Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Poll

Svetska ekonomska kriza ce dostici kulminaciju u Srbiji:

2009
2010
2011
2012
To Srbiju ne dotice

Author Topic: SEK - Svetska Ekonomska Kriza  (Read 2571 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

11 April, 2009, 02:09:20
  • Deda meraklija
  • Ocena: +55/-50
Velika Svetska ekonomska kriza 1929-1933 je imala za političku posledicu beznadežnost naroda, jačanje nacionalizma i dolazak Hitlera na vlast. Da li se istorija ponavlja.
Da li u krizi hiperprodukcije treba pospešivati proizvodnju - industriju. Jer ima viška robe ali nema platežne sposobnosti kupaca.
Veliki ekonomski umovi još nisu pronašli lek za ovu vrstu "raka svetske ekonomije".
U praksi do sada lek se tražio u neekonomskoj sferi. Po pravilu - nasilnoj.
Šta će po Vašem mišljenju biti posledice: glad, rat, bolesti, ...... ili pak brzi oporavak.
Kako shvata ovaj ogromni problem običan narod. I ima li mesta optimizmu na kratak rok.
Glasajte i iznesite svoj stav.
Dovoljno za početak. Koliko da se tema otvori.
11 April, 2009, 02:25:37
Reply #1
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
Velika Svetska ekonomska kriza 1929-1933 je imala za političku posledicu beznadežnost naroda, jačanje nacionalizma i dolazak Hitlera na vlast. Da li se istorija ponavlja.
Da li u krizi hiperprodukcije treba pospešivati proizvodnju - industriju. Jer ima viška robe ali nema platežne sposobnosti kupaca.
Veliki ekonomski umovi još nisu pronašli lek za ovu vrstu "raka svetske ekonomije".
U praksi do sada lek se tražio u neekonomskoj sferi. Po pravilu - nasilnoj.
Šta će po Vašem mišljenju biti posledice: glad, rat, bolesti, ...... ili pak brzi oporavak.
Kako shvata ovaj ogromni problem običan narod. I ima li mesta optimizmu na kratak rok.
Glasajte i iznesite svoj stav.
Dovoljno za početak. Koliko da se tema otvori.
glad, rat, bolesti, ...... ili pak brzi oporavak
Predvidja se brzi oporavak,ali se je jednom moralo poravnati racune.Neuokapitalizam,vec poduze uziva lazni sjaj,hipoteka i leising su bili instrumenti laznog sjaja,jednom se mora ipak negde stati i pogledati cinjenicno stanje.
Najstrasnije je u svemu tome,sto su najpogodjeniji kao i uvek,oni najbrojniji a to su siromasni.
Mozda treba dati nekakve brze edukacije,kako preziveti u ekonomsko kriznim danima,recimo ono svakodnevno u domacinstvu.Industralizacija,kapital su otudjil ljude od osnovnih znanja za domacinstvo.
Recimo,nauciti ljude,kako koristiti hranu iz prirode,kako skupiti i konzervirati sumske plodove za duzi period,kako napravti trajniju testeninu, i to je ono sto moze malog i sitnog coveka spasiti,umetnos prezivljavanja s malo hrane i spravljanje odevnih predmeta.
Ocito je da je ovo i namerno izazvana svetska kriza,jer da je spontano ne bi se tako precizno znao
dan njenog pocetka, a i skoro njenog zavrsetka.
11 April, 2009, 03:16:08
Reply #2
  • [Administrator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
Kao što rekoste ni veliki umovi ne znaju kako da se izbore jer mislim da ne znaju sa koliko protivnika se bore i sa koji strana oni mogu doći. Cela navodna strategija se svodi na puko nagađanje. Prezaduženje na sve strane je počelo da izlazi na nos, brzi napredak ekonomije velikih zemalja je očigledno bio zasnovan na veštačkom (virtuelnom) kapitalu koji se vrteo Svetom decenijama da bi tek kad je trebao da se vrati na svoje izvorište shvatili da on u stvari više ne postoji. Mi mali ljudi tu ne možemo ništa jedino što kaže Dina može da povedemo više računa o sebi i da izmenimo svoje navike dokle nije potpuno kasno.
Što se tiče Srbije teško je razgraničiti šta nas pogađa jer mi realno nikad nismo ni izašli iz krize. Navikli smo da životarimo što nije dobro , ali nam je to kao maloj i nerazvijenoj zemlji nametnuto iz ovih ili onih razloga. Gledajući ljude poslednjih meseci (na poslu se srećem svakodnevno sa puno ljudi raznih profila) primećujem da oni koji su imućni i dalje troškare i nešto ne primećujem da se žale. Sa druge strane najviše trpi kako ga zovu "novoformirani srednji sloj ljudi", značajan broj ljudi gubi posao i takođe značajan broj ljudi odlazi iz zemlje. Oseća se strah kod "običnih radika" od smanjenja plate i otpuštanja. Lično mislim da u nekim slučajevima poslodavci nalaze opravdanje za svoje neznanje da vode firmu, ali ima i slučajeva gde objektivno ima razloga za propast.
Nama Srbima ništa ne ide na ruku i mislim da će na žalost biti sve gore. Ovde iznosim svoje neko mišljenje mada sam nepopravivi optimista i znam da sam ja spreman da radim više i bolje da obezbedim "normalan" život, ne mogu tvrditi kako će sve u globalu da se odrazi.
Neki naš izlazak iz ne ove SEK-e već  iz krize uopšte je da u koliko je moguće privučemo poslove iz razvijenih zemalja jer realno možemo da proizvodimo sve sa manjim troškovima proizvodnje prvenstveno zbog jeftine radne snage. Ovim sam izmislio toplu vodu zar ne, ali tu vidim neku našu šansu. Da li ćemo to uspeti i kako u mnogome zavisi od naše vlade tu se mi ponovo ništa ne pitamo tačnije ne možemo da utičemo to je visoka politika i ekonomija za nas.
Kad je SEK otpočela, tačnije kad je priznata da postoji prvo razmišljanje mi je bilo da je jedini izlaz iz nje da se bogatstvo milom ili silom raspodeli ravnomerno na ceo Svet, ali od toga nema ništa. Umesto da se izvorišta kriza zatrpaju u rupu bez dna, svedoci smo da se ti isti izvori jačaju i dalje. Velike sile neće da odustanu od svoje politike i ponovo se zadužuju( posredno) od već prezaduženog naroda. Ponovo neki krediti, ponovo se jačaju institucije koje ne funcionišu, ponovo se okreće isti list. Jednostavno mislim da neki rade uprkos svom daljem propadanju iste stvari jer nisu spremni da se menjaju kao sistem. A nešto se mora promeniti jer ovako ne ide, to se vidi, ali u šta da se promeni? U neki novi do sada neotkriveni sistem jer sve što je bilo nekad pregazilo je vreme.
Mi moramo da radimo na sopstvenoj edukaciji i moramo vežbati i jačati zajedničko delovanje i moramo vežbati komunikaciju kako bi bili složni kad bude najteže, jer u suprotnom ima da nestanemo kao da nas nikad nije bilo.

Na pitanje da li treba pospešivati proizvodnju, mislim da treba pospešivati samo ono neophodno, nikakvi automobili, avioni, kamioni, luksuznu robu i sl. treba jačati poljoprivredu da imamo čime da se prehranimo, treba birati jako ozbiljno i ne bacati novac uzalud. Možda će neko reći pa majku mu mi i ne osetismo taj luksuzni život, pa i ne treba nam, pohlepa jako bogatih ljudi polako uništava Svet zato budimo srećni što mi ako smo žrtve barem nismo izazivači ove velike krize.
11 April, 2009, 12:51:43
Reply #3
  • Deda meraklija
  • Ocena: +62/-9
Da,admine kako se da zakljuciti nimalo ruzcasta situacija.Mercedes,vodeci svetski koncert vec par meseci ima skraceno radno vreme i masu otpustenih radnika,Ford je isto u nezavisnom polozaju.a i mnogi drugi i manji.
Ne moze covek verovati,kako preko noci nestaju giganti a i manje firme,predvidja se 40.mil ljudi bez posla u EU.
Svesna sam svih ekonomsko uzrocnih posledica,ali nesto sto me jako brine je u takvim trenucima prezivljavanje.
Neokapitalizam nam je razvio konzumerske navike a i negovao ih je,bombardovao nas je neuroreklamama kad smo skoro nemocni bez jake volje odoleti.Kako sad iz jedne tako konzumerske kulture preci na nesto,sto se svodi na cisto prezivljavanje.
Ne reagiram panicno,nego samo pokusavam racionalno rezimirati neke stvari,jer znam da mnoge recimo kucne poslove koja je moja baka i moja mama obavljale kao normalno,drugim nacinom zivota meni to stvara velike probleme.Mozda zato i u svojim upisima apeliram na blagovremenu edukaciju kako preziveti u tim trenucima.
Odlicno si ti admine primetio i ja mislim isto,poljoprivreda je spas u krizi.Niko ko je sadio nikad nije bio gladan,mozda je manje imao ali nije gladovao.Buduci da su nase carsije,povezane jos uvek sa selom,treba pogledati bogatstvo sela,saditi luk,krompir,pasulj kupus,treba nabaviti semena salata koje rastu u toku skoro cele godine.Mozda se nasi krajevi ne mogu usporediti s Panonijom,ali imamo potencijala, ko mozda ima uslova i stocarstvo netreba zanemarit mozda peradarstvo.
Odelo je u krizama uvek manji problem od hrane.
Znam iz iskustva u nama u kojima se vaspitavao decenijama duh proletarijarstva i industrijalizacija ruralnog stanovnistva,mnoge navike su nestale,ja recimo ne znam carape istrikati,a koliko je jos takvih stvari koje ne znamo.
Shvatila sam nesto,ono za male ljude,kriza je toliko jaka koliko covek ima konzumerske ovisnosti.
Sto se pre uspemo u svom zivotu disciplinirati to ce nam  biti lakse.
Ma ima masu stvari u globalnom svetu,gde se nas male ljude ne pita za nista.Pa zasto si mi mali ljudi
ne bi uredili svoj zivot malim umecem srecnim i mirnim.
Nemoramo mi vlasti cekati da nas pozovu i upozoravaju na glad.Sela nasih gradova su bogata.
Znate li sto znaci u jesen ne kupiti dzak krompira nego imati svoga,ili luka ili kupusa.Kucni buzet je automatski bogatiji.
Sela oko Hana i Surdulice su bogata,imaju tradiciju sitnih domacinstva i to je ogromni potencijal.
Voce konzervirati za zimu je velika umetnost.Recimo suve sljive danas kupujemo kao delicije,a nekad je to normalno imalo svako nase domacinstvo,razni cajevi i masu tih stvari.
Evo nadam se da sam nekoga odusevila, da sad dok je vreme zaseje vrecu krompira i dve leje luka,i da ce me isti se u zimi setiti,kako je najsladji krompir sa svoje njive.
Mi smo narod koji umemo i s malim biti sretni i sigurni.
Globalno,bi zatvorila u 2 min.sve fabrike oruzja i evo nam blaga.
Admine,evo mozda sam ja realni optimista,ali ako si sami ne pomognemo,nece nam nikad niko pomoci.
Volim red ,rad i mir.
24 April, 2009, 13:04:43
Reply #4
  • Deda meraklija
  • Ocena: +59/-28
DUPLO DNO~

Verovatno da niko od vas vest o nastupajućoj ekonomskoj krizi nije u svest primio iz prvog puta.Verovatno je svako od vas mislio da smo imuni na sve krize univerzuma jer, svaku smo ugostili valjano i poodavno spoznali zivot na dnu,ne znajući da je to dno mozda bilo lazno.Verovatno sam i ja bio jedan od vas sve dok,direktno iz beloga sveta,nije došla i udarila tamo gde najviše boli.Belo obojilo se u crno , plavetnilo neba (bila je noć ,ovo je samo metafora) zamenili su sivi pospani oblaci-ceo moj svet tog trenutka se urušio.A Taman sam se odvažio i rešio da izvedem jednu finu devojku na pivo pokraj dunava….I kikiriki ,ako ostane kusur...

Kad ono....

Ne treba vam desetka iz ekonomoje da bi ste shvatili da ono što nas čeka ekvivalentno je penetriranju bodljikavog pripadnika faune- u leđa.Prosto je.Lični fond za pivo i kafane,usled recesije zamrznut je,dok cene alkoholnih derivata vrtoglavom brzinom rastu..Da obrazložim - uzmimo da vi ,kao što i ja ,hronično odbijate da konzumirate alkohol po klubovima i ostalim ugostiteljskim objektima – kupiš tamo jedno ono pivo "sto se drži" i držis ga.Srazmerno vremenu koje želis da provedeš na žurci ,odrediš količinu tečnosti koju ćes da uneseš po gutljaju, ne bi li imao sta da držiš do kraja večeri.Glupo je držati praznu flašu.Ako je klub kao potencijalno mesto konzumacije alkohola eliminisan onda nam ostaju svi ti divni parkovi,dragstori i trafike - što nas vodi do sledeće jednačine:

pre recesije:....

2l piva (Z) = 130 din.....

potrebna količina (Y) min. 8L (4 flaše)....

Potrebna količina novca (X) = ?....

X=Z*Y....

X=130 * 4(flaše=8L) ....

X=520 din.....

Uled recesije:....

2l piva (Z) = 160 din.- eij.....

potrebna količina (Y) min. 8L (4 flaše)....

Potrebna količina novca (X) = ?....

X=Z*Y....

X=160 * 4(flaše=8L) ....

X=640 din.....

*Zaključak => 640>520 => 120 dinara u ambis na min. potrebne količine => Z - ima tendenciju rasta.o da!

I kako sada čovek pošteno da se obeznani..?.....Da ne pominjem ako pored sebe alkoholom treba da  napojiš i neku ženku. Monetarno samoubistvo.To je extremna situacija koja iziskuje jednačinu sa više nepoznatih...Taj sam čas propustio u skoli...U ovom slučaju u startu mozete da se oprostite od novčanog iznosa koji podrazumeva 1/2 vaseg mesečnog buzdeta.

Pošto smo utvrdili da problem postoji i izvršili formulaciju istog ,sledi druga faza-faza kreiranja modela i analiziranje mogućih pravaca delovanja.

Duboka analiza i kratak brainstorming ,na pitanje sta nam je činiti ,dali su sledeće rezultate:

*Predlog br1 - Posto smo egzaktnim metodama ,neosporivo dokazali da nam ova kriza popi pivo , kako možemo za iste pare da se podjednako dobro provedemo ?

Lako....Za ovaj recept ti je potrebna samo dobra volja...Poznato je da na brzinu resorpcije i na koncentraciju alkohola u krvi utiče više faktora. Ukoliko se unosi na prazan želudac, alkohol se apsorbuje u krvotok već posle 5 minuta od uzimanja. Obilni obroci, naročito masna hrana, usporavaju resorpciju, pa i opijanje - Sto u ovim teskim trenucima po čovečanstvo ,svakako ne želimo.

*Predlog br2 - Dodavanje pića sa ugljen-dioksidom (mineralna voda, gazirani sokovi, itd.) ubrzava resorpciju alkohola, a time i opijanje.

Da je evolucija učinila svoje da se uočiti na svakom koraku.Jeste li možda čuli za majmuna koji se dosetio da usled prohibicije meće imalin na parče hleba,ostavi ga preko noći na peć....ujutru sastruže taj imalin i pojede hleb?...a?..Svakako da niste.Zato što je tu glupost iznedrio ljudski um...Naime,radi se o tome da u tom hlebu ostaju isparenja od pomenutog premaza ,koja na čoveka deluju poput alkohola.

ovo bi bio predlog broj 3 koji je nekako najekonomičniji....Najedeš se i napijeđ za svega 40 rsd-a, plus jedno pakovanje imalina....

Ostalo spiskaš na žene-ako se ne otruješ.

Mislim da je mnogima već jasno da će ova recesija ,koja se sunovratila na naše živote umnogome promeniti iste.

Igor Stankovic - Omega - studentski časopis Studenstke unije Fakulteta za poslovne studije (SUFPS).

30 April, 2009, 01:39:47
Reply #5
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +32/-9
Не замајавајте се људи, СЕК је смишљен као изговор за неспособне, ни "С" у Србији није стигло од СЕК-а.

Ваде се на кризу 100% тачно, сад им је криза у другом плану а народ замајавају са свињским грипом, пошто су "птичији" испуцали.

Кад Србија није била у кризи? Сад као не могу да ураде ништа јер је криза велика подсећа на ону из 1929.г. након које је уследио 2.св.рат, па нас још и са ратом плаше, али овде се одлично зна ко се рата највише плаши.

Кад је толика криза што се не склоне са власти и врате мандат народу, еј народу, а не да плаше, варају, уцењују, праве се паметни и стручни, али изгледа да су стручни само у копирању некога и нечега и ништа више, све је већ виђено, само не знам где ће ови што често мењају странке после светске економске кризе да се учлане?

П.С.

Треба организовати "тапкање" партијских чланских карти на центар у Хан код "Цакину фонтану"
и ко нема више од једне не може да буде тапкарош!
30 April, 2009, 02:31:51
Reply #6
  • Mladi meraklija
  • **
  • Ocena: +4/-0
  • mozes kako hoces ali ne mozes dokle hoces