Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Vašar  (Read 5382 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

13 Septembar, 2009, 15:44:24
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
Niko bre da napiše ništa o ovom događaju.....Evo mojih utisaka....muzika trešti sa svih strana.....para i uši i dušu... Harkonikaš.....alkohol u ogromnim količinama.....kao da je festival "koj će više da se napije"....i td i td....

kao klinka volela sam vašar....sada mi se čini da je strašno.....

utisak sa vašara: vraćam se sa posla oko 14h, a ono trešti ceo Han....čuje se nešto kao muzika sa kamiončića. ....."do jaja, do jaja, do jaja.......do jaja".....pratilo me dok nisam došla do ulaza od zgrade...  ostajem bez komentara..... sm169
On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....
13 Septembar, 2009, 16:28:46
Reply #1
  • Starac Focho
  • Ocena: +109/-8
  • Svaki trud se isplati!!!
Vec tri godine za redom nisam u Han 11. Septembra, tj. za vasar...  slamkauusta
Redovno me drustvo izvestava o dogadjajima tog dana i mislim da nista ne propustam!  thignorege7
Prava pravda je SAVEST!
13 Septembar, 2009, 17:02:53
Reply #2
  • Starac Focho
  • Ocena: +112/-19
  • "Be Yourself no matter what"
Proshle godine sam navratio sa prijateljem. Nikakva organizovanost, gomila pijanih i nepodnoshljivo dosadnih klinaca, nema parking mesta, pivo 100 dinara bilo. I naravno, mi odemo pred prodavnicu da pijemo dok se zatvorila nije (oko 2AM). Sve u svemu, smatram da je vashar bio bez veze.
Ove godine bilo neko moje drushtvo, pa se zakachili sa nekim likovima iz okoline Vl.Hana(Shta ce Surdulichani u Vl Han na vashar?!?), da ne pominjem koje su selo, sva sreca do tuche nije doshlo, ali su zato skinuli tablice sa kola, pa su imali problema sa policijom. Tako da, shto kazhe Aleksandar, apsolutno nishta se ne propushta...

"Don't waste time arguing what good man should do, be one, act like one!"
13 Septembar, 2009, 18:05:58
Reply #3
  • Deda meraklija
  • Ocena: +200/-7
  • Hvala bogu shto sam ateista
Pa jedino dodjite ako 'ocete da osetite primitivizam, smrad, dim pljeskavica, zadriglih seljaka koji piju po ceo dan,vasharskih svadbarskih devojaka koje nose bele pantalone i pritom se uzdrzavaju prdeza zbog boje istih, zalizanih momaka koji chekajuci red na kolca dobace nekoj devojci "mala aj se vozamo", i pritom neka rech iz podruma, i one onako ucheci se, hodaju sa ponosom jer su njihove shtikle (koje su josh od maturske vecheri) dodirnule hasfaltirane puteve vladichinoga hanca, sa ponosom hodaju i zaobilazi i najmanju rupicu na trotoaru, pa tu i tamo po neki kaubojsko-sombrerski sheshir, chisto da se bidne primecen, pa tu na red stupaju hanski momci koji isto matursko odelo proshetaju gradom, dajuci do znanja svojom pojavom kako su iz istog...
Ja inache nisam bio ove godine, ostadoh doma i gedao sam neki film..i kajem se...bolje da sam otish'o pojeo neku pljesku popio 3 piva i podrignuci nekoj brkatoj devojci u lice rek'o joj: "to ti je mala hajniken"

Ja se izvinjavam onima koji su se pronashli, i izvinjavam se jer mi buduca profesija ne dopushta ovakvo izrazavanje, al' shta cu, izlivi emocija su bili toliko jaki da su me jednostavno pobedili...
Zivi bili pa se dogodine vidimo na neki shtand  wassat
"Motor je ochigledno seksualni simbol. To se naziva falusni simbol koji se krece. To je produzetak jednog tela, snaga koja se nalazi izmedju nogu"-Dr Bernard Dajmond sa univerziteta za kriminologiju u Kaliforniji
13 Septembar, 2009, 19:25:52
Reply #4
  • Guest
Haha, jeste ZZ, baš tako je bilo. I ja sam izašao da provozam klinca i popijem po joke pivo, onako s nogu...

Međutim situacija nije bila ni približna kao prošle godine.
U 11 sati na ringišpilu su se ugasila svetla, na onom malom voziću, onim motorima, i onim malim automobilima. Nema dece da se voze, ili ljudi nemaju para. Uglavnom su po šatorima, piju pivo...

Čak nije došao ni onaj veliki brod, ni kamikaza, ni balerina... videli ljudi prošle godine da nema lebac u Han, pa ove godine preskočili...
13 Septembar, 2009, 20:47:15
Reply #5
  • Deda meraklija
  • Ocena: +32/-3
Moje dete voli one šarene balone u raznim oblicicma, pa smo išli samo zbog toga. Izabrala je zeku  rastaman2 i mislila sam da će to biti the end ali, videla je vozić, pa autiće, pa tobogan, ma sve što se kreće i jako je šareno.
Možda bi i ostale malo duže, ali moj  sluh je alergičan na turbo folk kao da je ambrozija.
I da, za sebe sam kupila zagoretke (oni štapići sa susamom)
« Last Edit: 13 Septembar, 2009, 20:53:02 by Deni »
Cvece je ukras baste, leptir je ukras cveta, a deca puna maste - deca su ukras sveta!
14 Septembar, 2009, 00:57:48
Reply #6
  • Starac Focho
  • Ocena: +148/-32
  • TJM!
Treba pogledati širu sliku, smatram da je vašar hedonistički top dogadjaj sezone i jedna lepa tradicija koja je u većini mesta odumrla a kod nas se još uvek neguje. Sad da ne zalazimo u ukuse ali meni je bolje da slušam turbo-turbo folk i jedem prašnjave pljeskavice nego da slušam buku, da budem obasipan kamenjem i peskom i da mi neko prelazi točkovima po prstima.

Ajde da sad sve stare tradicije i običaje iskorenimo a da nametnemo neke nove manjinske...pomirimo se sa istinom VAŠAR JE SRBIJA!!!
Eisai sto myalo, kati magiko.. Opou pas esy tha mai panta egw na sou tragoudw.. Thryle ole ole, thryle ole ole.!!!!!
14 Septembar, 2009, 02:37:03
Reply #7
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +6/-5
Z Z sve si to dobro opiso da li malo projaha svoju makinu ulicom na vasar i nevidim da si neko seljance odveo da mu pokazes sportski ,a kudeti je drugar,u ovoj prici.Pozdrav za tebe i ostale.
14 Septembar, 2009, 02:53:41
Reply #8
  • Deda meraklija
Z Z sve si to dobro opiso da li malo projaha svoju makinu ulicom na vasar i nevidim da si neko seljance odveo da mu pokazes sportski ,a kudeti je drugar,u ovoj prici.Pozdrav za tebe i ostale.
Pa napravi krug preko dan, chisto da vidim atmosferu  wassat
A drugar isto nije bio..nije bio tu  ;)
A s domacicu sam dom gledao film...tako da nisam mog'o nigde da mrdam, a kamoli da odvedem neko seljanche na sporCki...toj kad ovaj moja otide na fax  smajli662
"Motor je ochigledno seksualni simbol. To se naziva falusni simbol koji se krece. To je produzetak jednog tela, snaga koja se nalazi izmedju nogu"-Dr Bernard Dajmond sa univerziteta za kriminologiju u Kaliforniji
14 Septembar, 2009, 04:50:47
Reply #9
  • Deda meraklija
Sad da ne zalazimo u ukuse ali meni je bolje da slušam turbo-turbo folk i jedem prašnjave pljeskavice nego da slušam buku, da budem obasipan kamenjem i peskom i da mi neko prelazi točkovima po prstima.
Ovo si mislio na RELOAD, ono sa bajkerima?
14 Septembar, 2009, 10:38:11
Reply #10
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT

Ja tradicionalno ne posećujem ovu menifestaciju, nervira me gužva. Ali nemam ništa protiv iste, čak što više to je jedan događaj po kome je Han prepoznatljiv i kada dolaze hiljade ljudi sa strane. Treba da se neguje i da se iz godine u godinu poboljšava sadržaj, da ne bude samo ljuljaške, vrteške i pijac, da osim pijančenja pod šatori ima i neki sadržaj.
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
14 Septembar, 2009, 10:38:59
Reply #11
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
Slažem se sa Ninom da treba poštovati tradiciju. Ali nije loše organizovati i neko drugo dešavanje u Hanu. Jedino što bi trebalo da prođe sve bez incidenata. A ukusi vašar ili nešto drugo - pa jednostavno idete na ono što volite.

ZZ-jeva analiza svega toga oko vašar je baš generalizovana - jbg nisu baš sve tako, ima u toj gomili svega ali svako vidi ono što želi da vidi. Vašar su i vesela deca koja jednom u godini imaju priliku da vide one skalamerije i da se voze na njima. Ima vašar dosta dobrih stvari nije baš sve tako u jednu ili u drugu stranu.

Ja nisam bio na vašar dosta dugo. Tako da u noviju istoriju ne mogu da komentarišem što se sve dešava, ali verovatno je sve isto kao pre. Svakako treba držati tu tradiciju vašara i ne gledati na stvari samo iz jednog ugla nego pogledati sa više strana.

Lepo je to što je Han pun ljudi koje god da su rase, mirisa boje kože, ideologije, veroispovesti. U svakom slučaju mnogo je bolje i lepše prošetati gradom u kome ima ljudi nego npr sad jesen mrak u gradu ulična svetla pogašena na ulici ako šetate samo Vi i poneki pas lutalica.
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
14 Septembar, 2009, 12:56:42
Reply #12
  • Deda meraklija
  • Ocena: +15/-3
Vasar je tradicija cega, tacno?
14 Septembar, 2009, 14:13:30
Reply #13
  • [Administrator]
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Na žalost vašar je neko pametan u vreme komunizma organizovao na jedan od najvećih verskih praznika Usekovanje Glave Jovana Krstitelja kada je obavezan post. A ono što se dešava na vašaru nije u skladu sa time. Ja glasam da se promeni datum održavanja vašara nek bude samo dan ili dva ranije ili kasnije.
14 Septembar, 2009, 18:59:23
Reply #14
  • Starac Focho
  • TJM!
Vašar je tradicija koja potiče iz praistorije kada je prinošena žrtva paganskom bogu Vašarku koga su hteli da umilostive da bi im dao blažu zimu, da ovce i prasići ne bi izmrzli... Inače ime "vašar" potiče od grčke reči vachar koja u prevodu znači vašar.

@ZZ ono.
Eisai sto myalo, kati magiko.. Opou pas esy tha mai panta egw na sou tragoudw.. Thryle ole ole, thryle ole ole.!!!!!
14 Septembar, 2009, 19:06:29
Reply #15
  • Deda meraklija
Onda pagani neka idu pa neka slave ili sta vec. Nemam ja nista protiv vasara kao manifestacije (?) , ali ovo sto se u Hanu desava je... pa nemam pravu rec.  ;D
14 Septembar, 2009, 19:24:22
Reply #16
  • Starac Focho
  • TJM!
Nastavak: I onda je taj paganski ritual vremenom izgubio na brutalnosti pa nisu vise prinošena na oltar deca starosti desetak godina nego device od 18 godina. Dolaskom hrišćanstva na ove prostore i globalnim zagrevanjem paganski vašar izgubio je prvobitnu svrhu ali je i dalje poslužio kao povod za okupljanje familija i druzenje sa dragim ljudima. Kad su braća Mančić čula za ovu manifestaciju nisu mogli a da ne donesu deci Vladičinog Hana neizmernu sreću i radost. I sve je to trajalo dok 2010g. vašar nije ukinut na insistiranje misterioznog čoveka pod alijasom "Djole"...
14 Septembar, 2009, 19:57:09
Reply #17
  • Deda meraklija
Nastavak: I onda je taj paganski ritual vremenom izgubio na brutalnosti pa nisu vise prinošena na oltar deca starosti desetak godina nego device od 18 godina. Dolaskom hrišćanstva na ove prostore i globalnim zagrevanjem paganski vašar izgubio je prvobitnu svrhu ali je i dalje poslužio kao povod za okupljanje familija i druzenje sa dragim ljudima. Kad su braća Mančić čula za ovu manifestaciju nisu mogli a da ne donesu deci Vladičinog Hana neizmernu sreću i radost. I sve je to trajalo dok 2010g. vašar nije ukinut na insistiranje misterioznog čoveka pod alijasom "Djole"...

Interesantno. Niti zelim da se ukine, niti me briga za vasar. Ali imam pravo da izrazim svoje misljenje. Ako te isto ne interesuje, preskoci ga.  Thankyou
14 Septembar, 2009, 20:21:30
Reply #18
  • Deda meraklija
  • Ocena: +48/-4
Vašar je tradicija koja potiče iz praistorije kada je prinošena žrtva paganskom bogu Vašarku koga su hteli da umilostive da bi im dao blažu zimu, da ovce i prasići ne bi izmrzli... Inače ime "vašar" potiče od grčke reči vachar koja u prevodu znači vašar.

@ZZ ono.

Odlicno, ovo su podaci za divljenje, a i nepoznati su. Nema ih cak ni u Istoriji sveta koju sam ja napisao i koja jos nije zavrsena posto ne znam da li da pobijem sve likove ili da ostavim nekoga da se pati.  pobedasmajli
14 Septembar, 2009, 21:22:20
Reply #19
  • Deda meraklija
  • Ocena: +69/-17
  • Ljubav je vecna, samo se objekti menjaju
alo bre.....šta vi je bre..... ???

ono jes ako pričamo od đubre što se frlja, frljav svi redom.....i bajkeri i oni što slušav tehno i oni što slušav turbo folk, i oni što slušav rock, pa čak i oni što ne slušav ništa.....

ali poruka sa Roleada je upravo bila edukativna.....bar se nešto pokušalo.....mislim oko đubreta.....

a vašar ko vašar.....po meni polako izumire, ali sigurno.....sad što se pretvara u neke šatore sa mirisom pljesavica u stilu koj će više da se naroka....to je samo slika o nama.....da li je dobra ili loša, sve jedno....to smo mi...nekom se sviđa.....nekom ne....

a da treba da vašar dobije nov sadržaj treba.....ovako deluje neogranizovano, stihijski....i dok tako bude će slušamo onoj "do jaja, pa opet do jaja......i...."

što se odgovorni za kulturu malko ne umešav pa ogrnizuju na primer takmičenje u pevanju narodne muzike, pa onda pop, rock i td....da za sve ima po malo....pa na kraju krajeva neka modna revija sa devojkama iz Hana i okoline....ustvari nije ni bitno....da se kanališe ona masa..... grouphugg

kad se već onoliko pije....bolje da se organizovalo pijenje piva ko može više...pa koj mož da najviše pojede.....pa koj će napravi najveću pljeskavicu...dosta poče da lupetam.....

sve svemu mnogo ljudi.....mnogo ćudi.....al ni vašar nije više ko što je bio......

al zaboravi sviđav mi se bajkeri (oni koji nisu kobajagi) i nadam se da će gi bude više sledeće godine..... c110

PS Nisam videla kako je izgledao SC, al jesam videla kako je izgledalo sutra posle vašara.....ludilo...
« Last Edit: 14 Septembar, 2009, 21:26:18 by Goga »
On me ne voli, on me jos uvek voli,
ali nikada više nece imati ponovo ljubav...
Lezao je pored mene, kad sam otisla
i kad dodje sigurna smrt on ce biti tamo.....