Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Nevolje žitelja naselja Kula i Poljana u Vladi?inom Hanu  (Read 2461 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

25 Februar, 2008, 20:52:07
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
Nevolje žitelja naselja Kula i Poljana u Vladičinom Hanu

Već tri godine otkako su u delu naselja Kula i Poljana, u Vladičinom Hanu, zbog klizišta oštećene kuće i strepnja vlasnika ne prestaje, nadležni državni organi do danas nisu mrdnuli prstom da se šteta makar ublaži. Do sada je jedino opštinska Komisija za elementarne nepogode procenila štetu, i to samo na nekim objektima.

Na zahtev oštećenih, opština je takođe od tadašnjeg Ministarstva za kapitalne investicije tražila novac za geološko ispitivanje tla, ali ni od tog zahteva još nema vajde. A za to vreme klizište zahvata nove objekte u Kuli, naselju na brdu, u čijem podnožju prolazi tunel međunarodne železnice. Novih oštećenja ima i u Poljani, a pomeranje tla očigledno je i na drugom kraju grada, u delu naselja Duge Njive, iznad stambenih zgrada.

- Pare za sanaciju štete koja je na našoj kući procenjena na oko 600.000 dinara niko više ne pominje, niti se mi nadamo da ćemo ih dobiti. Ono što je mnogo važnije jeste da neko dođe i kaže da li vredi ulagati u sanaciju zgrade i da li smo bezbedni. Ove godine su u produžetku Pčinjske ulice, u kojoj stanujemo, stradali novi objekti - kaže Saša Stojanović (33).

Stojanović u kući staroj više od dve decenije živi sa suprugom Bojanom (33) i dvoje dece, Vukašinom (10) i Saškom (8). - Površina jednog sprata je 77 metara kvadratnih, a kuća ima prizemlje i dva sprata. Sašini roditelji su to gradili sa teškom mukom, odvajajući od usta, kao i mi da bismo se uselili. Isto je i sa komšijama, a sada sedimo i nemoćno gledamo kako propada ono što smo godinama stvarali. Da i ne govorim o tome da svakodnevno strahujemo za bezbednost najbližih - ogorčena je Bojana.

Branislav Ristić (63), koji živi pored Stojanovića, pokušao je da „zakrpi“ rupe u zidovima, kao i još neke komšije, ali uzalud.

- Ništa ne vredi, zidovi nanovo pucaju od poda do plafona. Zjape i spolja, pa sam nagurao krpe - veli Branislav.

Komisija za procenu štete od elementarnih nepogoda opštine Vladičin Han oko godinu dana od pojave klizišta procenila je štetu na 12 objekta u Poljani i Kuli na oko osam miliona dinara. Za geološko ispitivanje tla trebalo je u to vreme obezbediti 5,4 miliona dinara.

Pomeranje tla

U Pinjskoj i ulici Dimitrija Mitića, oštećeno je, kažu meštani, ukupno 17 objekata. Ipak, najveća šteta je na kući Dragana Stankovića, gde se zid potpuno odvojio, pa više nije za stanovanje.

U Poljani je takođe ugroženo oko 20 objekata u ulici Vuka Karadžića. Ove i prošle godine usled pomeranja tla pucaju zidovi kuća i u delu naselja Duge Njive, iznad stambenih zgrada.

Odgovora još nema

- Od Ministarstva za infrastrukturu dobili smo odgovor da je dokumentacija o proceni štete prosleđena republičkoj Komisiji za elementarne nepogode. Nedavno smo toj komisiji poslali i urgenciju, ali odgovora i dalje nema - rekla nam je Katarina Radovanović, načelnik za pravne i opšte poslove Opštinske uprave u Vladičinom Hanu.

Vladičin Han, Novosti, AVP, ponedeljak, 25. februar 2008.

Izvor: Agencija VranjePress
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
11 Maj, 2008, 18:02:21
Reply #1
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Pa mislim da je vreme da hancani krenu vec da osiguravaju svoju imovinu.....verujem da ce novcanu nadoknadu pre dobiti od osiguravajuce kuce...nego od odeljenja za infrastrukturu. 
A osiguranje imovine (kuce i stanova) se moze osigurati za samo 3000-4000 din. /godinu dana.
Evo ideje....a vi se raspitajte ....

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
26 Jun, 2008, 06:10:38
Reply #2
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +37/-35
01 Jul, 2008, 12:27:23
Reply #3
  • Starac Focho
  • Ocena: +101/-19
  • Revolucija
terao li vas je neko da pravite kuce u poljanu i kulu
pre nego sto pravis kucu ispitas zemljiste
najbolje na granit
Nekad sam bio neodlucan, a mozda i nisam
08 Septembar, 2008, 00:01:03
Reply #4
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
08 Septembar, 2008, 00:27:59
Reply #5
  • Deda meraklija
  • Ocena: +33/-22
Prvo sagrade kuce pa onda ispituju geoloski sastav zemljista.
To ima samo kod nas.