Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: nesto za citanje  (Read 27056 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

01 Jul, 2009, 17:53:11
Reply #60
17 Septembar, 2009, 18:54:07
Reply #61
  • Deda meraklija
  • Ocena: +59/-28

Opis:  Svinja koja bi da bude pojedena, zabavna i zapanjujuća knjiga, otvara stotinu filozofskih zagonetki koje podstiču na razmišljanje o moralnim, društvenim i ličnim dilemama. Autor Džulijan Badžini uzima primere iz raznovrsnih izvora, od Platona pa do Stivena Spilberga, predstavlja apstraktna filozofska pitanja na konkretan način i nudi moguća rešenja koja će podstaći čitaoce da donesu sopstvene zaključke: Svinja koja bi da bude pojedena je vrcava, inteligentna i provokativna knjiga, umna gozba sposobna da zadovolji sve intelektualne apetite. „Ova oštroumna, snažna, prodorna knjiga nateraće vas da ponovo počnete da razmišljate.“ Džon Keri, Sandej Tajm „Ova knjiga je kao sudoku na polju filozofije morala: ako se upustite u jedan od ’misaonih eksperimenata’ dok sedite u metrou, ubrzo ćete zaboraviti gužvu u ’špicu’.“ Nju Stejtsmen „Badžinijevi misaoni eksperimenti predstavljaju zabavne vežbe za mozak.“ London Rivju ov Buks
06 Oktobar, 2009, 18:24:02
Reply #62
  • Deda meraklija

U ovoj zbirci eseja sa podnaslovom Razmišljanja o nadi, nauci, lažima i ljubavi, Dokins nam još jednom otkriva koliko nauka može biti uzbudljiva i očaravajuća. Beskompromisnim proznim stilom ubeđenog racionaliste, Dokins se hrabro bori protiv praznoverja, pseudonauke, kreacionizma, ne izbegavajući da se suoči sa dilemama i strahovima koje nosi život u modernoj civilizaciji. Dokins je u polemičkom nastupu oštar, ali iskren i uviđavan sagovornik i kritičar. Teme kojima se bavi u ovoj impresivnoj antologiji protežu se širokim poljima nauke i filozofije. Autor inspirativno govori o evoluciji, pravima životinja, kloniranju, genetski modifikovanoj hrani, o nekompatibilnosti religije i nauke, ali i potrebi za interkulturnim dijalogom.

Đavolov kapelan je po svojim narativnim svojstvima blizak klasičnim literarnim esejima, jer Ričard Dokins ima retko umeće da elegantno ukloni barijeru nerazumevanja i da naučne koncepte postavi u okvir svakodnevnog života.
07 Oktobar, 2009, 21:15:28
Reply #63
  • Deda meraklija
  • Ocena: +48/-8
  • Everything I'm not made me everything I am!
Upravo sam zavrsila sa citanjem knjige ''Jedanaest minuta'' od Paula Koelja....Preporucujem!
***What goes around, goes around, goes around comes all the way back around***
10 Oktobar, 2009, 20:38:38
Reply #64
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +24/-1
Skoro sam pročitala Čujte Srbi politički manifest Arčibalda Rajsa.
Oduševila sam se. Jedan Nemac nas je ogolio do srži i svaka mu čast za sve što je napisao.
Ovo bi svi Srbi trebalo da pročitaju i da razmisle o njegovim rečima.
PANTA REI....
10 Oktobar, 2009, 23:02:24
Reply #65
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Ja sam se fokusirala na Paula Koelja kao Jexy.. :)
Procitala sam knjigu "Jedanaest minuta", i slazem se da je dobra..
Mada me je "Veronika je odlucila da umre" odusevila jako...
Procitala sam davno knjigu "Dnevnik Bridzit Dzons"...
Mada sam pre 15-tak dana obnovila secanje.
Podjednako je dobra kao i predhodne.. :)

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
11 Oktobar, 2009, 17:53:05
Reply #66
  • Deda meraklija
I sam se spremam da pocnem da citam ''Veroniku'' nego me skola koci...
Majo kazes da je dobra, a? Jako mi se svidja njegov stil pisanja i planiram da ga iscitam  ;)
Cula sam da je ''Alhemicar'' najbolja, videcemo...
12 Oktobar, 2009, 09:45:54
Reply #67
  • Deda meraklija
  • Ocena: +205/-149
 Preporučujem knjigu koju sam nedavno pročitala ŽIVOT PO MERI - Meri Vesli - odlična je.

Uskoro će Sajam knjiga 26.10. - 01.11.2009.god. pa ko ima vremena neka ga poseti!

13 Oktobar, 2009, 00:49:43
Reply #68
  • Starac Focho
  • Ocena: +210/-105
Pokušala sam i ja da čitam Koelja, ali su to za mene žive gluposti. Čovek je prosto izvikan pisac, čini mi se da ga sad čitaju samo zato što je u modi. Otkako sam otkrila Orhana Pamuka nikako ne mogu da pronađem pisca koji može da ga prevaziđe, pa ga toplo preporučujem svima. Preporučujem takođe i "Socijalnu inteligenciju" Danijela Golemana, izuzetno popularna i poučna knjiga o međuljudskim odnosima.
U svakoj zemlji ima korova, samo se u Srbiji korov zaliva.
13 Oktobar, 2009, 02:03:44
Reply #69
  • Starac Focho
  • Ocena: +112/-19
  • "Be Yourself no matter what"
Ja sam pre neki dan zavrshio "Kad je Niche plakao" od Jaloma Irvina. Moram da priznam da sam u pochetku bio skeptichan, jer sam dobio preporuku od Mante, ali sam se kasnije odushevio knjigom i "smotao" je za 2 dana. Ideja da fiktivno prikazesh nekoliko filozofa odjednom (frojd, brojer, niche)koji su u nekoj vrsti tajnog pakta, je odlichna. chitko pisana, lagana... preporuka...
trenutno sam se "vratio korenima", tj. chitam neke eseje. chekam da mi dodje iz alnarija "Charobnica iz Firence" Prochitao sam neke odlomke, mirishe na dobru knjigu...

@ Jovana
Ne mozhesh da kazhesh za nekog da je izvikan pisac kada je on 8 najchitaniji pisac svih vremena a aktivno chitan poslednji 30 godina i uvek je u vrhu na top listama. To je isto kao kada bi rekla da je Biblija najgluplja knjiga svih vremena, ili da je Pikaso bio plagijator...Ne mozhesh da kazhesh za nekog da je izvikan ako ga ti lichno ne "varish".Neznam da li me kontash?!?
Sa druge strane, ja sam prochitao "belu tvrdjavu", josh 2004, pre nego shto je pochela reklama dotichnog zbog izjave da su "Turci napravili pogrom Jermena" pa je dobio Nagradu za mir 2005. Knjiga nije bila losha. Ali je "Zovem se Crveno" golo g**no. a dobio je Nobela za istu 2006. Ko josh dobija 2 tako prestizhne nagrade za samo godinu dana?!? Ne kazhem da je losh pisac, treba prochitati sve shto dodje do ruke, ali meni lichno se pisanije dotichnog ne dopada.
« Last Edit: 13 Oktobar, 2009, 02:06:24 by Stanislaw »

"Don't waste time arguing what good man should do, be one, act like one!"
13 Oktobar, 2009, 17:19:50
Reply #70
  • Deda meraklija
  • Ocena: +15/-3
@Jovana:
Slazem se u potpunosti. Meni su njegove knjiga plitka voda a procitao sam sledece: Alhemicar, Veroniku, 11 min. , Petu Goru i onaj mali Prirucnik za r. s.
Ne znam, moze to ZA MENE mnogo bolje.

I to sto je 8 najcitaniji i stalno na vrhu top lista ga definitivno ne cini dobrim piscem. 
13 Oktobar, 2009, 20:11:49
Reply #71
  • Starac Focho
I to sto je 8 najcitaniji i stalno na vrhu top lista ga definitivno ne cini dobrim piscem. 

Dobrim, ne, ali izvikanim, josh manje... Inache nisam ljubitelj njegovih knjiga, mada ih smatram intrigantnim...

14 Oktobar, 2009, 00:05:42
Reply #72
  • Deda meraklija
  • Ocena: +15/-3
Ne kazem da je los, ogradjujem se od toga, cak nikad nisam reko za nekog pisca da je los. Osim u par slucajeva, mada su i u tih par slucajeva bili zasluzni i lektori, prevodi i sl. , ali to sad nije bitno. drinking2
14 Oktobar, 2009, 15:56:03
Reply #73
  • Deda meraklija
Ja smatram da su misljenja o Koelju podeljenja, jednostavno nekome lezi, a nekome ne. Sto se mene tice, ne mogu da sudim, posto sam procitala samo ''11 minuta''. Knjiga mi se dopala, mada "Alhemicar'', koju sad citam nije toliko dobra, koliko sam cula. Ne znam, mozda cu da promenim misljenje kad je zavrsim. Tacno da je Paulo Koeljo jedan od najcitanijih posledjnih godina, i ja mislim da to nije slucajnost ili ''moda''...Mozda se nekome cine kao gluposti ali meni se svidja sto njegove knjige ostavljaju utisak,odnosno otvaraju nova pitanje i nove horizonte nakon citanja....
14 Oktobar, 2009, 16:28:13
Reply #74
  • Deda meraklija
taj covek jeste izvikan u smislu da , svaki urbani debilcic , samozvani ekscentrik i ostala bulumenta se loze na njega a ni ne kapiraju ga vec im je neko reko da je on vau i zbog toga skoro svi su se sa njim susreli kroz alhemicara jer kad procitaju to onda su drugaciji,sta li.Slicno je i sa Tarantinovim filmovima.

Dakle, covek je super pisac ali knjige mu nisu magicne i kad ih procitas ne postajes urbaniji itd.

U tom smislu je izvikan.
« Last Edit: 14 Oktobar, 2009, 16:31:42 by Igor_TECH a TECH »
14 Oktobar, 2009, 21:22:54
Reply #75
  • Starac Focho
Stanislawe, apsolutno smem da kažem da je Koeljo izvikan pisac, zato što su se svi navatali na tog "Alhemičara" koji govori o nekoj filozofiji života, traženju sreće itd, jer je to moje mišljanje, a to što je 8. na listi najčitanijih pisaca nije nikakvo merilo vrednosti, kao što ni za "Zovem se Crveno" pojedini ne mogu da kažu da je ta knjiga sa zaslugom dobila Nobelovu nagradu. To je individualna stvar. Evo, moj predlog je da umesto "Alhemičara" pročitate "Kolibu" Vilijama Pola Janga, umesto "11 minuta" knjigu "Beli oleander" Dženet Fič, umesto "Pete gore", naravno, Bibliju. A umesto bilo koje njegove knjige preporučujem "Most preko večnosti" Ričarda Baha, koja zaista govori o realnim međuljudskim odnosima, čistoj i nevinom ljubavi, prijateljstvu i traganju za ispunjenjem i životnom srećom. Inače, jedina Koeljova knjiga koju vredi pročitati je "Zahir".
14 Oktobar, 2009, 22:07:24
Reply #76
  • Starac Focho
dakle, nisi ukapirala... To da li neko chita ili ne chita knjige, ili je prochitao samo alhemichara pa mashe time a to te nervira, je nevazhno u celoj situaciji. irelevantno...
Danas sam razgovarao sa jednom finom gospodjom, inache uchiteljicom u penziji, koja mi je rekla jednu veoma interesantnu stvar, o kojoj kada sam malo vishe razmislio, bila je apsolutno istinita... U grubo...
Chitaoci ne biraju knjige, knjige biraju chitaoce. vreme u koje knjiga izadje je presudno za uspeh knjige.

samim tim kueljo je popularan zato shto je pisao o onome shto je ljude zanimalo u trenutku. i bla bla

elem, da ne duzhim, mnogo...poshto je sve recheno...

14 Oktobar, 2009, 22:14:29
Reply #77
  • Starac Focho
Mene uopšte ne nervira to što neko maše njegovim knjigama. Prosto smatram da u životu možemo pročitati mnogo knjiga, ali samo nekima možemo da se vratimo, a njegove knjige nisu jedne od njih. A to da knjige biraju čitaoca, sa time se slažem, ali ne u smislu koji si ti objasnio. Čitalac ne može da pročita jednu knjigu i da kaže "dopala mi se zato što je popularna i dopada se svima", već ako je ta knjiga kod čitaoca probudila neko osećanje ili je isti u njoj pronašao nešto slučno sebi. Tako knjige biraju čitaoca.
14 Oktobar, 2009, 22:28:15
Reply #78
  • Starac Focho
nazhalost, kod nas je najjednostavnije reci da je knjiga dobra, ako je opshte prihvacena.

mene nervira kada neko mashe knjigama koje je prochitao, josh pogotovo ako mashe : heseom, kastanedom, hakslijem, kueljom i ostalim misticima, koji se prevazidju u srednjoj shkoli... Sa druge strane, UZHASNO ME NERVIRA, kada neko pokushava da protera neku knjigu kao hit, zato shto je on prochitao i Luna LU, ili Isidora Bjelica.... E tu pop***im...

Problem je shto, 95% likova sa kojima upadnem u debatu, knjige kupuje na kiosku a ne u knjizhari, i nema pojma kako izgledaju klasici. takodje me nerviraju zhanrovski neopredeljene osobe koje meshaju, babe i zhabe... I uzhasno mrzim likove koji se busaju nacionalizmom, tipa" Nisi Srbin ako nisi prochitao "NOZH" ili "Gvozdeni Rov"... Mislim takvi bi trebali da odrastu!

14 Oktobar, 2009, 22:54:01
Reply #79
  • Starac Focho
Opet kažem da je to individualno. Ja u principu volim drame i trilere, ali tu i tamo pročitam neku knjigu koja ne spada u taj žanr. Ali sam uglavnom pročitala bar po jednu knjigu iz svakog žanra i na kraju se pronašla u onima koji mi odgovaraju. pročitala sam "Nož", kad smo već kod toga, ne smatram je nacionalističkom, već knjigom koja govori o velikoj patnji jednog naroda, a to može da bude bilo koji narod. Čitala sam i klasike i Bjelicu, ali retke su knjige kojima bih se uvek vratila i samo takve su za mene kvalitetne i vredne. A svako se vraća svojoj knjizi, tako da je ipak sve individualno.