Welcome to Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Forum po moj merak @ VladicinHan.com

Author Topic: Narkomanija u Hanu: kako je spre?iti?  (Read 20238 times)

0 Members i 1 gost pregledaju ovu temu.

10 Oktobar, 2008, 04:05:43
  • Deda meraklija
  • Ocena: +58/-189
  • I WANT TO BREAK FREE
Pošto sam siguran da na ovom forumu ima dosta upućenih i dobrih poznavaoca ove materije, predlažem da otvoreno i bez uzdržavanja prodiskutujemo ovaj veliki problem, imenujemo nosioce narkomafije, predložimo rešenja. Sve u cilju sprečavanja nezakonitih radnji i spašavanja naše dece od ovog velikog zla.

Moje prvo pitanje je: ko je glavni narko-bos u Vladičinom Hanu?   Čik pogodi !!!
Kad njega lociramo onda krećemo piramidom nadole.
« Last Edit: 19 Oktobar, 2008, 10:34:18 by AlexTheGreat »
Nemoj da ocajavaš, ako pravda place, zlo i kad pobedi, nikad nije jace!
10 Oktobar, 2008, 11:11:43
Reply #1
  • [Global Moderator]
  • Svedok istorije vladicinhan.com
  • Ocena: +230/-26
  Zanimljivo, mislim da je metodologija obično obrnuta, tj. da se ide od manjih ka većem odnosno glavnom, ovako teško... Ali tema je vrlo ozbiljna i teško da će neko uopšte probati da priča javno na forumu o ovome...
“...U Srbiji samo krvava revolucija moze promeniti neke stvari!..”

Plasim se da u Han ni atomska bomba ne bi nista promenila... Ima mnogo “bubasvaba” i “miseva”, neko od njih bi mozda preziveo.
10 Oktobar, 2008, 12:17:54
Reply #2
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT
Slažem se da je tema jako teška i ozbiljna i zahteva mišljenje stručnih ljudi, mislim da je dr Danče imala par dobrih priloga iz ove teme na TV Vranje, pre svega po mom mišljenju edukacijom trebamo da se izborimo protiv ovog zla. Edukacija omladine i dece u tom pogledu mora da bude jaka i konstatna, po principu bolje sprečiti nego lečiti.
Mi ovde na forumu možema da pričamo o tome i da dajemo smernice ali to je problem svih država sveta i teško može da se izbriše u potpunosti.
A imenovanje ovde na forumu sa time se ne slažem sa Vama g.Avrame, nesmemo da licitiramo, nesmemo da se poigravamo ljudskim sudbinama. Dobro je ako damo tačnu informaciju onda će ona imati efekta, ali šta ako pogrešimo? Onda smo nekog obeležili i uništili njegov život za sva vremena. Najbolje je da o saznanjima obavestimo nadležne organe(može i anonimno), pa neka oni sprovedu istragu. I onda možemo da kritikujemo njihov rad ili nerad.
To je moje mišljenje.
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
10 Oktobar, 2008, 13:15:08
Reply #3
  • Deda meraklija
  • Ocena: +33/-22

Dilera droge ce uvek biti na ovim prostorima jel kolko cujem iz medija ovde prolazi glavni put droge koji vodi kao bogatim zemljama zapada, tako da dosta droge ostane i kod nas.
Mi ovde na jugu smo posebno ugrozeni smo blizu Makedonije i Kosova, tako da je potrebno dosta raditi sa omladinom ali isto tako i s roditeljima.

Za pocetak bi roditelji trebalo da se zapitaju da li dovoljno poznaju svoju decu.

10 Oktobar, 2008, 15:52:39
Reply #4
  • Guest

Dilera droge ce uvek biti na ovim prostorima jel kolko cujem iz medija ovde prolazi glavni put droge koji vodi kao bogatim zemljama zapada, tako da dosta droge ostane i kod nas.
Mi ovde na jugu smo posebno ugrozeni smo blizu Makedonije i Kosova, tako da je potrebno dosta raditi sa omladinom ali isto tako i s roditeljima.

Za pocetak bi roditelji trebalo da se zapitaju da li dovoljno poznaju svoju decu.

PUTEVI DROGE
  Uzimajući u obzir poslednji izveštaj UNODC – UN Kancelarije za borbu protiv droga i kriminaliteta u Beču, Austrija, pod nazivom: “Drugs and Crime trends in Europe and Beyond”, kao i “World Drug Report 2008”, očigledno je da se nezakonit transport i prodaja droge u Evropi povećali za 40%, a uzimajući samo ekstazi u obzir 68%. Najveći broj saobraćajnih puteva i zona pomoći za nelegalnu trgovinu drogama nalazi se u Srbiji, koja se inače nalazi na Balkanskom putu droge. S druge strane, u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, se prema Svetskom izveštaju o drogama proizvodi manje od 9% sintetičkih droga od cele svetske proizvodnje sintetičkih droga.

Ne treba zaboraviti da je Srbija zbog navedenih činjenica i sama na udaru droga koje prolaze kroz Srbiju ili se proizvode u Srbiji. S tim u vezi, opšte svetsko uvećanje zloupotrebe droga, alkohola i duvana ne zaobilazi ni Srbiju. Znači da je Srbija izložena i dodatnim zdravstvenim, ekonomskim i socijalnim troškovima koje droge uzrokuju. Na primer: Jedan prosečan heroinski zavisnik mora za svoje potrebe godišnje da obezbedi manje od 50.000,00 US dolara ili manje od 30.000,00 Eura sopstvenim radom ili vršenjem krivičnih dela u svojoj ili drugoj zemlji.

Pored proizvodnje i tranzita droge u Srbiji, Srbija je izložena i kriminalitetu povezanom sa zloupotrebom droga i korupciji koja je povezana sa zloupotrebom droga. Kriminalitet povezan sa zloupotrebom droga ima širok spektar i možemo navesti sledeće: Prvo, kriminalitet je povezan s drogama kao nezakonitim opojnim supstancama, jer je kriminal i posedovanje droga za svoju upotrebu. Drugi, ozbiljniji vid povezanosti jeste proizvodnja, prodaja, i preprodaja zabranjenih droga, kao i dovođenje sebe u stanje opijenosti prilikom upravljanja motornim vozilima ili radnim mašinama, te nasilničkog ponašanja kao posledice upotrebe alkohola ili droga. Treći vid, jeste da oni koji zloupotrebljavaju droge uglavnom da bi održali njihovu naviku, vrše krivična dela ili se bave prostitucijom. Postoji i kriminalitet, koji je po pravilu nasilnički i u literaturi se naziva “sistematski kriminalitet”, a čiji je uzrok zaštita nelegalnog tržišta ili proizvodnje droge. Četvrti vid povezanosti jeste društveno – moralna erozija koja je uzrokovana zloupotrebom droga, a čije su posledice korupcija, vandalizam, i oštećenje imovine.

Izvor: www.stopdrogama.org

10 Oktobar, 2008, 16:18:21
Reply #5
  • Guest

.......A imenovanje ovde na forumu sa time se ne slažem sa Vama g.Avrame, nesmemo da licitiramo, nesmemo da se poigravamo ljudskim sudbinama. Dobro je ako damo tačnu informaciju onda će ona imati efekta, ali šta ako pogrešimo? Onda smo nekog obeležili i uništili njegov život za sva vremena. Najbolje je da o saznanjima obavestimo nadležne organe(može i anonimno), pa neka oni sprovedu istragu. I onda možemo da kritikujemo njihov rad ili nerad.
.......

Slažem se, treba pustiti nadležne organe da rade svoj posao.
10 Oktobar, 2008, 19:23:16
Reply #6
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +30/-8
prvo da odgovorim avramu - nema narko bosova u vladicinom hanu.

najveci problem u srbiji uopste je heroin. problem je posato veliki kada je amerika okuprirala avganistan, mada je postojao i ranije. 95% heroina se proizvodi u avganistanu. zvuci neverovatno, ali je tako. talibani su se finansirali prodajom heroina, ali je amerika, i ako su bili neprijatelji, donela odluku da im daje novac da bi se borili sa proizvodjacima. od tog trenutka talibani su poceli brutalno da se obracunavaju sa njima. pod brutalno mislim na kasapljenje ljudi koji proizvode heroin, mucenja... kada je amerika okupirala avganistan i proterala talibane, ostao je prazan prostor i oni jednostavno nisu smeli na taj nacin da kaznjavaju ljude zato sto americko javno mnjenje to ne bi prihvatilo. od tada, do dan danas cveta prodaja heroina i nema nacina da se kontrolise. to je glavni razlog zbog kojeg danas u srbiji, a i u ostatku sveta, ima ovoliko heroina. edukacija u srbiji je smesna i tragicna u isto vreme. skupi se pet profesora na televiziji, mada je i to retko, i prica o drogi. koji klinac ce to da slusa? kome je to zanimljivo? svi klinci menjaju kanal posto im je to dosadno. toni kukoc je na htvu pricao kakav je pristup slicnim problemima u americi. kada je dosao u nba, pozvali su njega i jos nekoliko igraca koji su dosli u nba da razgovaraju o sexu sa nekim devojkama koje su, po njegovim recima, izgledale extra. sve vreme su devojke flertovale sa njima i nabacivale im se. kada su zavrsili razgovor, devojke su im saopstile da imaju sidu. on kaze da je to za njega bio takav sok i da je od tog trenutka uvek obracao paznju i gledao da se zastiti. e, to je edukacija, a ne akademsko lupetanje kakvo mozemo da vidimo kod nas. profesori i ljudi koji se bave tom vrstom edukacije trebaju da se obracaju roditeljima i da im kazu na sta da obrate paznju, a klicima je potrebna "sok terapija".  takozvani javni servis srbije(eh, sto ga ne srusise do temelja 5. oktobra) bi morao time da se bavi. na national geographicu moze da se pogleda sjajan dokumentarac kome je cilj da sokira onoga koji ga gleda. to je ono sto treba da se pusta na tzv javnom servisu...
10 Oktobar, 2008, 20:09:21
Reply #7
  • Ocena: +305/-62
  • DO WHAT YOU KNOW TO BE RIGHT
Upravo tako "provincijalac", gledao sam taj dokumentarac i govori o uptrebi narkotika u skandinavskim zemljama, jako potresno. To je jedan dobar vid borbe protiv narkomanije, trebaju ljudi da vide kalo izgleda narkoman u "poodmakloj fazi" ili kad krizira, pa će onda svi dobro razmisliti pre nego se upuste u tu opasnu avanturu, iz koje retko ko izlazi, to je put na dno, ne samo uživaoca nego cele porodice i njoj bliskog okruženja.
I na autobus piše "Lasta" pa ne leti.....
10 Oktobar, 2008, 20:26:10
Reply #8
  • Deda meraklija
  • Ocena: +33/-22
Mozda nasa omladina nije toliko ~edukovana~, ali je kod roditelja bar ovde u Hanu, prisutan toliki strah od droge da njima zaista nikakva edukacija nije potrebna.
Problem je ponovo naglasavam, sto nasi roditelji nemaju potpunu kontrolu nad kretanjem i ponasanjem svoje dece. 

12 Oktobar, 2008, 00:37:51
Reply #9
  • Novajlija
  • *
  • Ocena: +17/-3
Shto se mene tiche, nek' se drogiraju, m... narkomansku. Ako je neko zapeo, ima da proba, ne mozete vi sad da reshite to ili da zabranite nekome. A shto se tiche RODITELJA, oni su u fazonu da to njihova deca ne rade i da ih drugi primoravaju na to...kako da ne. Iskreno...zabole me za njih, to je njihov zivot i ja ne nameravam da im objashnjavam bilo shta (pa valjda imaju "roditelje" da im objasne). Aj golem pozdrav
13 Oktobar, 2008, 01:33:17
Reply #10
  • Deda meraklija
  • I WANT TO BREAK FREE
  Zanimljivo, mislim da je metodologija obično obrnuta, tj. da se ide od manjih ka većem odnosno glavnom, ovako teško... Ali tema je vrlo ozbiljna i teško da će neko uopšte probati da priča javno na forumu o ovome...

Ja smatram da ovu temu nikako ne možete svrstati u Opšte teme i tražim da je vratite tamo gde je i otvorena.
Tačno je da je tema vrlo ozbiljna i ja ću lično zbog toga javno istupiti na forumu. Ali hoću da čujem i one koji sve znaju na ovom forumu, posebno o drogi, da daju svoj doprinos. U sledećem postu bićete zvanično obavešteni koje su žrtve droge lečene u DZ i dalje, od koga su kupovale drogu, koji su roditelji to prijavljivali i ko nije ništa preduzeo.
13 Oktobar, 2008, 11:32:37
Reply #11
  • Guest

Ja smatram da ovu temu nikako ne možete svrstati u Opšte teme i tražim da je vratite tamo gde je i otvorena....

Možda bi trebalo da bude u ''Sve o Hanu'', ali nikako u ''Hanska politika i ekonomija''
14 Oktobar, 2008, 02:19:20
Reply #12
  • Deda meraklija
  • I WANT TO BREAK FREE

.......A imenovanje ovde na forumu sa time se ne slažem sa Vama g.Avrame, nesmemo da licitiramo, nesmemo da se poigravamo ljudskim sudbinama. Dobro je ako damo tačnu informaciju onda će ona imati efekta, ali šta ako pogrešimo? Onda smo nekog obeležili i uništili njegov život za sva vremena. Najbolje je da o saznanjima obavestimo nadležne organe(može i anonimno), pa neka oni sprovedu istragu. I onda možemo da kritikujemo njihov rad ili nerad.
.......

Slažem se, treba pustiti nadležne organe da rade svoj posao.

Daleko od poigravanja ljudskim sudbinama. To mi nije namera. Već se neko sa tim mladim ljudima poigrao i zagorčao im život profita radi. I njima i celoj porodici. Smatram da društvo o tome treba da se pobrine.

Ja ne želim proizvoljno da licitiram i da neprovereno stavim nečije ime kao uživaoca droge. O tome postoje zvanični podaci. To znaju i nadležni organi siguran sam ali mi je namera da ih podsetimo. Znači, do greške nesme doći!
A što se tiče kritike nerada, sa tim bih odmah počeo. Znam 4 roditelja koji su prijavili SUP-u od koga je njihovo dete i na koji prevarantski način kupilo drogu. Nikakvu pomoć nisu dobili. SUP zna da su neki naši sugradjani pod uticajem droge pravili haos po gradu, ludovali kolima, pravili udese.....imaju zapisnike i opet ništa.

Najveći problem je, kako sam informisan, da u Hanskom SUP-u ne postoji posebno Odelenje za suzbijanje narkomanije koje je specijalizovano i stručno za ovu vrstu posla. A SUP definitivno zna sva imena.
Zato sam odlučio da na prvoj narednoj sednici Skupštine predložim zaključak kojim bi se zatražilo od SUP-a Vranje i MUP-a Srbije hitno formiranje ovakvog Odelenja u Vladičinom Hanu.
Mislim da je to dobar početak.

Nisam sklon da tvrdim da su žrtve krivci za svoju sudbinu. Naprotiv. Ja zaista žalim zbog toga. Mladost - ludost. Znatiželja. Lakovernost. Naivnost. Sve to koriste ubice naše dece.
Pristalica sam da ovaj problem rešava policija. Sve ostalo je prazna priča. Zatvor za prodavce - lečenje za žrtve.

Mada bih izneo i jedan podatak, koji se nikome verovatno neće svideti a i ja sam rezervisan poprilično. Duvan i začini su švercovani sve dok vlasti nisu bile prinudjene da legalizuju pušenje zbog velikog broja pušača. Da nije tako urađeno svi pušači bi završavali u zatvoru, a njih je previše.

Holandija je prva zemlja koja je legalizovala drogu!!! Prema izveštajima nadležnog Ministarstva efekti legalizacije su bili veoma dobri. Država je preuzela proizvodnju i prodaju droge. Time je došla do većih budžetskih prihoda koje su koristili za lečenje narkomana. Kvalitet droge je bio standardan i izbegnuto je razno mešanje u cilju veće zarade a što je štetnije po zdravlje uživaoca droge. Pošto je droga postala 3 puta jeftinija, sa ulica su se sami uklonili dileri, jer niko više od njih nije hteo da kupuje robu nekontrolisanog kvaliteta. Niko ih nije zatvarao, sudio, osudjivao, sankcionisao.

Kupovina je omogućena u maloprodaji tako da je droga dostupna svima. Videokamerama je kupac sniman tako da je policija imala materijal za identifikaciju i hitno reagovanje: počev od razgovora i edukacije od strane specijalista, pa sve do lečenja. Ipak se to sprovodi u ranoj fazi kada već nije prekasno.
To je postupak za mlade naraštaje. Oni koji su pre legalizacije debelo zabrazdili, nazalost nema pomoći.
Potrošnja droge je na ovaj način smanjena za 3/4.

Pošto je tržište Holandije postalo neatraktivno, Holanđani, trgovci drogom su robu koju dobijaju uglavnom iz Južne Amerike, iz luke Roterdam istu švercovali u druge zapadnoevropske zemlje. Njihov biznis je našao novo tržište.

To je praktičan primer i ako je verovati podacima Holandskih vlasti - veoma uspešan i delotvoran. Od drugih zapadnoevropskih zemalja na nož dočekan i oštro kritikovan. Normalno, jer je problem prebačen u tuđem dvorištu.

I sam nisam načisto da li je ovo dobro rešenje. Ali u svetu je unikat. O tome bi trebalo da bolje porazmisli država.
18 Oktobar, 2008, 15:13:04
Reply #13
  • Starac Focho
  • Ocena: +148/-32
  • TJM!
Што се тиче Холандског модела, ја га у потпуности подржавам. И г.Авраме Холандија није легализовала дрогу него је са списка забрањених супсатнци скинула марихуану. Највећа предност је то што 99% наркомана почиње са "травом" а они су на овај начин спречили контакт уживаоца и дилера. Јер обично дилери који продају "траву" пре или касније наговоре "наркиће" на нешто јаче. Овако се све то обавља у кафи шоповима и остале дроге су скоро недоступне. Додајем да и то да је тамо проституција легализована, што је Амстердам од чисто индустријског града створило једну од најатрактивнијих туристичких дестинација. (Јамајка си је мајка!)
Дај у хан да леглизујемо све ега живнемо мало...

тражили сте шефа подземља у Хану.....питајте слободно?
« Last Edit: 18 Oktobar, 2008, 15:18:31 by NinO »
Eisai sto myalo, kati magiko.. Opou pas esy tha mai panta egw na sou tragoudw.. Thryle ole ole, thryle ole ole.!!!!!
18 Oktobar, 2008, 15:24:00
Reply #14
  • Starac Focho
  • Ocena: +141/-17
  • Peace,love and prosperity!
    • http://reload.vladicinhan.com/
Bravo za post Nino  drinking2

Sad mi je jasno zasto je Avram takav...
Uspesan covek nije onaj koji redja diplome, vec onaj koji ima ideju koja pokrece i njega i sve oko njega!

http://reload.vladicinhan.com
FACEBOOK: Reload festival - Vladicin Han
19 Oktobar, 2008, 02:14:37
Reply #15
  • Deda meraklija
  • I WANT TO BREAK FREE
Што се тиче Холандског модела, ја га у потпуности подржавам.
Дај у хан да леглизујемо све ега живнемо мало...

тражили сте шефа подземља у Хану.....питајте слободно?

Ja sam samo izneo činjenice ali sam ostao neutralnog mišljenja. Vidim da vi podržavate taj model. Baš fino. Verovatno rukovodeći se idejom da se time sa scene automatski uklanjaju narko bosovi ili podzemlje, kako ti kažeš. Super.

Zna se ko je šef za prljave poslove u Hanu, uskoro će iza rešetaka. A vi poznajete dotičnog mnogo bolje nego ja.

Ova tema je po meni vrlo važna. Uzimajući u obzir koje sve teme stoje kao nezanimljive (šta promeniti, dali će radnici FOM-a naplatiti rad,......) neshvatljivo je da je ova tema premeštena sa otežanim pristupom. Zato tražim da se vrati tamo gde je i otvorena, a nije otvorena u okviru teme Hanska politike i ekonomija nego kao posebna tema.

19 Oktobar, 2008, 02:56:53
Reply #16
  • Starac Focho
  • Ocena: +148/-32
  • TJM!
Па кажите слободно ко је тај, да знамо бар кога да се бојимо. А мислим да је г.Аврам у праву и тема би требала да буде лепљива...
Eisai sto myalo, kati magiko.. Opou pas esy tha mai panta egw na sou tragoudw.. Thryle ole ole, thryle ole ole.!!!!!
19 Oktobar, 2008, 04:52:57
Reply #17
  • Stariji meraklija
  • Ocena: +37/-35
Pa dokle vise g.Avrame,jel ste culi ono 'loptice za bubreGe?
19 Oktobar, 2008, 12:52:12
Reply #18
  • Guest
.......
Ova tema je po meni vrlo važna. Uzimajući u obzir koje sve teme stoje kao nezanimljive (šta promeniti, dali će radnici FOM-a naplatiti rad,......) neshvatljivo je da je ova tema premeštena sa otežanim pristupom. Zato tražim da se vrati tamo gde je i otvorena, a nije otvorena u okviru teme Hanska politike i ekonomija nego kao posebna tema.

Gospodine srp, temu ste otvorili u Sve o Hanu -> Hanska politika i ekonomija -> DROGA U HANU: Dileri, uživaoci, ljudske sudbine,.... kako sprečiti?, evo i linka http://www.vladicinhan.com/forum/index.php?board=17.0 , potražite je, 11. tema odozgo. Tu joj definitivno nije mesto. Kažem možda bi trebalo da se premesti u Sve o Hanu -> Sve o Hanu, ali ja ne mogu tamo da je prebacim. Može samo admin, global moderator i urednici Opšte teme.
19 Oktobar, 2008, 21:44:27
Reply #19
  • [Administrator]
  • Ocena: +290/-13
  • Rad, rad i samo rad. Pa kolko izdržim!
    • VladicinHan.com
MIslim da je ovo odgovarajuće mesto ovoj temi.