Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Beogradski Sindikat Diskretni heroji 2010.  (Read 5727 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

21 Jul, 2010, 16:25:39
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
Ne slušam hip hop, ali ovi tekstovi sa novog albuma beogradskog sindikata pogađaju u centar!!!

<a href="http://www.youtube.com/v/8vIpK0aWTTs&amp;amp;hl=en_US&amp;amp;fs=1" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/8vIpK0aWTTs&amp;amp;hl=en_US&amp;amp;fs=1</a>
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
21 Jul, 2010, 16:49:48
Reply #1
  • [Global Moderator]
Ceo album BS moyete skinuti sa adrese http://beogradskisindikat.com/

Evo i teksta pesme Welcome to Serbia koji pogadja istinu u svakom stihu!!!  

- Welcome to Srbija -

Welcome to Srbija, gde murija ubija,
gde nema pravde ni za lek i samo Bog je sudija.
Gde sve ima svoju cenu, al' nema ništa u poštenju,
umesto da se igraju -- klinci se „iglaju" u venu.
Gde uzori su lopovi, dileri, pevačice,
klinke ne porastu, a već su postale jebačice.
Dok mlečni još se klimaju, na mobilni se snimaju,
ortacima iz škole u WC-u kako šipuju.
Posle se pitate zašto nemamo decu,
a ja pitam Boga da li pamti našu adresu.
Ceo život na čekiću, slušam istu pesmu,
33 godine kad se okrenem, gde su?
Neki kažu meni: Sačekaj još malo pa da krene,
promene su proces za koje potrebno je vreme,
idi kući piši rime, ne razumeš ti te teme,
pusti da nas vode, pametniji od tebe.
A ja im kažem: Izdajnici palite od mene,
slušajte dobro sada ovo saopštenje,
oformili smo frakcije, ekipe su spremne,
kao „Bader Majnhof" ima sve da vas sj*bem.
Spreman kao „Hamas" repetiram kalaš,
k'o „Novembar" ja te vrebam dok ne postaneš moj talac.
Kao Apis, „Crna ruka", za prevrate sam znalac,
k'o Beogradski sindikat držim čvrsto pravac.

Refren:
Ovo je pitanje života i smrti,
i ove reke krvi pustili ste prvi.
Sateran u ćošak ja nemam izbor drugi,
svestan sam da gubim, ali biće vaših žrtvi.

Odgovor je teror ne bi li me čuli,
preživeti neću, ali biće vaših žrtvi.
Sve ste nam uzeli i čast i dostojanstvo,
pa šta nije jasno kada sutra neko s' maskom,
do zuba u oružju, neki očajnik u gradskom,
da čuje se glasno, digne sve u vazduh.
Gazite po nama, gazite i mrtve,
ne gledate nazad, samo pare da se vrte.
Dok ugledni građani seku kila gudre,
radnici u sudnici seku sebi prste.
Nekad je značilo kad neko ima školu,
sad hiljade takvih visi na birou,
gledaju u šolju kad će šljaku da zabodu,
dok vi gledate u ponude da zabodete bolju.
Rasprodajete državu, šibicarite lovu,
puštate stoku da jedni druge kolju,
ne prljate ruke, to nije za gospodu,
ubijate Srbiju bez otiska na pištolju.
Dok vi okrećete glavu od muke i bede,
držite medije koji mogu sve da srede,
narod štrajkuje glađu, jer nema šta da jede,
pre će umreti glasno, nego tiho da izblede.
Od metroa u Tokiju, do voza u Bombaju,
po svaku cenu da za našu borbu znaju,
život je jeftin kada izbor ti ne daju,
zato naplatićemo kožu da poruke traju!

Refren:

Opet je zasrala banda, vi i vaša strahovlada,
opet je znak Sindikata na nebu iznad grada.
Stolica na vrata, zaglavljena kvaka,
preko usta traka, da te pitam nešto sada:
Je l' ovo napredak vrste, novo deljenje pravde,
jedni gube, drugi grabe, jači jedu slabe?

Gledam barabe ove naše kako igraju na karte,
terorizam, virus, kriza, plaše da zataškaju *cenzura*.
U facu nam se smeju, lože k'o dileju.
Rešenje ili greška? Nemam više ni dilemu.
Jutros izljubio sam ženu, u školu odveo sam decu,
da žive u boljem sistemu, ja ću da umrem za ideju.
Od malih nogu sam u ćošku, od zida dalje ne mogu,
u životu k'o u rovu, na ulicu izneo sam borbu.
U skupštinskom holu držim zolju i bombu,
odajte poslednju poštu diskretnom heroju.
Znoj kaplje po papiru, poslednju pišem želju,
Ostajte mi zdravi, verni našem htenju.
I kad umrem za istinu, ispunite moju volju,
poljubite za mene neku Srbiju bolju!

Refren:
« Last Edit: 21 Jul, 2010, 19:52:04 by AlexTheGreat »

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
21 Jul, 2010, 17:29:08
Reply #2
  • Deda meraklija
  • Ocena: +97/-26
  • Carpe diem
U postavljenom  tekstu pesme nedostaje stih:

"Proklinjem Vas Bogom, jer me terate da mrzim" ....

a ja sam sebe pitam kako sam to primetio na prvo slusanje/citanje.  Verovatno slucajno .....
« Last Edit: 21 Jul, 2010, 17:46:12 by hawk »
Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
21 Jul, 2010, 19:29:02
Reply #3
  • [Global Moderator]
Ništa nije slučajno u tekstovima, a ni ti nisi slučajno primetio baš taj stih. Meni su zapali neki drugi, ali svaki je napisan fenomenalno i surovo istinit.

Evo još jedne stvari koja oduševljava tekstom

<a href="http://www.youtube.com/v/vt5ckezqzcw&amp;amp;hl=en_US&amp;amp;fs=1" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/vt5ckezqzcw&amp;amp;hl=en_US&amp;amp;fs=1</a>

I samo da na stih sa početka pesme nadovežem današnji blic strip "Jer kad brod tone uvek prvo pale miševi..."

« Last Edit: 21 Jul, 2010, 19:49:46 by AlexTheGreat »

24 Jul, 2010, 11:45:37
Reply #4
  • Moderator
  • Starac Focho
  • Ocena: +141/-17
  • Peace,love and prosperity!
    • http://reload.vladicinhan.com/
Uspesan covek nije onaj koji redja diplome, vec onaj koji ima ideju koja pokrece i njega i sve oko njega!

http://reload.vladicinhan.com
FACEBOOK: Reload festival - Vladicin Han
24 Avgust, 2010, 14:46:15
Reply #5
  • Deda meraklija
  • Ocena: +59/-28
meni ovo zesce (s)ranje

tehnicki, album zvuci kao da je snimljen u podrumu oblozenom kartonima od jaja, mikrofonom za komp

sto se tice teme koje obradjuju i nacin na koji to rade, sve mi je to malo infantilno i prezvakano hiljadu puta pa je samim tim i dosadilo (meni barem). plus, oduvek mi je njihova muzika bila nekako nacionalisticki nastrojena i glupava, ili sam taj utisak steko jer bi uvek cuo neku njihovu pjesmicu iz nekog dzipa nekog srbina stojadinovica koji zeli da pridoda 5 cm penisu na taj nacin  ili pak sa telefona izmutiranih tinejdzera dok lome izloge i spasavaju srbiju.

« Last Edit: 24 Avgust, 2010, 14:48:12 by Igor_TECH a TECH »
24 Avgust, 2010, 14:58:30
Reply #6
  • [Global Moderator]
Recimo da sam o hip hopu imao slican stav, i imam i dalje o jednom delu istog. A na BS sam obratio paznju posle nekih tekstova koje je Fedja objavljivao u dnevnim novinama Politika.

Ne vidim nista lose u tome ako nisu imali para za bolju produkciju, bolji studio itd.

E sad ovo sa populacijom koja ih slusa je dosta diskutabilna stvar. Postoje oni koji rade to na nacin koji si opisao, ali poruka koju BS upucuje je skroz drugacija.

Nema niceg loseg ni u njihovom nacionalizmu... Tj. ima ako ga neko koristi kao podlogu za izloge ili tresti iz dzipa, ali sigurno je da oni ne zele takvu sliku o sebi.

24 Avgust, 2010, 15:09:40
Reply #7
  • Deda meraklija
slazem se donekle.

da bi produkcija zvucala super dovoljan je kompjuter, malo normalniji mikforon koji verujem da poseduju i malo vise vremena da se to smixa kako valja.

ja ipak mislim da oni furaju taj fazon jer je to njihov zastitni znak i da zapravo ni oni ne znaju sta zele da kazu pa su im se tekstovi sveli na pljuvanje po sistemu koji je trenutno na vlasti bez ikakvog razresenja i neke inteligentnije poruke (ima tu i tamo al nije to to). E sad, ja znam ljude koji znaju ljude koji naju neke od njih i vele ti ljudi koje ja znam da su neki od njih radikali i to oni "sheshelj" radikali, ne ovi evropski sad sto  su gej i nisu pravi srbi - sto je meni ekvivalentno onom najzadrtijem nacionalizmu a.k.a bezumnom patriotizmu.

sve i da nisu zeleli takvu poruku da prenesu, ja ipak smatram "da umiranje za ideju" i "bomba na ulici i skupstini" nije preterano inteligentna metafora (ako je uopste trebala da bude) niti nacin na koji se srbija spasava, vec obicno nacionalisticko proseravanje koje daje  podstreka onim malocas pomenutim samozvanim patriotama.

mozda bi mi sve ovo imalo smisla 90 i neke ali sada ne.

« Last Edit: 24 Avgust, 2010, 15:18:55 by Igor_TECH a TECH »
24 Avgust, 2010, 21:16:55
Reply #8
  • Deda meraklija
  • Carpe diem
Devedesete,..... . Skoro sam procitao anegdotu o tome kako je pokojna novinarka Dada Vujasinovic, shvativsi ” u kom zecu lezi grm”, a posle niza „neobicnih”  likvidacija u Beogradu, pozvala, sada takodje pokojnog Arkana i postavila mu pitanje: „Ko je sledeci?”. Ovaj je ladno odgovorio: „ Ti si sledeca, i slobodno to objavi u novinama”. Dada je objavila, a Arkan je odrzao rec.... Cisto kao primer.
Dakle, ono o cemu danas peva BS,  devedesetih je pre moglo da se poveze sa rezimom, odnosno vlascu a ne sa njihovom „ciljnom grupom” u sadasnjem vremenu – obicnim, totalno sludjenim i dezorijentisanim „diskretnim herojima”, kako ih nazivaju. Da se razumemo, o nacionalizmu i radikalizmu ne zelim trositi reci. Usudio bih se da kazem da su momci iz BS mozda  razocarani nedostatkom  kvalitetnih „razresenja i inteligentnih poruka” od strane aktuelne – ugladjene, fine i lepo vaspitane vlasti ( jos jedna razlika u odnosu na devedesete) i da   zele da kazu da resenja i ne moraju da budu bas tako inteligentna... Ja se pitam kako bi na ovakve tekstove reagovala vlast USA, GB, Francuske ili neke druge.... drzave.

Ili, prosto, zamislite nekog lutajuceg turistu, recimo iz „nerazvijene” Norveske, Svedske, Japana koji bas nezna puno o Srbiji. Slucajno cuje pesmu „Welcome to Serbia”, neko mu prevede tekst i .... Kako biste odgovorili na njegovo pitanje: „A ZASTO su ovi momci napisali ovakav tekst” ? 
Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
24 Avgust, 2010, 22:04:55
Reply #9
  • Deda meraklija
napisali su takav tekst iskljucivo zarad licne promocije jer ko sto rekoh to je posao kojim se bave.
razliku izmedju "onda" i "sada" sam ja dotako u jednom blogu koji sam nedavno ovde i prosledio. analogno tome (ili ti sada je sistem suptilniji, nema otvorene prinude i sve je zamaskirano laznim predstavama) ovo o cemu oni razglabaju je besmisleno, dosadno i mogu jedino oni mutanti koje sam pomenuo da idealizuju tekstove, pogresno protumace (da li??!!) i nastave svoje bezumlje.

sve to jesu nijanse ali posto pratim tu muzicku stranu i te ljude pomnije nego vi, tvrdim da vise ni sami sebe ne umeju da imitiraju. to je moj stav o ovom albumu jer nisu rekli nista novo. sistem jeste sjeban ali u isto vreme i neophodan, i umesto sto pozivaju na revolucije bombama i ostalim arsenalom kako bi spasili srbiju (sta je dodjavola srbija? zapravo i ta identifikacija mi nikad nije bila jasna), mogu recimo da omladinu pozovu na ono sto ja zovem individualni podvig, da mesto bombe i besmislenih revolucija na ulicama, koje su opet necije orudje, sugerisu na mogucnost revolucije u sopstvenoj glavi - u tom kontekstu sam mislio  inteligentnije razresenje.

mozda je moj stav u startu pogresan jer sam ja, iako mlad, davno skapirao da od ideja kao sto su - bice nam bolje, krenucemo pravim putem, jao kako je *cenzura* ova vlast a ona druga bi bila kul - nema nista i da je to bice bolje na globalnom nivou samo iluzija, dok s druge strane ima i vise nego dovoljno prostora za sopstveni manevar. Tako da me nikad nisu zanimali ti globalni fenomeni poput politike, velikog brata i tih kolektivnih nadanja.

ok lose je, i sta sad izadjemo svi na ulice i opet svrgnemo vlast bombama i dodju novi i opet je isto i tako ja poginem za ideju ( u umiranju i nema neke slobode zar ne?), a mogo sam umesto motke i kamena knjigu u ruke ili pak svoje vreme organizujem na neki drugi nacin.

U tom kontekstu ja smatram da su te teme glupe jer ne donose nista novo, i takodje u tom kontekstu sam rekao da je tada bunt na takav nacin 90tih imao smisla.  danas ta kuknjava na sistem je cisto oduzimanje sopstvenog vremena. BS je ideoloski nastrojen, a meni je bilo kakva ideologija besmislena (ko sto rece neko negde ideologija je poslednji luksuz mladosti),  te se bas i ne pronalazim u njihovim tekstovima.

oni to rade kao muzicari, posao im je da se bave tom temom na taj nacin, ali nisam skapirao celu euforiju oko tog albuma kao da su doneli nesto novo, rekli nesto sto nije ocigledno ili pak nasli resenje te agonije???!!

kako bih argumentovao svoj rezon prilazem ovaj blog, prijatelja, koji se socijalnim angazmanom bavi na malo drugaciji i meni jedino razuman nacin (u sadasnjosti) -

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Ugao-kamere.lt.html

24 Avgust, 2010, 22:12:05
Reply #10
  • Deda meraklija
p.s. blog sam okacio kako bih predocio razliku u nacinu na koji se pristupa problemu
« Last Edit: 24 Avgust, 2010, 22:14:19 by Igor_TECH a TECH »
24 Avgust, 2010, 22:19:45
Reply #11
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +4/-4
Daj boze da je ovakvih kao Igora vise u Hanu.ZIVEO HAN-IGORSKI.
25 Avgust, 2010, 00:10:08
Reply #12
  • Deda meraklija
  • Carpe diem

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Ugao-kamere.lt.html

p.s. blog sam okacio kako bih predocio razliku u nacinu na koji se pristupa problemu

“Šta vredi džukeli pedigre kad pedigre ne čisti od buva?”…na ovo sam se u trenutku slatko nasmejao, a posle mi je kroz glavu prosla misao da ustvari nas problem nisu buve, vec dzukele,… koje zamagljuju pogled na  “ljude koji su uspešni i vredni svojoj zemlji, a nisu lopine”. A ima ih. Bas sam juce (slucajno) imao cast da razgovaram sa jednim od njih. Jedan ponosni vlasnik sopstvenog „malog biznisa”. „Niko  nije verovao da cu uspeti” (PS: mozda je u tome tajna uspeha ovde ???) „ljudima ovde nikako da postane jasno da moraju da ne prestaju da  uce,  dozivotno, da bi uspeli”. Dakle, slazem se: knjige u sake! A ne motke i kamenje....

”Problem nije tamo gde ga vidimo, vec odakle ga gledamo”...

U tom kontekstu, na BS i na euforiju u vezi BS-a treba gledati kao na posledicu, i to nije nista novo, naravno....nagledali smo se toga.

Inace, jos malo u vezi „ugla kamere”. Prosjaku sa violinom, ovde u Srbiji ja mogu da dam 20 dinara, moj kolega u Parizu, Londonu ili Njujorku  “svom” prosjaku sa violinom dace 10-20 dolara/eura – a to je samo 50 do 100 puta vise!   Ajmo da smanjimo razliku ¡ Bice bolje svima,... pa i prosjacima sa violinom
25 Avgust, 2010, 00:48:46
Reply #13
  • [Global Moderator]
sistem jeste sjeban ali u isto vreme i neophodan, i umesto sto pozivaju na revolucije bombama i ostalim arsenalom kako bi spasili srbiju (sta je dodjavola srbija? zapravo i ta identifikacija mi nikad nije bila jasna), mogu recimo da omladinu pozovu na ono sto ja zovem individualni podvig, da mesto bombe i besmislenih revolucija na ulicama, koje su opet necije orudje, sugerisu na mogucnost revolucije u sopstvenoj glavi - u tom kontekstu sam mislio  inteligentnije razresenje.

Vidi, ovde ne mogu da se slozim jer neko moze da se menja u svojoj glavi nekoliko puta ali ako zivi u sistemu koji je los ne vredi mu nikakva promena... Jedino da ode i zivi u nekom normalnijem i manje zlom sistemu, jer idealan ne postoji!

Ovu tematiku o zlu u pojedincu i sistemskom zlu odlicno je obradio Stenli Kjubrik u Paklenoj pomarandzi. Svakako je pojedinac koji do daske odvrne iz svog dzipa BS ili bilo sta drugo manje zlo od sistema u kome se ne vrednuju prave stvari i u kome su stvari ovakve kakve su.

Ne bih nesto posebno komentarisao simpatije ponekog od njih ka odredjenim strankama, ali znam da Fedja prezire sve pa i radikale... Citirao bih jedan deo iz intervjua na pitanje da li ce se politicki aktivirati odgovorili su: "Da bi se bavio politikom u savremenoj demokratiji čovek mora da bude lažljiv, ljigav, prepreden, beskrupulozan i spreman na svakakve kompromise, a BS se upravo bori protiv toga."

25 Avgust, 2010, 01:36:19
Reply #14
  • Deda meraklija
ne verujem da iko  cak i u parizu da violinisti 20 evra a sve i da ih da u parizu sladoled kosta 4 eura a kod nas 1 sto bi reklo da je i standard veci a zivot skuplji, tako da tuzni violinista u parizu za 20 evra kupi hleb i dorucak :)
slazem se da je trziste rada elsaticnije ali takodje znam da u londonu pivo kosta 5 eura :)

malo sam produbio temu ali ko sto rekoh po meni je BS stav bezvezan iz svega prethodnog sto sam naveo jer se svodi na kuknjavu (da su o suncu pevali manje bi bilo trivijalnosti), i po meni usadjuje pogresan rezon iliti ugao posmatranja u te nove klince. I upravo je u tome caka "kako vidimo problem". nije istina da ljudi sa skolom ostaju na birou kao sto nije istina da svako ko zavrsi skolu nije kompletno ometen u svojoj glavici.

Marko (ugao kamere) je zivi primer da se moze uspeti uz mnogo volje i truda. Decko je iz Paracina, prosecnih roditelja, obican kao i svi mi ali volja, trud i mnogo rada su preovladali. Neko zavrsi fax i onda je ponosan na svoje 4 godine koje je ucio i tu stao i onda ocekuje da njega neko zaposli i da ima platu koja ce mu priustiti da da 20 evra prosjaku. Ta ocekivanja su zajeb cist i nasledjena su upravo iz tih "starih dana".

ne bih da kvarim zabavu anarhistima, revolucionarima i ostalim dokonim ljudima,ali, ehm...tako nesto ne postoji. e sad mozemo da biramo uvek - ocemo da kukamo i ocekujemo celog zivota da krene bolje, da nas neko zaposli na osnovu tih pisljivih 4 godina faxa, sto samo ide u prilog tome koliko su ljudi lenji i nesposobni i imaju nerealna ocekivanja, ili cemo gristi za svoje...

Ja biram ovo drugo. Plus, majka/otac/stariji brat svih paradoksa je - gomila koja se prima na ovakve tekstove nosi patike od 10000din, vozi auto i po ceo dan glasa za omiljenu zivotinju na farmi ili nakaradni prizor u velikom bratu i onda ti isti ljudi kukaju na sistem? Pored svega, sad niko ne zeli da radi bilo sta, kad je od mesnog nareska do slave i legendarnosti tek mali jaz i kamerom ovekovecen sexualni ritual.

Sto bi dovelo do zakljucka da su ljudi sjebaniji nego sam sistem, narocito u vreme kada se znanje i te kako ceni i trazi (za razliku od "starih dana" kad je na jednom radnom mestu bilo po troje nepismenih i primalo plate kao da su astronauti).

Dakle, slazem se da je situacija losa, slazem se da je standard zivljenja negde bolji, slazem da je mogucnost zaposlenja negde veca, ali razmislite malo o ljudima, njihovim ocekivanjima, nacinu na koji sagledavaju realnost i u jednacinu unesite i to da 90% vaskolikog srpstva stigne da isprati farmu, velikog brata i ostale rijaliti gluposti, da je najgledanija emisija ona u kojoj rospija iz donjeg ljubiseva ne zeli vise da kopa krtolu, pa proda piljaru i plati da bi se pojavila na pinku. a onda razmislite o ljudima koji su umesto pomnog pracenja prdeza i bljuvotina na tvu svoje vreme stavili u sluzbu licnog uspeha.

smatram da BS stvara lazan lobi i nastavlja tradiciju po kojoj je uvek neko kriv za nase probleme. na sta sam ja iskreno prestao da se lozim jos u srednjoj skoli.

@alex. ali postoje ljudi koji opstaju ovde na legalan nacin zahvaljujuci svojoj glavi i trudu. ljudima se usade glupe ideje poput te da cekaju na drzavu da im pomogne ili da treba da zavrse fax i zavale se i cekaju posao. ja zapravo ne znam nikog ko je zavrsio fax plus radio na sebi sve to vreme neformalno ,a u pravcu svojeg interesovanja, da nema posao.

nisam politicki orijentisan ni u kom pravcu, ne podrzavam vlast, ali jednostavno sam realan.

« Last Edit: 25 Avgust, 2010, 02:05:06 by Igor_TECH a TECH »
25 Avgust, 2010, 01:58:03
Reply #15
  • Deda meraklija
elem, mislim da se ne slazemo samo oko tog pogleda na sve to jer se ja slazem apsolutno sa svim istinama iz njihovih tekstova ali su nedoreceni. nema mnogo filozofije u njihovim pesmama osim pukog prepricavanja kojeg smo i sami svedoci plus recikliraju stare navike i stereotipe poput onog o coveku sa skolom sto je po meni opasno. te ne vidim smisao njihovih pesama kao sto niti vidim smisao prenosa skupstine jer mi ne pomaze ni jedno ni drugo. i iz tog razloga sam malopre pomenuo odusevljenje koje ne kapiram, povodom ovog albuma.

to je sve : )
« Last Edit: 25 Avgust, 2010, 02:00:43 by Igor_TECH a TECH »
25 Avgust, 2010, 13:40:17
Reply #16
  • [Global Moderator]
Prvo povezivanje koje sam cuo u vezi BS bilo je da su oni Živkovićevi, a drugo je ovo tvoje da su neki od njih radikali. E sad što se mene tiče ne bih da zbog bilo kakvih predrasuda automatski eliminišem i ne prihvatim svako njivovo istupanje u javnosti intervjuom ili pesmom, ali mi je malo čudno da ih povezuju sa dve skroz suprotne strane, koje su istovremeno kao protivnici ili oponenti jednoj a to je DS. Pa mi je onda logičnije da ih oni diskvalifikuju povezujući ih sa ove dve strane koje su njihovi protivnici da bi onda bilo: "eto ne napadaju oni nas zbog ideja i lošeg stanja u društvu nego samo zato što su živkovićevi ili zato što su radikali". Ovo mi je nekako logičnije samo zato što znam da se Feđi gade podjednako svi oni.

(za razliku od "starih dana" kad je na jednom radnom mestu bilo po troje nepismenih i primalo plate kao da su astronauti)

Veruj mi da su danas po petoro istih i što se ovoga tiče situacija je još gora...

25 Avgust, 2010, 14:41:40
Reply #17
  • Deda meraklija
nema sve to veze s onim sto se meni kod njih ne dopada. to za radikale sam pomenuo jer sam cuo al ne tvrdim da je tacno niti me preterano zanima.

sto se tice radnih mesta i dalje postoji posao za oglas koji je tu radi formalnosti a zaposli se shurak kumov preko veze. i to stoji. ali nije kao pre. ovo sad je realna situacija po meni. zaradjujes koliko vredis. jedino jos uvek srecem po drzavnim firmama nepismene prizore ili u prvom slucaju koji sam pomenuo.

znam ljude odavde koji su za posao u banci lepo radili test bili bolji od drugih i dobili radno mesto. druzim se s ljudima koji su se ozbiljno posvetili stvarima koje rade i svako od njih radi.  dakle, moze se. i opet se vracamo na ugao posmatranja . uvek ima losih primera ako ih trazis, a takodje mislim da su one buve prethodno pomenute daleko veci problem nego sistem. kad sve ovo kazem opet ponavljam ne mislim da je sjajno ali tvrdim da mozes da se izboris za "svoje" svojom glavom.

skrenuli smo sa teme a u prethodnom postu sam podvuko zbog cega me ne lozi vise takav rezon : )
« Last Edit: 25 Avgust, 2010, 14:44:46 by Igor_TECH a TECH »
25 Avgust, 2010, 15:39:04
Reply #18
  • [Global Moderator]
Samo sam malopre zaboravio da prokomentarisem to sto im tekstovi nisu filozofski nego pucaju direktno u glavu je zbog toga da bi doprli do većeg broja mozgova. Filozofske bi malo ko shvatio.

OK je to što misliš da su svetliji primeri brojniji, a da su loši tu samo ako ih tražiš. Naprotiv, ja na loše primere nailazim stalno, nemam potrebe da tragam za istim. I to je otprilike ono u čemu ne možemo da se složimo.

Recimo ne možeš za devojku koja je završila dva fakulteta i konkurisala da radi kao prodavac u jednoj domaćoj kompaniji reći da nije dovoljno radila na sebi ili da nije dovoljno ambiciozna. Na pitanje šefa odseka prodaje šta će ona tu sa dva fakulteta za oko 25 000 RSD odgovorila je da nema nikakvog drugog posla za nju. U isto vreme iza sedam mora i sedam gora odatle u jednom gradu na jednoj reci za nešto malo manje nego duplo od njene plate sede u opštinskom veću ljudi sa osnovnim i diskutabilnim srednjim obrazovanjem. I ne bi to ni bilo toliko strašno da je to tako samo iza tih sedam mora i gora nego iza svakog brežuljka je isto. To onda nije do nje koja je u sebe uložila mnogo više od proseka a nema priliku u ovom sistemu da se pokaže u tome za šta se školovala.... Još mnogo priča je tu, više tamnih nego svetlih sigurno... Zato postoji potreba da se kaže sve što je loše u sistemu. Malo stvari se promenilo, a moglo je mnogo više... To što je sad kao bolje ne znači da se trebamo zadovoljavati time i greške tražiti samo u nama.

Uvek ću, kao što sam i u poruci od juče napisao, više kriviti sistem od pojedinca. Kada bi teoretski postojao idealan sistem deca koja bi se rađala u njemu tj. ti pojedinci u takvom sistemu koji bi rasli i bili vaspitavani ne bi mogli da budu zli, loši ili kako god. Sve je u sistemu!

25 Avgust, 2010, 16:06:12
Reply #19
  • Deda meraklija
nadovezacu se na paklenu pomorandzu jerbo mislim da nisi do kraja skapirao poruku - sistem koliko bio los neophodan je, jer je alternativa jos gora, da nema sistema onda bi takvi kao sto je glavni lik u filmu vladali i opet bi neki jaci nametnuli sistem koji njima odgovara, ovim slabijima. jednostavno to je tako i ne verujem u to da bi mogli svi na planeti da zivimo kao jedna srecna porodica jer jednostavno tako nesto ne postoji i nije u nasoj prirodi. ne kazem ja, sve su to lepe ideje ali su samo ideje i zbog toga kazem da bilo koja vrsta ideologije na globalnom planu ne postoji, izmisljene su.

ta devojka iz tvog primera je izolovan ili je jako redak, uostalom vec sam napomenuo da je fakultet samo period kontinuiteta koji  traje ceo zivot i da moras da se boris mnogo vise na tom neformalnom planu i preduzimas konkretne akcije nego da zavrsis i 5 fakulteta a nemas ni gram angazovanja na tom polju.

e sad mozda ja sve to gledam kroz beogradsko podneblje, han je mala sredina i takve stvari su vise primetne, ali i dalje me ne mozes ubediti da ko se potrudi ostane bez posla.

ne znam sta je ta devojka zavrsila i zao mi je sto je tako ali danas svi recimo zavrsavaju ekonomiju, prava i tako te neatraktivne vestine i onda cekaju na posao. takodje sam reko da se slazem da govore istinu ali da ne vidim poentu toga. po njima postoje dva nacina. da bacamo bombe i smenimo vladajuce a onda zapravo samo dobijemo zamene za te iste i onda se malo lozimo bice bolje i onda opet bude isto ili pak mozemo da kukamo na sistem i cekamo da skoncamo zivot kukajuci.

ono sto ja pokusavam da kazem je da treba preduzeti nesto povodom te istine o kojoj oni pricaju, da se znanje ceni vise nego ranije, i da postoje nacini da se uspe a da to nisu bombe i da ne treba cekati na drzavu da ti pomogne, te da nove generacije treba uciti da se izbore a ne da kukaju i cekaju.

jos jedan primer. drugarica iz vranja, zavrsila psihologiju, prosle godine je proglasena za najboljeg mladog novinara u evropi, ali nije se ogranicila na taj fakultet vec se aktivirala i van toga.

sto se tice filozifje u tekstovima mislio sam u obliku nekih saveta - ok, lose je, rekli ste nam, aj nam sad kazite sta bi trebali da preduzmemo, kako na (m)udar nacin da se izborimo sa tim problemom. zbog toga sam okacio markov blog da bih naglasio tu stranu koja fali BS-u.

to sto je sada malo bolje a moglo je vise ne znaci da ja trebam da odustanem od svega vec znaci da moram da pokusavam jer osim sto je moglo biti bolje mogo sam da se rodim u africi, da se rodim kao ptica ili da pak moji atomi udju u sastav nekog predmeta. moglo je svasta ali to nikako ne pomaze a verovanje u globalno bolje sutra je ekvivalentno cekanju godoa ili isusa i samo koci pojedinca.

« Last Edit: 25 Avgust, 2010, 16:24:01 by Igor_TECH a TECH »