Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Zabrana pušenja u zatvorenim javnim prostorijama  (Read 17155 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

24 Septembar, 2008, 10:06:36
Reply #40
  • Moderator
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT
Po ovom zakonu postupa "Republička inspekcija za zaštitu životne sredine". Gospodo mi taj organ trenutno nemamo u našem gradu, zato pušači pušite kolko vam je volja, kad i gde hoćete.
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
24 Septembar, 2008, 16:28:20
Reply #41
  • Deda meraklija
  • Ocena: +50/-12
...jer ko pusi on zdravlje rusi... :P
Svet nece postati pametniji, morate prihvatiti glupost i uciniti da radi za vas!
24 Septembar, 2008, 16:32:04
Reply #42
  • Deda meraklija
  • Ocena: +33/-22
Po ovom zakonu postupa "Republička inspekcija za zaštitu životne sredine". Gospodo mi taj organ trenutno nemamo u našem gradu, zato pušači pušite kolko vam je volja, kad i gde hoćete.

Cini mi se da ima jedan takav inspektor, i njegova kancelraije je (gle cuda) u zgradi Opstinskog suda.
24 Septembar, 2008, 21:30:17
Reply #43
  • Moderator
Ako stvarno postoji kancelarija i ako neko zna nešto o tome neka stavi ovde da bi mogli i tom službeniku da damo određene predloge.
25 Septembar, 2008, 01:12:53
Reply #44
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
Za hvatanje "pusaca" zadužene su sleedece inspekcije:
Sanitarna brine o prekršajima u proizvodnji i distribuciji hrane za pusace u restoranima i prehrambenim objekitima i sl,
Zdravstvena u zdravstvenim ustanovama,
Inspekcija rada u radnim organizacijama,
a za pusace u skolama, vrticima i sl. prosvetna insp..
Jedino vam ostaje da se na nivou opstine raspitate ko to radi, i bilo bi dobro da po mogucstvu ne bude pusac  ;), jer ce biti tolerantan prema svojim "kolegama" u pusenju... drinking3
lol

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
13 Oktobar, 2008, 14:40:37
Reply #45
  • Deda meraklija
  • Ocena: +33/-22
Pet hiljadarki za cigaretu
Autor: S. T. | 12.10.2008. - 00:02

Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja juče, poslednjeg dana Sajma medicinske opreme „Medifarm 08“, naplatila je pet mandatnih kazni izlagačima koji nisu poštovali Zakon o zabrani pušenja. Pušači su morali da na licu mesta „iskeširaju“ po pet hiljada dinara. U Ministarstvu zdravlja najavljuju da će ovo biti praksa na svim budućim manifestacijama.

– Bilo je malo negodovanja, ali su svesni svoje odgovornosti. Prva dva dana smo upozoravali, opominjali, delovali preventivno. Imali smo razumevanja, jer se prvi put na sajmu ovako nešto primenjuje. Za oni koji su se oglušili o upozorenja stigle su kazne – priča dr Danica Mihailović, načelnik zdravstvene inspekcije.
Ove godine, po prvi put, Ministarstvo zdravlja i Kancelarija za kontrolu duvana od uprave Sajma dobili su besplatno štand s idejom da se prisutni na sajmu upoznaju sa štetnostima duvanskog dima.
– Aktivisti Kancelarije za kontrolu duvana i zdravstvena inspekcija sva tri dana sajma Medicinske opreme radili su na edukaciji prisutnih o faktorima rizika, delili brošure, merili ugljen-monoksid u plućima, radili spirometriju pluća. Pokušali smo na razne načine da prisutne motivišemo da ostave pušenje – priča načelnica zdravstvene inspekcije.
Prisutnima su delili i znak o zabrani pušenja, kako bi ih podsetili da se Zakon o zabrani pušenja mora poštovati na ovakvim skupovima. Podršku im je pružila i Uprava sajma, koja je sa javnog razglasa na svakih sat vremena obaveštavala posetioce da je na sajmu prisutna i inspekcija zdravlja.
Onima koji su se oglušili na sva upozorenja poslednji dan sajma stigle su mandatne kazne.
U Kancelariji za kontrolu duvana i Ministarstvu zdravlja kažu da su zadovoljni efektima i da je njihov štand bio jedan od najposećenijih na sajmu.

25 Oktobar, 2008, 18:41:51
Reply #46
  • Starac Focho
  • Ocena: +462/-148
  Robujemo lošim navikama
 Pet Okt 24, 2008 5:13

Polovina muške populacije u Srbiji i svaka treća žena u dobi od 25 do 55 godina aktivno puši. Najviše pušača ima u jugoistočnoj Srbiji, a najmanje u Beogradu, pokazalo je istraživanje marketinške agencije TNS Medium Galup.

O snazi loših navika govori i podatak da pušači svoje zdravlje česće smatraju boljim nego nepušači. Ovakav podatak odražava značajne razlike u njihovim kriterijumima, svesti i opštem odnosu prema zdravlju, navedeno je u izveštaju.

I kafa je svakodnevna navika za većinu građana Srbije, koji u proseku popiju tri kafe dnevno. Jednu ili dve pije 42 odsto građana, a isto toliko pije tri ili četiri kafe.

Onih koji piju čak pet ili više kafa na dan ima 16 odsto. To su najčesće osobe srednjih godina, između 35 i 55 godina, česće žene nego muškarci. Najviše obožavalaca (ili zavisnih od kafe) ima u jugoistočnoj Srbiji, a najmanje u Beogradu.

Kafu češće piju žene, kao i starije osobe, naročito one iznad 55 godina. U centralno-zapadnoj Srbiji kafa se pije više nego u drugim regionima, dok se najmanje pije u Vojvodini.

Upotreba alkohola u Srbiji je, takođe, dosta visoka - dok oko četvrtina uopšte ne pije alkohol, ostatak to čini bar ponekad. Osobe koje uopšte ne piju alkohol su česće žene nego muškarci i pretežno su to veoma mlade (ispod 18 godina) ili starije osobe (preko 55 godina).

Polne razlike u konzumiranju alkohola su veoma izražene. Čak 14 odsto muškaraca pije svakodnevno, dok u ovoj kategoriji gotovo da nema žena.

Nekoliko puta nedeljno pije svaki treći muškarac i svaka deseta žena. Postoje i razlike u regionima - u centralno-zapadnoj Srbiji je najviše osoba koje uopšte ne piju alkohol. Najviše onih koji piju svakodnevno je u jugoistočnoj Srbiji, a najmanje u Beogradu.

U istraživanju je navedeno da su pušenje ili konzumiranje alkohola tipičnije za muškarce, dok je kafa snažnija navika kod žena.

Jugoistočna Srbija je region u kojem su sva tri poruka najprisutnija - dok se u Beogradu više odoleva. Ohrabruje i podatak da su mlađe generacije u manjoj meri pušači ili korisnici alkohola.

Istraživanje TNS Medium Galupa sprovedeno je u okviru redovnog mesečnog ispitivanja na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1.071 ispitanika starijih od 14 godina.

(Tanjug)

Inside my heart is breaking,
My make-up may be flaking,
But my smile still stays on... ;)

Mielott iteletet mandasz valakirol setal nehany kilometeret a cipovolen...
09 April, 2009, 22:27:47
Reply #47
  • [Global Moderator]
  • Ocena: +230/-26
I u kafanama manje dima?
Cetvrtak, 9. april 2009. 13:33

Narodna inicijativa počela je u Beogradu prikupljanje potpisa za izmenu Zakona o regulisanju pušenja na javnim mestima kojima se predviđa da se u ugostiteljskim objektima odvoje prostorije za pušače i nepušaće.

Prema ovom predlogu, u ugostiteljskim objektima manjim od 100 kvadratnih metara vlasnik određuje da li je objekat pušački ili nepušački, uz obavezu isticanja znaka na ulazu.

U objektima većim od 100 metara kvadratnih, pušački deo ne može biti veći od 70 odsto ukupne površine objekta i mora biti fizički odvojen od nepušačkog dela.

Potpisi će se prikupljati narednih sedam dana u celoj Srbiji.

Za stavljanje zakona u proceduru za usvajanje potrebno je 30.000 potpisa.

(Tanjug)

Izvor: www.mtsmondo.com
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
09 April, 2009, 23:25:35
Reply #48
  • Deda meraklija
  • Ocena: +97/-26
  • Carpe diem
I u kafanama manje dima?
Cetvrtak, 9. april 2009. 13:33

Narodna inicijativa počela je u Beogradu prikupljanje potpisa za izmenu Zakona o regulisanju pušenja na javnim mestima kojima se predviđa da se u ugostiteljskim objektima odvoje prostorije za pušače i nepušaće.

Prema ovom predlogu, u ugostiteljskim objektima manjim od 100 kvadratnih metara vlasnik određuje da li je objekat pušački ili nepušački, uz obavezu isticanja znaka na ulazu.

U objektima većim od 100 metara kvadratnih, pušački deo ne može biti veći od 70 odsto ukupne površine objekta i mora biti fizički odvojen od nepušačkog dela.

Potpisi će se prikupljati narednih sedam dana u celoj Srbiji.

Za stavljanje zakona u proceduru za usvajanje potrebno je 30.000 potpisa.

(Tanjug)

Izvor: www.mtsmondo.com

Potpisujem odma' !!

Ja im reko': ako vlast postoji zbog onih koji je vrse onda meni tamo  nije mesto..... i  oni me smeniše !!! 
09 April, 2009, 23:32:49
Reply #49
  • [Global Moderator]
I ja ću odma da potpišem samo da naletim. Pošto je ovaj zakon koji trenutno postoji a koji kaže da nema uopšte pušenja u startu bio osuđen na nepoštovanje, jer veliki deo populacije puši, ovo mi se mnogo više sviđa jer ćemo bar biti fizički odvojeni i bez dima.

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
10 April, 2009, 00:20:16
Reply #50
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +70/-2
Ja sam danas potpisala i iskreno se nadam da ce biti nesto od toga
"Kako se gde sastanemo,drugima kape krojimo i svakome manu nalazimo,a sami smo sebi cisti i neporocni kao da smo danas od majke rodjeni"
10 April, 2009, 10:31:20
Reply #51
  • Moderator

Da li ćemo biti u mogućnosti i mi iz ruralnih sredina da potpišemo? Ili je to samo za ove "urbane" ???
10 April, 2009, 16:23:30
Reply #52
  • [Global Moderator]
Pise da ce se prikupljati u celoj Srbiji, e sad kako i gde to vec ne znam...

10 April, 2009, 16:32:25
Reply #53
  • Guest
Dobio sam informaciju od predsednika udruženja za borbu protiv pušenja, da je akcija organizovana samo u većim gradovima. U Vladičinom Hanu, nažalost prikupljanja potpisa neće biti... i da će sve to (stupanje na snagu ove odluke) biti realizovano do kraja 2011. godine.
« Last Edit: 10 April, 2009, 16:34:49 by EricTheViking »
10 April, 2009, 16:43:53
Reply #54
  • [Global Moderator]
Tek 2011. a do tad ce se gušimo zajedno u iste prostorije a pušači niko nece kažnjava po važeći zakon     tvrdzid

10 April, 2009, 16:59:10
Reply #55
  • Moderator

Ovo je nažalost još uvek Srbija.

U Evropu se ne ulazi Evropa se postaje.
14 April, 2009, 01:38:40
Reply #56
  • [Global Moderator]
"Provalio" sam danas da su ovo ustvari pokrenuli pušači jer su "nanjušili" da se sprema rigoroznija zabrana za ugostiteljske objekte. Što se mene tiče može i to fizičko odvajanje - ne mora potpuna zabrana, mada sam više za ovo drugo, jer se nisu nikad pušači solidarisali sa nama nepušačima, a sada kad se sprema rigorozna zabrana za ugostiteljske objekte onda duvanska industrija finansira i peticije i hostese i promotivni materijal koji vam daju kad potpišete. Sve su oni to lepo upakovali, ali nisam hteo da potpišem iz principa. Jer nijednom pušaču nikada do sada nije palo napamet da možda to pušenje u nekom objektu smeta nekom drugom - e sad da se solidarišemo kad njima gori pod nogama i kad preti potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima.

14 April, 2009, 22:55:04
Reply #57
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +70/-2
Jer nijednom pušaču nikada do sada nije palo napamet da možda to pušenje u nekom objektu smeta nekom drugom - e sad da se solidarišemo kad njima gori pod nogama i kad preti potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima.
Slusala sam neke intervjue povodom toga. Jos su i bahati, u fazonu "ako je vlasnik odlucio da u tom objektu moze da se pusi kome smeta niko ga ne drzi da tu sedi". Slazem se da svako ima prava da bira, ali ako biraju da sebe ubijaju na taj nacin nemoj i drugima to da rade. Sad mi tako zao sto sam se potpisala  tvrdzid
"Kako se gde sastanemo,drugima kape krojimo i svakome manu nalazimo,a sami smo sebi cisti i neporocni kao da smo danas od majke rodjeni"
15 April, 2009, 20:08:50
Reply #58
  • Starac Focho
  • Ocena: +109/-8
  • Svaki trud se isplati!!!
Pre neki dan sam dao svoj potpis za ovaj zakon. Baš sam komentarisao sa drugovima, i konstatovali smo da ovo nikad ne može da zaživi kod nas....  laie

Prava pravda je SAVEST!
15 April, 2009, 20:16:12
Reply #59
  • Deda meraklija
  • Ocena: +200/-7
  • Hvala bogu shto sam ateista
Mene me mrzi da chitam sve ovo za pushachi, al' sam chuo da se od pushenje dobija rak i gule kolena...daj da ne cepimo pantalone na ovuj krizu...ja sam inache nepushach..
"Motor je ochigledno seksualni simbol. To se naziva falusni simbol koji se krece. To je produzetak jednog tela, snaga koja se nalazi izmedju nogu"-Dr Bernard Dajmond sa univerziteta za kriminologiju u Kaliforniji