Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Horor kod Vladi?inog Hana: Sin na?en mrtav, majka u teškom stanju  (Read 4236 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

27 Oktobar, 2010, 00:29:28
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +0/-0
Horor kod VladiČinog Hana: Sin nađen mrtav, majka u teškom stanju
Srbija 2010: Sin umro od gladi, majka na samrti!

Vlastimir Petrović (44) umro od gladi i iscrpljenosti. Telo danima ležalo u trošnoj kućici. Nepokretna majka Zagorka (80) prebačena u bolnicu
s1
Udžerica porodice Petrović udaljena kilometar od najbliže kuće, meštani koji su se okupili na mestu tragedije i telo Vlastimira Petrovića, koje su delimično pojele mačke
Stravično... Udžerica porodice Petrović udaljena kilometar od najbliže kuće, meštani koji su se okupili na mestu tragedije i telo Vlastimira Petrovića, koje su delimično pojele mačke

Nezapamćena tragedija u selu Ljutež kod Vladičinog Hana. U trošnoj, seoskoj kućici, od gladi, bede i siromaštva umro je Vlastimir Petrović (44), dok je njegova nepokretna majka Zagorka (80) u stanju potpune iscrpljenosti, gotovo na samrti, prebačena u bolnicu.

Vlastimirovo telo, koje je danima ležalo na podu straćare u selu Ljutež, pronašle su komšije juče ujutru. Oni su, zabrinuti što Vlastimira nisu viđali danima, svratili da vide šta je s njim. Pozvali su odmah policiju i Hitnu pomoć. Kada su ovi stigli, starica je bila u teškom stanju, dok su kod sina mogli samo da konstatuju smrt. Lekari su potvrdili da je Vlastimir bio mrtav već nekoliko dana. Od lica su mu ostale samo kosti, jer su ga pojele mačke, a nepokretna majka je to sve vreme gledala.
a1

NIKO NIJE OBAVEŠTEN

U Centru za socijalni rad u Vladičinom Hanu nisu hteli da daju nikakve zvanične informacije. Samo su nam rekli da znaju o kojem je slučaju reč, ali da ni o čemu drugom nisu obavešteni. Predsednik opštine Nenad Mitrović, koji je za sve saznao od medija, rekao nam je da, nažalost, u tom kraju mnogo ljudi nema ni za hranu. Vladičin Han je najsiromašnija opština u Srbiji, gde radi samo nekoliko stotina ljudi, a prosečna plata je 15.000 dinara.

Zagorka je prebačena u vranjsku bolnicu, u teškom opštem stanju, iznemogla, izgladnela...

Zgroženi i lekari

Ljutež je neprohodno planinsko selo. Do njega se stiže samo terenskim vozilima. Ima oko pedesetak stanovnika, mahom starijih ljudi. Kuće su udaljene jedna od druge i po nekoliko kilometara. Žitelji Ljuteža su zgroženi prizorom u kući Petrovića. Komentarišu da svi mogu da pomru od gladi, a da nikoga ne bude briga.

- Ubi nas ova beda, svi živimo od neke socijalne pomoći, stari smo i nemoćni, plašimo se da i nas čeka ovakva sudbina - čuli smo od njih desetak koji su se okupili na ulazu u selo.

Ljubisav Stanisavljević, prvi komšija iz kuće udaljene oko kilometar, prvi je ugledao stravičan prizor.

- Danima nisam video Vlastu u selu. Nije ni po hleb silazio, pa sam pozvao komšinicu i otišli smo do njegove kuće. Svetlo je bilo upaljeno i napolju i unutra. Pozvao sam ga nekoliko puta i kada se niko nije odazvao, ušli smo. Prizor je bio stravičan, još ne mogu da se smirim. Kuća je bila puna mačaka koje su jele mrtvog Vlastu, a jadna Zaga nije mogla ništa da uradi. Bila je nepokretna i iscrpljena od gladi - priča kroz suze Ljubisav.
s2
Kuća u kojoj su Petrovići živeli u velikom siromaštvu
Užasan prizor... Kuća u kojoj su Petrovići živeli u velikom siromaštvu

Lekari Hitne pomoći potvrđuju za Press da sličan prizor nisu nikada videli.

- Dugogodišnji sam medicinski radnik, ali ovako nešto nisam nikada video, da ljudi onako žive u današnje vreme, da umiru od gladi i da njihova tela jedu životinje, stvarno je strašno i neverovatno - opisuje vidno potresen dr Dika Stevanović, lekar Doma zdravlja u Vladičinom Hanu i dodaje:

- Vlastimir je umro najverovatnije od gladi, tu sam mogao samo da konstatujem smrt. Zagorka je bila takođe u vrlo teškom stanju. Video sam dekubitis na leđima, rane po celom telu, nije bila u stanju ni da govori. I za nju sam siguran da danima ništa nije jela.

Među okupljenima meštanima bio je i Zoran Savić, Vlastimirov brat od tetke. Dugo je skupljao snagu da uđe u kuću i stavi telo u sanduk:

- Ne mogu da uđem, to mi je brat. Sve je spremno za sahranu, nekoliko meštana mi je pomoglo, ali mnogo je teško kad saznate da vam je brat umro od gladi. Nisam mogao da mu pomognem. Sa porodicom živim u selu Prekodolce i ja jedva spajam kraj sa krajem. Kako da uđem u kuću? Šta da radim? - jeca Zoran.
a2
fakti
- U Srbiji je siromašno između 600.000 i 750.000 ljudi
- Socijalnu pomoć u Srbiji prima 175.000 osoba
- U narodnim kuhinjama jedan obrok dnevno dobija 36.000 siromašnih
- Među korisnicima narodnih kuhinja je i 2.000 dece
- Najsiromašnije opštine u Srbiji su Vladičin Han, Kuršumlija, Crna Trava, Svrljig i Brus

Vlastimir Petrović je sahranjen juče na seoskom groblju, u prisustvu nekoliko meštana i rođaka.

Živeli u teškoj bedi

Petrovići su živeli u teškoj bedi, jedini prihod im je bila porodična penzija nasleđena od Zagorkinog pokojnog supruga. Centar za Socijalni rad je svojevremeno hteo staricu da smesti u neku adekvatnu ustanovu, ali sin nije dao odobrenje.

- Nije Vlasta hteo da potpiše, a on je njen staratelj. Izgubio bi pravo na penziju, pa se plašio da neće imati od čega da živi, jer je ostao bez posla - tvrde meštani Ljuteža.
b
CRNA HRONOLOGIJA
5. jun 2010 - Vidosava Stanković (80) iz Dobrotina kod Leskovca umrla od gladi, jer ona i sin Petar četiri meseca nisu primili socijalnu pomoć
10. jun 2010 - Ilonka Zamborski (58), štićenica Doma za negu starih i nemoćnih u Malim Pijacama kod Kanjiže, umrla od neuhranjenosti
1. jul 2009 - sestre Siglidu Janković (90) i Mariju Mustafić (86) poštar pronašao mrtve u stanu u Knez Danilovoj ulici u centru Beograda. Najverovatnije umrle od gladi
19. februar 2009 - bračni par Mićić, Borisav (89) i Dušanka (85) iz Bradarca kod Požarevca, umrli od gladi i zime
8. januar 2009 - Beskućnik Đuro M. (60) pronađen mrtav u napuštenoj trafo-stanici u Kraljevu
10. decembar 2008 - Dragiša Đorđević (56) iz Kragujevca, bivši radnik „Zastave", umro u Kliničkom centru Kragujevac od posledica izgladnjivanja
11. januar 2008 - Dragoslav (82) i Ljubinka (75) Petrović iz Lapova umrli od gladi i hladnoće
Srbija 2010: Sin umro od gladi, majka na samrti!

IZVOR: PRESS
« Last Edit: 27 Oktobar, 2010, 09:20:49 by AlexTheGreat »
27 Oktobar, 2010, 03:30:12
Reply #1
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +6/-5
Ovo da nepoverujes,da li je moguce ,nemogu da poverujem,a jos vise da niko nije znao od ljudi iz vlasti iz opstine posle ovakve njihove sramote trebali bi kompletno da podnesu ostavku,naravno i direktoka centra i neznzm jos ko,najveca dosada bruka za opstinu,region,Srbiju,ovo je da nepoverujes,eeee Nenade,nesreco,bruko sramoto,nemam reci neznam sta da napisem,bice me sramota da kazem da sam iz Hana,zar se neplasite boga ljudi,gde cev dusa.
27 Oktobar, 2010, 09:33:10
Reply #2
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
Ostao sam nem posle ovoga...

I jedino mogu da napišem Welcome to Vladičken i Welcome to Serbia
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
27 Oktobar, 2010, 10:54:56
Reply #3
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +18/-14
Ovo da nepoverujes,da li je moguce ,nemogu da poverujem,a jos vise da niko nije znao od ljudi iz vlasti iz opstine posle ovakve njihove sramote trebali bi kompletno da podnesu ostavku,naravno i direktoka centra i neznzm jos ko,najveca dosada bruka za opstinu,region,Srbiju,ovo je da nepoverujes,eeee Nenade,nesreco,bruko sramoto,nemam reci neznam sta da napisem,bice me sramota da kazem da sam iz Hana,zar se neplasite boga ljudi,gde cev dusa.

Žao mi je i mislim da će biti još takvih slučajeva,  pored ostalog zahvaljujući i zakonu koji je mesnim zajednicama nametnuo da za izbor  predsednika u mesnoj zajednici bude izabran onaj ko na zboru dovede više pijanih, a ne onaj koga zaista žele meštani. Još nam bog ostaje.
« Last Edit: 27 Oktobar, 2010, 10:57:08 by ZOKI63 »
27 Oktobar, 2010, 11:01:55
Reply #4
  • Novajlija
  • *
27 Oktobar, 2010, 11:24:05
Reply #5
  • Stariji meraklija

radoslave šta je sas tebe? Naravno da je ovo tragedija, ali pozadina svega toga je malo šira!! Majka pokojnog Vlastimira je primala vojnu penziju, koja uopšte nije mala, ali je čovek imao problema sa alkoholom, tako da znaš!! Nemoj odmah da optužuješ one koji su najmanje krivi!! I sledeći put razmisli malo kad posegneš za teškim rečima da li si uopšte upravu!!

a evo ti i teksta iz večernje novosti koji je malo drugačiji od onog iz Pressa

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:305311-Jezivije-i-od-smrti
« Last Edit: 28 Oktobar, 2010, 09:53:30 by AlexTheGreat »
27 Oktobar, 2010, 15:56:11
Reply #6
  • Stariji meraklija
Ja tebi da kazem bez obzira neko je trebao da takve slucajeve obilazi i sanjima komunicira razgovara pa valjda postoji socijalni radnik,ne prihvatam tvoje ili bilo cije opravdanje,ne postoji opravdanje covece po meni i mnogo dobro poznajem situaciju i ljude nego sto ti mislis, tesko opstini koja ima politicara kao sto si ti.
« Last Edit: 28 Oktobar, 2010, 09:54:06 by AlexTheGreat »
27 Oktobar, 2010, 23:19:22
Reply #7
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +5/-4
Radoslave, pišeš svašta, misliš da ti ljudi veruju...
''Gladan sitom ne veruje''... Lako ti je da pišeš milion kilometra daleko sa puni džepovi s dolari.

Lepo piše u vesti da su tu porodicu obilazili ljudi i da su tu babu vodili u prihvatnu stanicu u Vranje. I to ljudi iz Centar za socijalni rad:

''Starica je letos bila smeštena u prihvatnoj stanici u Vranju. Doveli su je iz Centra za socijalni rad u Vladičinom Hanu.

- Ne mogu da vam opišem na šta je ličila ta žena. Zarasla u kosu, sa orlovskim noktima, prljava, isprepadana. Svega se plašila, čak i vode. Jedva smo je naterali da se okupa. Dok je bila kod nas posećivao je sin. Videlo se da ga se boji - kaže Snežana Tasić, direktorka prihvatne stanice.''

Piše još nešto, nego ti neće čitaš. Lupaš u prazno samo. Misliš ako si pobego trbuhom za stomakom da mož ovde nas da truješ i iznosiš neta?ne informacije...

Pali ćuti si tam, ne se češe kude te ne svrbi. Trpe dolari u džep i ćuti si ne ni soli pamet ovde...

Ne dešava se samo u Han da čovek umre od gladi, i ne treba to da iskorišćavaš radoslave, da bi etiketirao nekoga. Nije lepo to da radiš.

Nego lepo si ture dolari po slamarice a mi ovde će se snalazimo kako umemo i znamo. Ti da se sekiraš mnogo za nas ne bi pobego na drugi kraj planete.

« Last Edit: 28 Oktobar, 2010, 09:54:46 by AlexTheGreat »
28 Oktobar, 2010, 00:55:08
Reply #8
  • Novajlija
  • *
BEDA ODNELA JOŠ JEDAN ŽIVOT U VLADIČINOM HANU, PREMINULA I NEPOKRETNA STARICA
I majka umrla od gladi

Zagorka Petrović (80) umrla u bolnici u najtežim mukama. Dr Danijela Stanković-Cvetković: I za sina i za majku kobni su bili glad i iscrpljenost
s1
BEDA ODNELA JOŠ JEDAN ŽIVOT U VLADIČINOM HANU, PREMINULA I NEPOKRETNA STARICA
Siromaštvo gde god pogledaš... Vladičin Han / Slušale jauke... Bolnička soba u kojoj je starica umrla / Sve jasno... Dr Danijela Stanković / Pred udžericom... Pripreme za sahranu

Beda i glad odneli su još jedan život. Posle sina Vlastimira (44), čije je telo prekjuče pronađeno u kući u selu Ljutež, u vranjskoj bolnici je, u najtežim mukama, umrla i njegova majka Zagorka Petrović (80). Prema rečima dr Danijele Stanković-Cvetković, interniste iz vranjske bolnice, oboje su preminuli od gladi i teške iscrpljenosti.
Snežana Tasić iz prihvatilišta u Vranju
Hteli smo da pomognemo... Snežana Tasić iz prihvatilišta u Vranju

Kako je Press juče pisao, telo Vlastimira Petrovića pronađeno je u jezivom stanju u oronuloj kućici u kojoj je živeo sa majkom. Nepokretna starica tada je u teškom stanju prebačena u bolnicu, a preminula je iste večeri, sat pre ponoći, na internom odeljenju.

- Obdukcija će definitivno pokazati uzrok smrti, ali već sada možemo reći da je starica primljena kod nas u užasnom stanju. Imala je podlive po celom telu. Bila je gladna i i iscrpljena, u stanju totalnog šoka, nije mogla ni da govori. Sve smo pokušali, ali je bila u stanju rehidratacije, organizam je bio iscrpljen od gladi i i nije mogao da se izbori - rekla je za Press dr Danijela Stanković-Cvetković.

Ona objašnjava da je starica dovezena kao NN osoba.

Bez ikakvih dokumenata

- Dovezle su je kolege iz Vladičinog Hana, nije imala ništa od dokumentacije. U ovakvim slučajevima praksa je da se socijalni radnik koji radi na slučaju pojavi u bolnici, ali u ovom slučaju niko iz Centra za socijalni rad nije dolazio, niti se raspitivao za Zagorkino stanje - kažu u bolnici.

U bolničkoj sobi u kojoj je bila smeštena starica juče smo zatekli muk i ostale pacijentkinje u šoku.

- Bilo je strašno gledati je kako se muči, celog dana je samo jaukala. Bila je uplašena i strašno mršava, nije ličila na ljudsko biće. Jadnica, ko zna čega se sve nagledala i koliko se namučila. Spasla se što je umrla - govore žene koje su bile smeštene u sobi sa nesrećnom staricom.
s2
selo Ljutež
Stravična beda... Kuća u selu Ljutež

Rodbina je ogorčena što ih niko nije obavestio gde je Zagorka.

- Bio sam u agoniji ceo dan, nisam znao da li mi je tetka živa ili mrtva, niko nije hteo da mi da informacije. Ne mogu da vam opišem koliko mi je teško. Sahranio sam brata, a sada ću i tetku - kaže Zagorkin bratanac Zoran Savić.

Bila u prihvatilištu

Slovenka Stojković, direktorka Centra za socijalni rad u Vladičinom Hanu, kaže da su uradili sve što je bilo u njihovoj moći.
a1

Božović: Propali smo moralno!

Sociolog Ratko Božović, komentarišući tragediju u Vladičinom Hanu, kaže za Press da smo propali na moralnom planu.

- Tom moralnom posrnuću prethodilo je vreme haosa, bezakonja i nasilja, koje traje više od 20 godina. Hladnog srca i ledene glave, postali smo lišeni saosećanja i moralnog intelekta i nije nas briga kako je drugima - upozorava Božović.

- Odgovorno tvrdim da oni nisu umrli od gladi, naročito ne Vlastimir. Imali su prihode. Ona je primala 7.000 dinara, a on je bio korisnik novčane nadoknade u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Ja sam im lično nekoliko puta nosila pomoć - tvrdi Stojkovićeva.

Upravo na zahtev Centra za socijalni rad, Zagorka Petrović je letos provela mesec dana u Prihvatnoj stanici u Vranju.

- Kada je primljena kod nas, bila je totalno iscrpljena od gladi i izgledala je zastrašujuće. Bojala se svega, vode, ljudi, jedva smo je naterali da jede. Odbijala je da razgovara sa bilo kim, nikako nismo mogli da dopremo do nje. Sinu smo predlagali da je smesti u Dom za stare, ali on nije pristao - navodi Snežana Tasić, direktorka ove ustanove.

Reagovalo je i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, koje je poslalo inspekciju u Centar za socijalni rad u Vladičinom Hanu.
b1

PREDSEDNIK OPŠTINE: RUŠITE NAM IMIDŽ!

S druge strane, predsednik opštine Vladičin Han Nenad Mitrović ogorčen je na pisanje medija.

- Ja se borim za imidž ove opštine i trudim se da dovedem investitore u ovaj kraj, a vi od jednog smrtnog slučaja pravite senzaciju. Lično sam ispitao situaciju i nije baš sve tako kao što pišete, sada ispada da ovde svi umiru od gladi. Toj porodici je pružena adekvatna pomoć u okvirima naših ovlašćenja - kaže Mitrović.

IZVOR: PRESS
« Last Edit: 28 Oktobar, 2010, 12:09:58 by EricTheViking »
28 Oktobar, 2010, 09:03:40
Reply #9
  • Stariji meraklija
Ja tebi da kazem bez obzira neko je trebao da takve slucajeve obilazi i sanjima komunicira razgovara pa valjda postoji socijalni radnik,ne prihvatam tvoje ili bilo cije opravdanje,ne postoji opravdanje covece po meni i mnogo dobro poznajem situaciju i ljude nego sto ti mislis ja neznam ko trabunja ti ili ja tesko opstini koja ima politicara kao sto si ti.

Radoslave ako si otišja u tej Kanade nemoraš da ni soliš pamet!! Kakve veze imaju ljudi koje si prozvao sa nekim ko je alkoholičar? Kakve veze imaju ljudi koje si prozvao sa centrom za socijalni rad?
Kolko ja znam centar za socijalni rad je u više navrata pokušavao da pomogne pomenutoj porodici ali su oni odbijali svaku vrstu pomoći, a razlog je naveden u tekstu novosti. Čak im je nuđeno da im se napravi kuća ali su oni to odbili. Alo bre ljudi čovek bio alkoholičar to svi znaju, a novinari ko novinari bombastične priče za prodaju tiraža. Ne kažem da nije tragedija, jeste i to velika!! Niko ne zaslužuje da skonča na takav način, ali nemoj radoslave da prozivaš ljude koji nemaju veze sa tim. Za sve drugo možeš da prozoveš koga hoćeš al za ovo nemaš pravo!!
Čovek bio alkoholičar, penziju vojnu trošio na alkohol, maltretirao i sebe i majku!! Nije u pitanju socijalni slučaj zbog siromaštva, nego smrt zbog alkohola, nažalost!!
28 Oktobar, 2010, 10:00:09
Reply #10
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
Obrisao sam iz poruka JaDaTikazem, radoslava i ginekologa reci kao sto su: trabunjaš, lupaš gluposti, kakiš itd. Sledeci put brisem cele poruke ukoliko ne shvatite da argumentovano moze da se diskutuje i bez ovakvih reči.

Ukapirao sam ja još iz prvog teksta presa o čemu se radi i da novinarima treba senzacija, ali opet ako je neko takav ne znači da društvo treba skroz da digne ruke od njega. Alkoholizam je bolest kao i svaka druga, i ko je dozvolio takvom čoveku uopšte da bude čak i nečiji staratelj?!
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
28 Oktobar, 2010, 14:17:57
Reply #11
  • Novajlija
  • *
U jednom filmu ( mislim da je u pitanju ‘’Lepota poroka’’) glumcu Petru Božoviću se žali njegova žena (Eva Ras) da je boli oko i da ne vidi na njega, a on joj ljutito, pun besa, osion, silan, bezdušan,... grešan,... odgovara: ‘’Šta će ti oko !?!?!? Ko da ćeš njime nišanit !?!?!’’ ...............
Naš ‘’ogorčeni’’ predsednik  Nenad Mitrović me je podsetio  na tu scenu,... jednostavno sam na to pomislio,  i ne bih da ga  poredim sa Petrom Božovićem,... uostalom, Božović  je u filmu GLUMIO,... a šta je sa Mitrovićem ???    Njemu je narušen imidž !!!!!!
Koliko gladnih i bednih treba da umre da bi on  i njegovi saradnici SHVATILI da su tu gde jesu upravo zato da učine nešto da gladnih i bednih  NEMA,... a ovo nije baš odgovarajuća metoda, ako na nju računaju, zar ne?.
Ja sam hančanin,  tu iz komšiluka, i poznajem ih  sve, ... i on i njegovi  saradnici (koji neznaju da je HRONIČNI ALKOHOLIZAM  BOLEST – lekari je pišu kao dijagnozu),  rade isključivo na ličnoj promociji, zadovoljenju svojih ambicija i želja,... ili na tome da ‘’komšiji crkne krava’’, ... svađaju se međusobno i podmeću  nogu jedni drugima,... imam utisak da bi svako od njih   bio spreman da minira i bojkotuje bilo kakvu ideju  ako u tome baš on nije glavni,... a koja je to ‘’dijagnoza’’ ,... nisam siguran,... ali jeste bolesno,... i to je njihov  problem,... ne što to ne vide, već što su takvi,... svesno !

28 Oktobar, 2010, 18:13:28
Reply #12
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +4/-4
Ja nista ne razumem.Ima gladnih u Hanu a sela pusta,njive neobradjene,niko nece da radi na selu,a svi gledamo farmu i cekamo da nam Beograd da nesto.Normalno i pijemo dosta da bi pobegli u neki virtuelni svet.Svi cemo zavrsiti kao ovaj gospodin ako se ne promenimo!Ubedjen sam da nas nijedna vlast nece spasiti do nas samih.Ovim ljudima nek je laka zemlja i Bog da oprosti!
28 Oktobar, 2010, 20:13:53
Reply #13
  • [Global Moderator]
  • Imam svoj mali svet, i oko njega kineski zid...
Veceras u pola osam na RTV Pink u Dnevniku trebalo bi da bude vesti o ovom slučaju.
28 Oktobar, 2010, 22:27:35
Reply #14
  • [Global Moderator]
  • Imam svoj mali svet, i oko njega kineski zid...
Ko je gledao ovo večeras jasno je mogao da zaključi o čemu se ovde radi.
Sramota je što se tuđe nesreće koriste za sakupljanje nekih poena, naročito od strane novinara koji svojim pisanjem mogu da preokrenu priču kako im odgovara. Njima ili nekom drugom...

Takođe bih izdvojio ovde neodgovorne izjave pojedinih doktora a koje se odnose na uzrok smrti čoveka, i koje su iskorišćene da se dobije ''dobra priča''.
Neodgovorno je (a naročito od strane doktora) davati izjavu novinarima o uzroku smrti nekoga pre obdukcije. Eto vidite šta sve može da se desi...

Tragično je to što su ljudi koji su do skoro živeli u brdsko planinskim selima u okolini Vladičinog Hana otišli iz ta sela ostavljajući nemoćne i stare roditelje da se sami snalaze, ne posećujući ih mesecima.
29 Oktobar, 2010, 02:41:21
Reply #15
  • Stariji meraklija
ja da ti kazem ja sam otiso zbog tebe i tebi slicnih doveli ste Han narubu propasti ja nisam otiso sa srpskom firmom vec sa Nemackom Bilfinger Bergerom,cujem da si i ti u vlast,pa si se i ti naso pogodjenim,ja tebe nisam spominjao nigde u ovom postu,prozvao sam presednika Neneda,ovo ti je najveci argument unistili ste hansku privredu,doveli ljude do prosjackog stapa,i ja se ne skrivam na forumu kao vecina vas moj imejl dostupan svima pa mozete videti ko sam,te je neko ginekolog redjepovic,ja da ti kazem,i samo se skrivate iza nekih imena,sa takvima ne komentarisem sto znaci da zivite u nekoj senci.
29 Oktobar, 2010, 08:07:32
Reply #16
  • Stariji meraklija
ja da ti kazem ja sam otiso zbog tebe i tebi slicnih doveli ste Han narubu propasti ja nisam otiso sa srpskom firmom vec sa Nemackom Bilfinger Bergerom,cujem da si i ti u vlast,pa si se i ti naso pogodjenim,ja tebe nisam spominjao nigde u ovom postu,prozvao sam presednika Neneda,ovo ti je najveci argument unistili ste hansku privredu,doveli ljude do prosjackog stapa,i ja se ne skrivam na forumu kao vecina vas moj imejl dostupan svima pa mozete videti ko sam,te je neko ginekolog redjepovic,ja da ti kazem,i samo se skrivate iza nekih imena,sa takvima ne komentarisem sto znaci da zivite u nekoj senci.

radoslave, gastarbajteru, veliki hanski stručnjaku, ja sam samo tebe pitao povodom ovog slučaja zašto su ljudi koje si prozvao krivi??
A sad moram i to da te pitam, zašto su ljudi koje opet prozivaš krivi za propast hanske privrede? Mada ovo nije ta tema!! Kad je hanska privreda propala? Zadnju godinu, dve? Ili mnogo ranije kad si ti još bio ovde i bio u sindikat kolko se ja sećam??  

još jednoim ću samo da vam kažem, ja nisam vlast, a imam pravo na svoje mišljenje ustavom zagarantovano!!
« Last Edit: 29 Oktobar, 2010, 08:09:35 by JaDaTiKazem »
29 Oktobar, 2010, 08:14:03
Reply #17
  • Stariji meraklija

I majka umrla od gladi!

S. VELJKOVIĆ | 27. oktobar 2010. 21:00   

U vranjskoj bolnici, posle sina Vlaste, preminula Zagorka Petrovića (70).
Lekari: Danima nije jela .
Socijalno: Odbijali svaku pomoć.
Opština: Ljuti na štampu

Soba u kojoj je preminula Zagorka

Smrt u bedi
ZAGORKA Petrović (70) iz Ljuteža kod Vladičinog Hana umrla je u utorak uveče na internom odeljenju vranjske bolnice. Lekari su naložili obdukciju, ali se pretpostavlja da je uzrok smrti iscrpljenost od gladi. Samo dan ranije, u njihovoj porodičnoj kući u mahali Bukovica kod Ljuteža, pronađen je unakažen leš njenog sina Vlastimira (44), čije su lice pojeli pacovi i mačke!

On je u sredu sahranjen na seoskom groblju u prisustvu nekolicine meštana i rođaka. Još, međutim, nije poznato kako je Vlastimir umro, ali meštani Ljuteža pričaju da majka i sin danima ništa nisu jeli. Vlastimir je veći deo majčine penzije trošio na alkohol, pa Ljutežani u pola glasa govore da ga je "rakija dokusurila".

VLASTINA ODBIJANjA
PREDLAGALI smo im da ih oboje smestimo u starački dom. Vlastimir to nije hteo, a Zagorka je govorila: "Kako Vlasta kaže". Bili su mnogo vezani jedno za drugo. Ona ga je sama odgajila, pošto mu je otac umro još dok je bio dečak. Vlastimir je mnogo pio, nije se ženio. Svojevremeno im je Centar za socijalni rad u Hanu predlagao da im napravi kuću u Džepu da budu bliže doktoru, ali su oni sve odbijali. I ovde smo je satima molili da uzme lek, da se okupa. Svega se bojala i gledala u njega kao u Boga. Na kraju je Vlastimir odveo odavde u Ljutež - pričaju u prihvatnoj stanici u Vranju gde je Zagorka letos provela mesec dana.
Prizor u kući Petrovića prilikom otkrivanja tela nesrećnog Vlastimira bio je jeziv: sobom, u kojoj su ležali on i majka, na dva spojena kreveta, slobodno su šetali pacovi i mačke, preskačući gomile praznih konzervi i flaša od rakije. Na jednom od kreveta ležao je mrtav sin, a majka je samo ječala. Lekari i policija transportovali su je hitno u vranjsku bolnicu. Nije mogla uopšte da govori. Bila je mršava, kao kostur.

- Ode noćas, Bog da joj dušu prosti. Spasla se - potreseno priča baka Nadežda, koja je ležala pored Zagorke u sobi 29 na internom odeljenju vranjske bolnice.

Doktorka Danijela Stanković-Cvetković kaže da je Zagorka bila veoma iscrpljena i u izuzetno lošem stanju:

- Ona sigurno danima ništa nije jela. Boja kože već joj je bila izmenjena, sa brojnim podlivima. Sve smo pokušali, dali infuziju, lekove. Njen organizam. međutim, toliko je bio iscrpljen da više nije mogao da izdrži. Naložili smo obdukciju koja će pokazati tačan uzrok smrti.

Zagorkino telo je u sredu pre podne još bilo u bolničkoj mrtvačnici. U bolnici tvrde da se niko iz Centra za socijalni rad u Vladičinom Hanu nije interesovao za Zagorkinu sudbinu. Slovenka Stojković, direktorka ovog centra, kaže da je odlično upoznata sa slučajem:

- Mi smo sve pokušali da im pomognemo, odlazili smo kod njih u kuću, nudili da Zagorku smestimo u starački dom. Ali, sin je to uporno odbijao. Imali su i porodičnu penziju, a on je primao nadoknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje. Dakle, nije tačno da su umrli od gladi!

Predsednik opštine Vladičin Han Nenad Mitrović nezadovoljan je napisima u štampi. I on smatra da su preterani zaključci da su Petrovići umrli od gladi.

- Nisu oni umrli od gladi, već od toga što je Vlastimir bio, najblaže rečeno, nemaran. Sve pare je davao na alkohol i završilo se tako kako se završilo. Bez obzira na sve, opština će snositi troškove njihove sahrane - kaže Mitrović.

Ipak, priznaje da u Hanu ljudi teško žive. Ovo je i zvanično grad sa najnižim primanjima u Srbiji - 15.000 dinara. Zvanično, radi tek nešto više od 1.000 ljudi, a nezaposlenih je 5.000. Mitrović ne zna koliko ima korisnika socijalne pomoći, ali pretpostavlja da taj broj uopšte nije mali...

« Last Edit: 29 Oktobar, 2010, 08:15:40 by JaDaTiKazem »
29 Oktobar, 2010, 10:50:41
Reply #18
  • Novajlija
  • *
Gladuje 140.000 starih i bolesnih

Crveni krst: Sudbina majke i sina koji su umrli od gladi kod Vladičinog Hana mogla bi da snađe veliki broj ljudi u zabačenim selima, koje su svi zaboravili

U Srbiji ima najmanje 140.000 starih i bolesnih ljudi koji žive u zabačenim selima, a o njima niko ne vodi računa, pokazuju podaci Crvenog krsta! Ukoliko država za ove ljude ne obezbedi adekvatnu pomoć, njih bi, kažu u toj organizaciji, mogla da zadesi tragična sudbina majke i sina iz Ljuteža kod Vladičinog Hana, koji su umrli od gladi.

Dragica Kljajić, stručni saradnik za socijalne delatnosti u Crvenom krstu Srbije, kaže za Press da je strašno što u 21. veku ljudi u Srbiji i dalje umiru od gladi i hladnoće!

Svi su ih ostavili

- Slike bede i gladi su tužne i ružne! Situacija je veoma teška, gladnih ima i u Beogradu, ali najteže je na jugu zemlje. Naše procene govore da u Srbiji ima oko 140.000 starih i bolesnih ljudi koji žive u zabačenim selima i o kojima nema ko da brine. Oni su prepušteni sami sebi. Ostavila su ih deca, a potom i ostali koji bi trebalo da brinu o njima. Tu prevashodno mislim na centre za socijalni rad i lokalne samouprave - ističe Dragica Kljajić.

Rodbina: Mogli su da spasu bar majku!

Zagorka Petrović iz Ljuteža, koja je u utorak uveče preminula od gladi, još nije sahranjena, jer rodbina nema para ni da preuzme telo iz mrtvačnice, za šta je potrebno 5.000 dinara. Rođak Zoran Savić tvrdi da je bilo mnogo propusta Centra za socijalni rad.

- Direktorka kaže da je moj brat stalno dolazio kod njih. Pa zar nisu mogli da se bar na trenutak zabrinu šta je s njihovim korisnicima više od deset dana i odu da vide šta se dešava - kaže on.

Slovenka Stojković, direktorka Centra za socijalni rad u Vladičinom Hanu, međutim, kategorično tvrdi da oni nisu krivi:

- Sve što je bilo u našoj nadležnosti, uradili smo. Imam potvrdu da je Vlastimir umro od infarkta, a ne od gladi. On je dolazio kod nas i mi i lokalna samouprava smo pomagali koliko smo mogli.

Međutim, na pitanje zašto niko danima nije otišao da vidi šta je sa štićenicima, Stojkovićeva nije htela da odgovori.    
Ona kaže da su aktivisti Crvenog krsta često jedini koji pokucaju na vrata ovih nesrećnih ljudi.

- Prizore na koje smo nailazili teško je prepričati! Mnogi od tih starih i bolesnih ljudi žive u polusrušenim, memljivim kućama, bez struje i vode. O tome smo napravili kompletan izveštaj i prosledili ga Ministarstvu za rad i socijalna pitanja. Rekli smo im da samo pogledaju slike i sve će im biti jasno - priča Kljajićeva i dodaje da od Vlade očekuju da im odobri novac za nabavku 70.000 paketa za socijalno najugroženije porodice u udaljenim seoskim sredinama koje niko ne obilazi.

Socijalni radnici

Tragična sudbina koja je zadesila Zagorku i Vlastimira Petrovića iz Ljuteža otvorila je i pitanje da li centri za socijalni rad u Srbiji čine sve što je u njihovoj moći da spreče ovakve situacije. Ljiljana Lučić, državni sekretar u Ministarstvu za rad i socijalna pitanja, smatra da centri za socijalni rad u Srbiji nemaju dovoljno zaposlenih da bi mogli da obave sve što se od njih očekuje!

- U 2009. godini centri za socijalni rad realizovali su neku od usluga socijalne zaštite za više od 500.000 građana - ističe Ljiljana Lučić i dodaje da je ministarstvo poslalo u sredu inspekciju u Centar za socijalni rad u Vladičinom Hanu, a izveštaj će biti gotov do kraja ove nedelje.

Prema rečima Ljubomira Pejakovića, državnog sekretara u tom ministarstvu, Srbiji nedostaje najmanje 120 socijalnih radnika. Vladičin Han, recimo, ima 40 sela, a samo četiri socijalna radnika.

IZVOR: Press
« Last Edit: 29 Oktobar, 2010, 11:50:48 by EricTheViking »
29 Oktobar, 2010, 16:00:12
Reply #19
  • Novajlija
  • *
  • SNH-Stranka Nezadovoljnih Hancana
Posle ovakvog nemilog dogadjaja svaki covek iz Hana ne moze a da ne bude pun gneva i ogorcenja jer je i sam svesten da, ne daj Boze, moze sutra to i njega da snadje, ali bukvalno! Verujem da se svako od nas zapita da li je moguce da smo dovde dogurali? Da li je moguce da nam ljudi, pa makar bili i pijandure i alkoholicari, nekupani i prljavi, skitnice i prosjaci, umiru od gladi? Neki ce reci: Aaaa pa on je imao penziju od citavih 7000, sto ga za hanske uslove svrstava u sam vrh dobrostojecih gradjana, ali moramo biti svesni da je taj isti i pored toga umro od GLADI, bas kao i njegova majka koja je sve vreme gledala dok macke kasape lice njenog sina! Ejjjjjjjjjjjjjj!!!
Vidim javljaju se neki jadni rodjaci te bi im porucio da se pokriju usima i da zacepe jer da su neki RODJACI znali bi sta se odvija u onoj sve samo ne nazovi kuci! Ej pa ono je neverovatno! Takodje vidim nasi politicari su se osetili PROZVANIM, pa predsednik brze bolje demantuje naslove ali sto je ucinjeno, ucinjeno je... Vlad. Han posle duzeg vremena (od onda kad smo bili u svim novinama jer smo najjadniji) ponovo u centru desavanja, ekipe iz BG-a se utrkuju ko ce da dobije ekskluzivne informacije od nasih funkconera i glavesina, te publicitet ne manjka!
Konacno su za Han svi culi, pa i oni od Nisa na dole! Jedna pijandura i jedna zena su za 1 dan uspeli ono sto predsednik i njegov nazovi tim nisu uspeli za 3 godine!!!
Ko zna, mozda se neko smiluje te dodje samoinicijativno u nas gradic Pejton, mozda bude srece u nesreci... Daj Boze!
AJDE DA KACIMO SLICKE I FILMOVI, DA CESTITAMO RODJENDANI, DA IGRAMO KALADONT I DA... A POLITICARI NEKA SAMO MARLJIVO RADE KO DO SAD... A MI SVI CE CUTIMO... CE SE PRAVIMO MUTAVI KO UVEK...