve u gradu (dok se ne završi Crkva Sv. Lazara). U pravu si da je možda najbolja lokacija tu gde je bio polet jer je to bilo blizu lokacije njegovog stvarnog bivstvovanja. Mada bi moglo i u parku kod benziske pumpe pored krsta.

Ako ne ništa drugo u turističkoj ponudi i u planiranim suvenirima treba svakako uvrstiti vladiku Pajsija.
Možemo da kontaktirmo onog livca što je pravio Karađorđa sa klipa na Youtube (3. metra je on visok :) )pa da vidimo koliko to može koštati.
20 Avgust, 2009, 14:42:14
Reply #4
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT

Svako od "vladara" V.Hana se je trudio za vreme svog predsednikovanja da ostavi neki pečat, neki su podizali fontane, neki ih rušili pa podizali svoje na njima pisali svoja imena, a niko se nije setio da oda počast osnivači V.Hana. Razni heroji imaju svoje biste, da li imamo morealnu obavezu da se na neki način odužimo onom koji je osnovao ovaj gradić? Ja mislim da moramo, a šta Vi mislite?
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
20 Avgust, 2009, 14:54:14
Reply #5
ovo piše na opštinskom sajtu za istoriju V.Hana

Историја  

Владичин Хан је младо насеље које се први пут помиње пре 120 година. Име је добио по усамљеној кући – хану коју је до половине XIX века подигао Стефан Грк а касније је купио владика Пајсије. Од ове усамљене куће, појединих кућа у селу Калиманце и нових досељеника, 1887.год. оснива се насеље које је даље почело да се развија самостално под именом Владичин Хан.

Владичин Хан лежи на ушћу двеју река – Врле и Калиманке у Јужну Мораву. Овакво обиље река даје насељу изванредан положај за развој тако да Владичин Хан већ 1921.год. бива проглашен за варошицу где се укрштају значајније саобраћајнице, пролази железничка пруга и царски друм који везује Цариград – Ниш –Београд. Владичин Хан постаје седиште варошког, трговачког и саобраћајног промета, као и занатских радњи, друштвено – политичких организација, разних институција, надлештва као и културног и спортског живота.

Проглашењем Владичиног Хана за самостално насеље почиње и његов развој-значајно се увећава број становника; 1888. године отвара се прва школа; насеље добија свој први храм 1905. године - храм Светог Николе у Прекодолцу. 1910. године изграђен је и први пут пуштен у саобраћај први гвоздени мост који је заменио дотадашње дрвене мостове. Тај гвоздени мост и дан данас спаја обале Јужне Мораве.

Владичин Хан је имао све неопходне услове (друмски и железнички саобраћај, мостови) за развој трговине која је стара колико и само насеље. Отворени су мали дућани са једне и друге стране Јужне Мораве у којима се трговало робом широке потрошње, увозило се и извозило. Коришћењем железнице извозило се воће, житарице, кромпир, стока, коза… Са друге стране увозила се раж, кукуруз и др.

У трговачком промету, плаћање се вршило готовим новцем али се трговина обављала и путем трампе – роба за робу. За промет робе имали су велику улогу вашари, сабори и пијачни дани. Велики вашар се одржавао сваке године од 11-13. септембра а пијачни дани су се одржавали сваког петка. То је прешло у традицију јер се и дан данас вашар одржава сваког 11.септембра а главни пазарни дан је петак. Пијачни простор је до дана данашњег остао на истој локацији као и пре 100 година –између железничке пруге и корита Јужне Мораве.

Упоредо са трговином, у Владичином Хану је почело да се развија и занатство. Крајем XIX века формира се занатски центар на платоу између железничке рампе и корита реке Калиманке. У том занатском центру били су заступљени следећи занати: берберски, месарски, лимарски, пекарски, фотографски, пиљарски, обућарски, кројачки. Поред тих, у Владичином Хану су били заступљени и многи други занати који су били неопходни за нормално живљење грађана Хана и околних села а многи од тих заната егзистирају перманентно већ деценијама.

И поред тога што околина Владичиног Хана погодује обављању разнолике пољопривредне производње, мали број људи се бавио пољопривредом јер се скоро свако домаћинство бавило трговином или занатством које су и онда биле исплативије. Пољопривредни произвођачи су се углавном бавили воћарством, сточарством, ратарством, а у мањој мери и повртарством, виноградарством и производњом дувана. У Владичином Хану дуван је почео да се производи 1921. године да би се касније, крајем 40-тих година XX века отворила дуванска станица која је откупљивала и прерађивала дуван.

Владичин Хан је 1931. год. добио своју прву фабрику – фабрику црепа и цигле “Балкан” која је своје производе пласирала на домаћем тржишту, највише на Косову. Та фабрика и дан данас постоји, производи и пласира своје производе и један је од главних носиоца развоја у новијој историји ханске општине.

Град се брзо развијао а укрштање многобројних путева и превелика имиграција становништва ка њему, утицали су на мешање најразличитијих обичаја и навика становништва. Сеоски обичаји су се упражњавали скоро у свим приликама: при обради земље, при рађању, женидби, на литијама, на крсној слави, приликом смртног случаја или на неком великом празнику. Неки од тих обичаја и дан данас живе међу становништвом ове варошице.

Одевање и понашање становништва је зависило од прилике и сталежа. Трговци, занатлије и интелектуалци носили су капуте, панталоне, ципеле док су сељаци били препознатљиво обучени у народну ношњу. Ношња је у Владичином Хану била веома различита - разликовала се од породице до породице, тако да је породица носила ону ношњу коју су носили у селима одакле су дошли. Особитост мушке ношње су били јелек, опанци и фес (касније замењен шубаром) а женске јелечић, скутаче и на глави ручник црвене боје нанизан парама и прекривен белом марамом – шамијом. Младићи су се још опасивали црвеним појасом украшеним разним парама и ресама. Уобичајено је било да женске особе носе накит или од бижутерије или од злата – имућније девојке носиле су низове златних дуката и дубли. Девојчице су од малена учене ручним радовима и кућним пословима.

Данас се ручним радовима бави јако мали број жена и то су у великој већини случајева старије особе тако да овај па и многи други обичаји полако изумиру што је и сасвим разумљиво с обзиром на динамичан развој Владичиног Хана који је израстао у модерну варошицу: од кривудавих и уских до широких улица, од сиротињских четврти до модерних станова, од дрвених до гвоздених и бетонских мостова, од прве основне до средњих школа. Снажан је био привредни, просветни, културни, здравствени и урбанистички развој Владичиног Хана а нарочито после другог светског рата.
20 Avgust, 2009, 15:11:52
Reply #6
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +11/-11
  • Nothing is like it looks

Svako od "vladara" V.Hana se je trudio za vreme svog predsednikovanja da ostavi neki pečat, neki su podizali fontane, neki ih rušili pa podizali svoje na njima pisali svoja imena, a niko se nije setio da oda počast osnivači V.Hana. Razni heroji imaju svoje biste, da li imamo morealnu obavezu da se na neki način odužimo onom koji je osnovao ovaj gradić? Ja mislim da moramo, a šta Vi mislite?

Normalno svaka opstina koji drzi do sebe bi trebalo da ima takav kulturno istorijski spomenik.

Ovim u opstini puca ona stvar za kulturno istrojska obelezja, oni misle da istorija Hana pocinje od kad se oni uvale u  fotelju i traje do narednih izbora. Oni nemaju osecaja  i ne secaju se da nesto mora ostati za buduca pokoljenja. Pa mi nemamo nijednu staru zgradu kao sto rece admin, toliko je bilo skupo da obnove zgradu poleta, da su pozurili da je sruse kao da je to jedino sto treba da urade.
 oklagija oklagija oklagija

Nece da se trgnu dok su im bu... bezbrizno  semstene, zato smo svi mi tu da ovde na ovom forumu napravimo "zemljotres" javnim pritiskom i damo do znanja da ne moze vise ovako.
okkoral okkoral okkoral
24 Avgust, 2009, 13:48:01
Reply #7

Da li Vladika Pajsije zaslužuje spomenik u Hanu? Po čemu to oni koji već imaju postavljene biste,zaslužuju više od njega? Da li  trebamo da se dostojno odužimo "osnivaču" V.Hana? Šta vi mislite gospodo iz vlasti?
« Last Edit: 24 Avgust, 2009, 13:51:06 by mrka72 »
25 Avgust, 2009, 02:12:18
Reply #8
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Ljudi , aj ce skupimo pare za dzak cement , ja mislim da mogu soder da obezbedim , ima u komsiluk (zida odzak pre neki dan ce ga prosejem ja licno ako treba) i ce nadjemo neko mesto odakle se vidi Han dobro , ce napravimo malu plocu i ce ugraviramo nesto na nju jer ako tako nesto treba da se uradi glupo je da se na to dobijaju politicki poeni ili da se raspravljamo s ovi nasi politicari . Daj be ce se organizujemo i ce napravimo spomenik!
Ozbiljan sam sad , sto da ne , to bi mozda bio i najveci uspeh ovog foruma !
Ako neko negde u Srbiju moze da napravi spomenik na Ramba pa mozemo i mi da ispostujemo Vladiku , njegovo ime i njegov Han!

Mnogo je lako !

Neka nam to bude i okupljanje!

25 Avgust, 2009, 09:59:13
Reply #9
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
Poslao: micolajko
Ako neko negde u Srbiju moze da napravi spomenik na Ramba pa mozemo i mi da ispostujemo Vladiku , njegovo ime i njegov Han!

Mnogo je lako !

zanimljiva i vrlo lako ostvarljiva ideja....... cvetpoklon
On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....
25 Avgust, 2009, 11:14:06
Reply #10
Ljudi , aj ce skupimo pare za dzak cement , ja mislim da mogu soder da obezbedim , ima u komsiluk (zida odzak pre neki dan ce ga prosejem ja licno ako treba) i ce nadjemo neko mesto odakle se vidi Han dobro , ce napravimo malu plocu i ce ugraviramo nesto na nju jer ako tako nesto treba da se uradi glupo je da se na to dobijaju politicki poeni ili da se raspravljamo s ovi nasi politicari . Daj be ce se organizujemo i ce napravimo spomenik!
Ozbiljan sam sad , sto da ne , to bi mozda bio i najveci uspeh ovog foruma !

Mnogo je lako !

Apsolutno podržavam, odlično, ja sam za.....
25 Avgust, 2009, 20:13:35
Reply #11
  • [Administrator]
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Odlična ideja Miki care, treba nam neko ko ima smisla za te stvari da možda izgravira ili kako se već kaže lik vladike i lepo napiše neki tekst. Gde bi moglo da se to podigne ? Da li neko ima metar kvadratni zemlje koju bi ustupio za postavljanje ove ploče, a da je na dobrom mestu. Miki moraš češće da iznosiš svoje ideje svašta se krije u toj tvojoj glavi što svima može ulepšati živote. Bravo.
27 Avgust, 2009, 04:30:18
Reply #12
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Ima neko sigurno da ugravira to , aj da nadjemo prvo lokaciju , onda nam samo treba voda , ja kolica i soder prosejani najveroavatnije mogu da nadjem , ima Kalcina suma , de idemo po badnjak pa odatle bilo koje brdo preko puta a ima ih mnogo i mislim da to moze da se odradi !   Onamo de pravimo krug kad odemo u badnjak , mislim da niko ne bi branio ali mislim i da postoji bolje mesto aj vi kazite nesto i predlozite lokaciju jer sigurno postoji neka bolja !!!

aj be da napravimo spomeniik , mnogo je lako !!!!!!!!!!!!!!
27 Avgust, 2009, 05:07:04
Reply #13
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Provalili li ste da na ona mesta u Han de smo igrali klikeri , vise ne mogu da se igraju na to mesto!
Aj da nadjemo lokaciju i onda ce se zberemo svi , ce napravimo spomenik , preko i djupku i ce igramo klikeri u es!!!!!!!!!!!!!!!

Sme li neko ?
27 Avgust, 2009, 09:26:37
Reply #14
  • Deda meraklija
  • Ocena: +207/-65
  • .
miki kaze  ;D

<a href="http://www.youtube.com/v/rk6PytX9E_Y&amp;hl=en&amp;fs=1&amp;" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/rk6PytX9E_Y&amp;hl=en&amp;fs=1&amp;</a>
01 Septembar, 2009, 04:26:46
Reply #15
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Ma bilo gde , moze i u centar , samo da se napravi , sa opstinari ili bez nji svejedno !
Ovo mi je uz onaj tel. razgovor sa "somalire" najsmesniji klip! slamkauusta triprsta2 srecko1 25r30wi drinking2
07 Septembar, 2009, 04:58:43
Reply #16
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Ovo li je losa ideja , ovo li nemoz da se uradi il se ceka neko ozbiljan? Aj se okupimo negde da raspravimo ovu temu ozbiljno ! Mi odavde , sa ovog foruma!!!!
Ili nema nista od ovo? 
20 Septembar, 2009, 02:59:33
Reply #17
  • Deda meraklija
  • dobro jutro dzezeri
Oce li neko sa ovog foruma da podrzi ovo ili smo i dalje , sa razlogom , apaticni , depresivni i cekamo izbore , da se pojavi neko ko ce da nas podrzi?

S P O M E N I K

M N O G O   J E  L A K O

neka bude onako kako vi kazete samo neka bude

Neki ce da kazu: "ma gluposti" , "kakvi debili" , "leleeeeee" , "liiiiiiiiiii" , "a koj toj vika" , "epa na nji gi se treba digne spomenik", "sto ne dignev spomenik na siptari" , "ovija su pa carevi"...... 

Sacuvaj Boze , ono sto vredi !!!!!!!!!!!!

triprsta2

20 Septembar, 2009, 11:22:23
Reply #18
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
    Za ovo treba da se bas angazuje neko ko je stalno u Han. Da se vidi na koje bi mesto mogo da bude, pa da se trazi dozvola od nadlezni opstinski organi da li mozemo tuj da turimo neku plocu mermernu na koju ce pise... "Vladiki Pajsiju zahvalni stanovnici" ili takoj nekako... jer ako se stvarno odlucimo na ovo, a mislim da se vecina slaze, onda nam treba koordinator koji ce iz Han da obavestava sta je uradio po pitanju lokacije, po pitanju odobrenja, po pitanju kamenoresca i cene za jednu malu plocu i da se samo kaze po kolko pare da zberemo...

Ja nisam u Han da bi se ufatio za jednu ovakvu organizaciju, ali ko god da krene sa ovako nesto cu podrzim i cu se potrudim da obavestim sto vise ljudi da ucestvuju novcano da bi se mozda obezbedio novac i da se na plocu nacrta njegov portret... Ali da se ufatim i organizujem ovako nesto ne mogu fizicki - nisam u Han. Ali ideja je dobra samo je treba sprovesti... Podrzace je vecina forumasa i verovatno i jos ljudi iz Hana samo treba koordinator koji ce krenuti da odradi ove nekoliko stvari o kojima sam gore pisao.
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
20 Septembar, 2009, 19:20:46
Reply #19
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +6/-5
Evo i ja da dam predlog veoma dobra ideja predlazem lokaciju na samoj kosini hrama prema igralistu osnovne skole kosinu lepo ocistiti od trnja i siblja ozeleniti travom napraviti park postaviti koju klupicu posaditi cvece znaci naj naj ne tako malu plocu vec dovoljno veliku da da se uklapa sa hramom to neka uradi neki arhiktekta na ploci lik Vladike pajsije i tekst plocu postaviti kako diktira kosina brega i zadici jos koji stepen da bi dosla do izrazaja umetalni ram koji bi imao temelj.Kada se organizujete za akciju i ja cu ucestvovati u donaciji,pozvzti ljude iz dijaspore da novcano pomognu vasu ideju kako bi se realizovala.Zaboravio sam reci da se lik vladike ne crta vec da se ulije u mermer kao slika.Pozdrav za sve vas iz Hana.